Logo
Logo

Tym naturalnym składnikiem usuniecie klej naklejek z szyb i słoików. Wystarczą dwie krople i zero śladów

Jesteście fanami robienia przetworów? Teraz jest czas, kiedy wyciągamy ostatnie dżemy z porzeczki, korniszony, przeciery pomidorowe czy brzoskwinie w zalewie. Dodawane do obiadu, deserów czy jako samodzielna przekąska sprawiały, że okres zimowy stał się nieco bardziej przychylny. Teraz czyścimy je i składujemy w piwnicy lub spiżarce, aby móc nadać im nowe życie w sezonie letnim. Moja szafka zawsze ugina się od domowych nalewek, dżemów z mirabelki i wiśni oraz innych smakołyków. Problemem przy czyszczeniu bywają naklejki, które nijak nie chcą zejść po oznaczeniu słoików.

Spis treści
Usuwanie naklejek z szyb i słoików - prosty sposób Zapach kiszonek ze słoików - jak skutecznie się go pozbyć?

Nie ma w tym nic dziwnego - każdy z nas po jakimś czasie zapomina, co zawekował w słoju. Początkowo wiemy, co się w nim pojawia, jednak wątpliwości przychodzą po paru miesiącach. Z reguły przestaję praktykować naklejki i przygotowuję małe karteczki, które naciągam za pomocą gumki recepturki na wierzch słoika. Zapisuję co się w nim znajduje i następnie wyrzucam, gdy zmieniam zawartość. Zdarza się, że znajduję jeszcze stare naklejki i usuwam je tym sposobem.

Jak w prosty i naturalny sposób usunąć klej z naklejek ze słoików i szyb?

Klej z naklejek słoików to prawdziwy koszmar. Może zdarzyło się wam, ze dziecko nakleiło papierową naklejkę na szybę? Nie zazdrościmy. Często to bardzo utrudnione zajęcie, ze względu na oporność w zdejmowaniu. Wiem, że czasem każdy z nas popełnia błędy - słoik z etykietą trafił do zmywarki i postrzępiła się na drobniejsze kawałeczki?

Oprócz czyszczenia zmywarki pozostaje nam także odseparowanie jej od reszty słoika. Lepki klej nie jest zbyt łatwy do usunięcia, marząc się na boki. Co zrobić w takim przypadku? Jest bardzo prosty sposób, który przekażę wam poniżej.

Wybierzcie olejek z drzewa herbacianego lub eukaliptusowy i wymieszajcie z acetonem do zmywania lakieru z paznokci. Te 2 składniki nałożone na naklejkę lub sam klej w szybki sposób usuną go z powierzchni szyby czy słoika. Nie musicie specjalnie namaczać - zróbcie to za pomocą gąbeczki czy wacika i delikatnie przejeżdżajcie po powierzchni. Wcześniej możecie sobie delikatnie pomóc - przyłóżcie parę wodną do naklejek i rozmiękczcie usuwaną powierzchnię.

Co zrobić, aby usunąć zapach ogórków kiszonych z pustych słoików? Prosty patent

Wielokrotnie zdarzało się, że zostawały mi puste słoiki po ogórkach kiszonych. W sezonie uwielbiamy z mężem przygotowywać swoje przetwory z ogórków, które sami sadzimy. Są znacznie zdrowsze, smaczniejsze i pozbawione tony herbicydów, które potem zalegają w finalnym produkcie.

Niestety po wyjedzeniu ostatnich korniszonów, może pozostawać zapach, który jest trudny do usunięcia nawet w zmywarce. Szkło nie przechodzi zapachami i nie wnikają w jego strukturę, jednak kiszonki potrafią być bardzo oporne. Tak właśnie jest w przypadku ogórków kiszonych.

Mam na to sprawdzony patent, który już nigdy mnie nie zawiódł, odkąd go stosuję. Weźcie sodę oczyszczoną oraz ocet. Przygotujcie papkę, która delikatnie będzie się pienić. Natrzyjcie nią wnętrze słoja za pomocą gąbeczki lub ściereczki.

Odstawcie na około 2 godziny. W tym czasie możecie delikatnie zraszać ją, aby całkowicie nie zaschła. Po tym czasie wymyjcie słoiki i powąchajcie. Nie będzie śladu po ogórkach kiszonych w słoikach. Nie zapominajcie także o pokrywkach! Ich wnętrze warto wytrzeć wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym. Dzięki temu w przyszłości zapobiegniemy namnażaniu się bakterii i pleśni w przetworach.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Rebeca / AdobeStock

Autor
Tym naturalnym składnikiem usuniecie klej naklejek z szyb i słoików. Wystarczą dwie krople i zero śladów
Tym naturalnym składnikiem usuniecie klej naklejek z szyb i słoików. Wystarczą dwie krople i zero śladów
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

10-03-2024 12:23

Komentarz dodany przez ANABEL: Słoik po ogórkach, śledziach itp... wystarczy po umyciu przelać zimną wodą z kranu i po zapachu.

09-03-2024 19:36

Komentarz dodany przez Frywolitka: Aceton? Można posmarować masłem delikatnie i naklejka zejdzie, bez użycia śmierdzącego acetonu Olejek nie zabije zapchu acetonu. Chyba, że olejek /jeśli tłusty /ma rozpuścić, tylko po co wtedy aceton...

08-03-2024 20:36

Komentarz dodany przez Szyderca: Do Pani autor-po co dodawać olejek z drzewa herbacianego lub eukaliptusowy do acetonu, aby usunąć klej? Sam aceton wystarczy. A "odkrycie" zastosowania sody z octem to już szczyt-prawie w każdym artykule ten "trik" to skutecznie rozwiązanie. Proszę trochę ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl