Logo
Logo

Rośliny akwariowe – czy są potrzebne w akwarium?

Rośliny akwariowe to nie tylko dekoracja, ale również kluczowy element ekosystemu wodnego. Zanurz się w naszym artykule i odkryj, jakie korzyści rośliny wodne przynoszą Twojemu akwarium. Dowiedz się, jakie gatunki są najpopularniejsze i jak o nie dbać oraz jakie są rekomendacje dla początkujących akwarystów. Zacznij swoją przygodę z roślinami akwariowymi już dziś!

Spis treści
Jakie są cechy charakterystyczne roślin do akwarium? Na jakie grupy można podzielić rośliny akwariowe? Oto 5 najpopularniejszych roślin akwariowych! FILM opisujący 10 najpiękniejszych roślin akwariowych Jak uprawiać i pielęgnować rośliny w akwarium? Czy rośliny akwariowe mogą chorować? Jak kupować rośliny akwariowe? Na co zwrócić uwagę? Które rośliny akwariowe są szybko rosnące? Czy rośliny akwariowe trzeba nawozić? FILM poradnikowy o tym, jak nawozić rośliny akwariowe

Czym są rośliny akwariowe? Dlaczego są potrzebne?

Rośliny akwariowe to gatunki roślin, które przystosowały się do życia w środowisku wodnym. Mogą one rosnąć zarówno w wodzie słodkiej, jak i słonej, w zależności od gatunku. Charakteryzują się one zdolnością do przetrwania w warunkach niskiego dostępu do światła oraz zdolnością do przyswajania składników odżywczych bezpośrednio z wody.

Rośliny wodne nie tylko dodają estetycznej wartości akwariom, ale także odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego środowiska dla jego mieszkańców. Oto kilka powodów, dla których są one potrzebne:

 1. Naturalny filtr: Rośliny akwariowe pomagają w oczyszczaniu wody, usuwając nadmiar składników odżywczych, takich jak azotany i fosforany, które mogą prowadzić do rozwoju szkodliwych glonów.

 2. Produkcja tlenu: Poprzez proces fotosyntezy, rośliny wodne produkują tlen, który jest niezbędny dla ryb i innych organizmów wodnych.

 3. Naturalne schronienie: Rośliny dostarczają naturalnych kryjówek dla ryb, co pomaga im czuć się bezpieczniej i redukuje stres.

 4. Stabilizacja podłoża: Korzenie roślin pomagają stabilizować podłoże akwarium, zapobiegając jego erozji.

 5. Estetyka: Rośliny dodają naturalnego uroku i estetyki akwariom, tworząc piękne i relaksujące środowisko.

 6. Naturalna równowaga: Rośliny pomagają w utrzymaniu naturalnej równowagi biologicznej w akwarium, co przyczynia się do zdrowia i dobrostanu ryb.

Podział roślin akwariowych

Rośliny akwariowe można podzielić na kilka kategorii:

 • Rośliny pływające – nie mają korzeni zakotwiczonych w podłożu, zamiast tego unoszą się na powierzchni wody.
 • Rośliny korzeniowe – mają korzenie, które zakotwiczają je w podłożu akwarium.
 • Rośliny przytwierdzone – rosną na innych powierzchniach, takich jak kamienie czy korzenie.

5 najpopularniejszych roślin akwariowych

1. Żabienice (łac. Echinodorus)

Żabienice to rodzaj roślin wodnych pochodzących głównie z Ameryki Południowej. Charakteryzują się dużymi, zielonymi liśćmi, które w zależności od gatunku mogą rosnąć zarówno pod wodą, jak i ponad jej powierzchnią. Czasem możemy je znaleźć pod nazwą Amazon Sword (z ang. amazoński miecz). ↓

2. Anubias (łac. Anubias)

Anubias to rodzaj roślin wodnych pochodzących z zachodniej i środkowej Afryki. Charakteryzują się małymi, twardymi i ciemnozielonymi liśćmi, które często są przytwierdzane do kamieni czy korzeni w akwariach. Są łatwe w pielęgnacji i odporność na różne warunki. ↓

3. Nurzaniec (łac. Vallisneria) 

Nurzaniec to rodzaj roślin wodnych, które naturalnie występują w słodkowodnych zbiornikach na całym świecie. Charakteryzują się długimi, wstęgowatymi liśćmi, które mogą osiągać znaczną długość i falować na powierzchni wody. Są łatwe w uprawie i często używane w akwariach jako tło, tworząc naturalne i gęste zasłony. Mogą szybko się rozprzestrzeniać (wytwarzają tzw. wąsy). ↓

Rogatek sztywny (łac. Ceratophyllum demersum)

Rogatek sztywny to roślina wodna, która nie tworzy korzeni i pływa swobodnie w wodzie lub jest zakotwiczona w podłożu za pomocą swoich sztywnych łodyg. Charakteryzuje się gęstymi, drobnymi, zielonymi liśćmi, które przypominają igły i rosną wokół łodygi. Jest ceniony w akwarystyce za zdolność do oczyszczania wody poprzez absorpcję nadmiaru składników odżywczych. ↓

Kryptokoryna lub zwartka (łac. Cryptocoryne)

Kryptokoryna to rodzaj roślin wodnych pochodzących z regionów Azji Południowo-Wschodniej. Charakteryzują się różnorodnością kształtów i kolorów liści, które mogą być faliste, gładkie, zielone, brązowe czy czerwone. Są popularne w akwarystyce ze względu na ich zdolność do adaptacji do różnych warunków świetlnych i wodnych. Warto jednak zaznaczyć, że mogą reagować zmianą wyglądu na zmiany warunków w akwarium, co jest typowe dla tego rodzaju roślin. ↓

10 najpiękniejszych roślin akwariowych – źródło: Aquascaping TV / Youtube

 

Rośliny akwariowe dla początkujących
Fot. RamonLuis, juancajuarez, Aleksandrs, v_0_0_v, pro2audio / AdobeStock


5 najlepszych roślin akwariowych dla początkujących

Zaczynając przygodę z roślinami akwariowymi warto wybrać te najłatwiejsze w pielęgnacji. Należą do nich np.: [1] anubias – różne gatunki, [2] rogatek sztywny (łac. Ceratophyllum demersum), [3] mech jawajski inaczej Java moss (łac. Taxiphyllum barbieri), [4] moczarnica argentyńska zwana po prostu moczarką (łac. Egeria densa), [5] nadwódka wielonasienna (łac. Hygrophila polysperma)

Uprawa i pielęgnacja roślin akwariowych

Uprawa roślin akwariowych wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Oto kilka wskazówek:

 • Oświetlenie: Rośliny potrzebują światła do fotosyntezy. Upewnij się, że Twoje akwarium jest odpowiednio oświetlone.
 • Podłoże: Niektóre rośliny potrzebują specjalnego podłoża, które dostarcza im niezbędnych składników odżywczych.
 • Dodatki: Możesz również dodać specjalne nawozy dla roślin akwariowych, aby zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
 • Przycinanie: Regularne przycinanie pomaga w utrzymaniu zdrowia roślin i zapobiega ich nadmiernemu rozrostowi. 

Choroby roślin akwariowych

Rośliny akwariowe nie są atakowane przez szkodniki, a zmiany i choroby, które mogą się na nich pojawiać są zazwyczaj efektem nieodpowiednich warunków świetlnych,  składu chemicznego wody czy też nieodpowiednich temperatur.

W roślinach akwariowych mogą pojawiać się dziury. Powstają one na skutek zjadania przez ryby i ślimaki, gdy zwierzęta te mają niedobory składników odżywczych.

W przypadku, gdy całe rośliny stają się brązowe, żółte lub po prostu jaśnieją, to znak, że w wodzie brak jest pewnych składników odżywczych.

Innym razem liście roślin akwariowych mogą się zniekształcać. Warto wtedy sprawdzić poziom pH w akwarium, ponieważ wiele roślin akwariowych nie toleruje zbyt wysokiego poziomu pH.

Najgroźniejszą chorobą jest pojawianie się czarnej, śluzowatej warstwy na roślinach wodnych. Najczęściej jest to spowodowane infekcją sinicami, które pojawiają się w nieodpowiednio czyszczonych akwariach.

W przypadku zauważenia na roślinach niepokojących objawów warto szybko skonsultować się ze specjalistą, ponieważ nieodpowiedni skład wody / środowisko wodne może negatywnie wpływać również na zwierzęta, które hoduje się w akwarium.

 

Jak kupować rośliny akwariowe? Na co zwrócić uwagę?

Jak rozpoznać zdrowe rośliny akwariowe podczas zakupu?

Podczas zakupu roślin akwariowych warto zwrócić uwagę na mocne rośliny z dużą ilością liści, które nie są brązowe ani podarte. Sprawdź, czy mają mocne korzenie i czy na roślinach nie ma widocznych glonów.

Czy nowo zakupione rośliny akwariowe muszą zostać poddane kwarantannie?

Nowe rośliny akwariowe mogą przenosić nowe zwierzęta do akwarium, takie jak ślimaki czy polipy słodkowodne. Jeśli mamy możliwość, warto przeprowadzić tygodniową kwarantannę nowo kupionych roślin przed umieszczeniem ich w naszym zbiorniku.

Czy są jakieś szczególne rzeczy, które muszę wziąć pod uwagę, dodając nowe rośliny?

Ważne jest, aby dokładnie oczyścić korzenie z podłoża, w którym były sprzedawane rośliny.

FAQ

Jakie rośliny akwariowe rosną szybko?

Istnieje kilka gatunków szybko rosnących roślin akwariowych, a wśród nich najbardziej znane to gatunki bakopy (np. Bacopa australis) czy kabomba karolińska (łac. Cabomba caroliniana).

Ile nawozu potrzebują rośliny akwariowe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak wielkość akwarium, ilość ryb czy rodzaj nawozu. Czasem w ogóle nie nawozi się tych roślin, a czasem można wzbogacić wodę odpowiednimi pierwiastkami, by wspomóc ich wzrost.

Jak nawozić rośliny w akwarium cz.1 | Pierwszy odcinek z cyklu o nawożenie w akwarium. Źródło: Podwodne światy Aqua Test / Youtube

 

Podsumowanie

Rośliny akwariowe nie tylko dodają uroku akwariom, ale także przyczyniają się do utrzymania zdrowego środowiska dla ryb. Chociaż nie są one konieczne w każdym akwarium, przynoszą wiele korzyści, które warto rozważyć. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i wyborze odpowiednich gatunków roślin można cieszyć się pięknym i zdrowym akwarium przez wiele lat.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Sergii Figurnyi / AdobeStock

Autor
Rośliny akwariowe – czy są potrzebne w akwarium?
Rośliny akwariowe – czy są potrzebne w akwarium?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_porady_domowe
NAJNOWSZE TREŚCI