Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
14
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Torcik "Przedwiośnie" | kompozycja z kwiatów i warzyw

Kiedy zima dobiega końca, ale do wiosny wciąż jeszcze daleko, w ogrodzie brakuje radosnych kolorów. Przedwiośnie jest takie kapryśne! Zdezorientowane rośliny badawczo próbują rozwijać pierwsze pąki, ale zimne noce studzą ich zamiary.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Marzec-Kwiecień 2021

Do zrobienia kompozycji potrzebujesz:

Jak zrobić taką kompozycję krok po kroku?

torcik przedwiośnie kompozycja z kwiatów i warzyw krok 1
Fot. Bożka Piotrowska

Krok 1

Przygotuj wszystkie rośliny i materiały. Wybierz kwiaty z wieloma pąkami i świeżą oraz jędrną sałatę. Młode rośliny łatwiej zniosą kapryśną, przedwiosenną aurę i krótkie przymrozki. Nie wyjmuj roślin z doniczek – łatwiej będzie je zaaranżować, a później podlewać.

torcik przedwiośnie kompozycja z kwiatów i warzyw krok 2
Fot. Bożka Piotrowska

Krok 2

Ustaw podstawkę na drewnianym krążku, a rośliny w doniczkach na podstawce. Najwyższy ciemiernik niech stanie pośrodku (jeśli torcik ma być oglądany ze wszystkich stron) lub przy brzegu podstawki (jeśli torcik będzie podziwiany z jednej strony). Karbowane liście sałaty wpleć pomiędzy kwiaty.

torcik przedwiośnie kompozycja z kwiatów i warzyw krok 3
Fot. Bożka Piotrowska

Krok 3

Wypełnij mchem wszystkie wolne przestrzenie pomiędzy doniczkami, a na końcu obłóż doniczki dużym płatem mchu. Mech nie tylko zasłoni doniczki, ale też ochroni korzenie roślin przed mrozem i zatrzyma wilgoć na dłużej.

torcik przedwiośnie kompozycja z kwiatów i warzyw krok 4
Fot. Bożka Piotrowska

Krok 4

Zwiąż sznurkiem całą kompozycję, tak aby doniczki się nie przesuwały, a mech trzymał w miejscu. Na koniec lekko podlej wszystkie rośliny uważając, by nie zmoczyć ich liści. Nadmiar wody spłynie do podstawki i wsiąknie w mech. Ustaw torcik w chłodnym miejscu. Smacznego!

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska

Gardeners World okładka 1 2021

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Marzec-Kwiecień 2021

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!