Kwiaty ziół na stół | Dwa przepisy na dania

kwiaty ziół na stół - dwa przepisy na dania

Uważa się, że gdy zioła zakwitną, nie nadają się już do użycia. Doktor Małgorzata Kalemba-Drożdż tłumaczy, jak jest naprawdę i podaje dwa ciekawe przepisy z kwitnącymi ziołami.

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Wrzesień 2024
Przejrzyj i kup
11
Spis treści
Dlaczego można jeść kwitnące zioła? Do jakich potraw wykorzystywać kwiaty ziół? Jak zrobić twarożek z kwiatami ziół? Jak zrobić kruszonkę z owocami i ziołami?


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Wrzesień 2024

Zioła przyprawowe są ogromnie wartościowymi roślinami. Poprawiają trawienie, zwiększając wydzielanie śliny, żółci, soków żołądkowych, trzustkowych i jelitowych. Działają bakteriobójczo i grzybostatycznie. Wysycone olejkami eterycznymi, kwasami fenolowymi i flawonoidami, stanowią bogate źródło przeciwutleniaczy i związków aktywnych stymulujących oczyszczanie organizmu z toksyn oraz działających ochronnie przeciw uszkodzeniom DNA.

Większość ziół jest niezmiernie łatwa w uprawie i często rosną bujnie, rozrastając się niestrudzenie niemal jak chwasty, a wystarczy im kilka ciepłych i słonecznych dni bez uszczykiwania szczytów pędów, żeby zakwitły.

Uważa się, że gdy zioła zakwitną, nie nadają się już do użycia, ponieważ w czasie kwitnienia roślina inwestuje wszystkie zasoby w produkcję kwiatów, a nie nowych liści. Tymczasem kwiaty ziół zazwyczaj pachną tak samo jak ich liście, a dodatkowo są wypełnione po brzegi słodkim nektarem, który nadaje im nowy wymiar smaku.

Często zapominamy, że wiele ziół zyskuje maksimum swoich właściwości prozdrowotnych właśnie w czasie kwitnienia. W kuchni śmiało można wykorzystywać kwitnący kurdybanek, tymianek, hyzop, rozmaryn, lawendę, szałwię, oregano czy bazylię, a także kwiaty czosnku, cebuli i pora.

Jak stosować?

Warto używać kwitnących ziół do potraw podawanych na zimno, żeby wykorzystać nie tylko ich aromat, ale też walory estetyczne, bo podgrzane nie wyglądają już tak elegancko. Świetnym pomysłem na wykorzystanie kwiatów ziół jest twarożek lub masło zmieszane i dodatkowo obtoczone w liliowych, fioletowych i różowych aromatycznych kwiatach rozmarynu, czosnku, tymianku, oregano lub szałwii.

Warto dodawać zioła do potraw każdego dnia i bawić się ich smakiem, również kiedy zakwitną. Szkoda tracić szansę na korzystanie z ich prozdrowotnego potencjału tylko dlatego, że stały się ładniejsze niż zwykle.

Twarożek z kwitnącą szałwią i tymiankiem
Fot. Małgorzata Kalemba-Drożdż
Ziołowy twarożek
SKŁADNIKI: kozi ser twarogowy, miód, śliwki węgierki, kwiaty szałwii lub rozmarynu, chleb na zakwasie
PRZEPIS: Kromki dobrego chleba podgrzej 2-3 minuty w tosterze lub piekarniku. Posmaruj kozim twarożkiem, na wierzchu ułóż plasterki śliwek, posyp obficie kwiatami szałwii i polej miodem. Proste danie, w którym intensywne smaki wzajemnie się uzupełniają: słony, wytrawny ser, kwaśne śliwki, słodycz miodu i ostrość aromatycznej szałwii.
Kruszonka z morelami i tymiankiem
Fot. Małgorzata Kalemba-Drożdż
Kruszonka z morelami i tymiankiem
SKŁADNIKI: 500 g moreli, 100 g mąki (może być np. owsiana), 50 g brązowego cukru, 50 g masła i trochę na posmarowanie, kilka gałązek kwitnącego tymianku
PRZEPIS: Naczynie do zapiekania posmaruj masłem. Morele umyj, przekrój na pół, usuń pestki i ułóż w naczyniu. Zmieszaj mąkę z cukrem i masłem i zagnieć na kruszonkę. Posyp owoce kruszonką, dorzuć szczyptę roztartego tymianku i piecz w 180°C przez ok. 20 minut, aż kruszonka się zezłoci. Przed podaniem posyp świeżymi kwiatami i liśćmi tymianku.
Małgorzata Kalemba-Drożdż

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Kalemba Drożdż – dr biochemii, autorka kulinarnego bloga „Trochę Inna Cukiernia”. Laureatka AIG Prix Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej. Autorka kulinarno-botanicznej encyklopedii: „Jadalne kwiaty”.

  Gardeners' World Edycja Polska 9/2024

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Wrzesień 2024

Obserwuj
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści