Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
14
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Torcik "Przedwiośnie" | kompozycja z kwiatów i warzyw

Kiedy zima dobiega końca, ale do wiosny wciąż jeszcze daleko, w ogrodzie brakuje radosnych kolorów. Przedwiośnie jest takie kapryśne! Zdezorientowane rośliny badawczo próbują rozwijać pierwsze pąki, ale zimne noce studzą ich zamiary.

Ta wesoła przedwiosenna kompozycja to doskonała propozycja dla wszystkich, którym tęskno już za kolorami wiosny. Żwawa sałata, niezniszczalne bratki, odporny ciemiernik i zuchwałe irysy w smakowitej aranżacji przypominającej mały torcik będą pierwszym zwiastunem przedwiośnia. I nie przestraszą się przymrozków! Łączenie roślin ozdobnych i jadalnych to jeden z najciekawszych trendów tego sezonu. W tej kompozycji, oprócz liści sałaty, jadalne są także kwiaty bratków. Rośliny nie rosną razem w ziemi, więc można je łatwo wymienić na nowe w razie potrzeby. Mech chroni je przed zimnem, a drewniana podstawka izoluje od dołu i ułatwia przenoszenie. Ten torcik można, a nawet trzeba – jak wszystkie torty – trzymać w chłodzie. Wtedy zachowa smak do samej wiosny.

Do zrobienia kompozycji potrzebujesz:

Jak zrobić taką kompozycję krok po kroku?

torcik przedwiośnie kompozycja z kwiatów i warzyw krok 1
Fot. Bożka Piotrowska

Krok 1

Przygotuj wszystkie rośliny i materiały. Wybierz kwiaty z wieloma pąkami i świeżą oraz jędrną sałatę. Młode rośliny łatwiej zniosą kapryśną, przedwiosenną aurę i krótkie przymrozki. Nie wyjmuj roślin z doniczek – łatwiej będzie je zaaranżować, a później podlewać.

torcik przedwiośnie kompozycja z kwiatów i warzyw krok 2
Fot. Bożka Piotrowska

Krok 2

Ustaw podstawkę na drewnianym krążku, a rośliny w doniczkach na podstawce. Najwyższy ciemiernik niech stanie pośrodku (jeśli torcik ma być oglądany ze wszystkich stron) lub przy brzegu podstawki (jeśli torcik będzie podziwiany z jednej strony). Karbowane liście sałaty wpleć pomiędzy kwiaty.

torcik przedwiośnie kompozycja z kwiatów i warzyw krok 3
Fot. Bożka Piotrowska

Krok 3

Wypełnij mchem wszystkie wolne przestrzenie pomiędzy doniczkami, a na końcu obłóż doniczki dużym płatem mchu. Mech nie tylko zasłoni doniczki, ale też ochroni korzenie roślin przed mrozem i zatrzyma wilgoć na dłużej.

torcik przedwiośnie kompozycja z kwiatów i warzyw krok 4
Fot. Bożka Piotrowska

Krok 4

Zwiąż sznurkiem całą kompozycję, tak aby doniczki się nie przesuwały, a mech trzymał w miejscu. Na koniec lekko podlej wszystkie rośliny uważając, by nie zmoczyć ich liści. Nadmiar wody spłynie do podstawki i wsiąknie w mech. Ustaw torcik w chłodnym miejscu. Smacznego!

Gardeners World Edycja Polska
Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska
Artykuł pochodzi z magazynu Gardeners' World. Edycja Polska / Marzec-Kwiecień 2021

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze