Logo
Logo

3 pomysły na tuje w donicach | Dodaj iglakom koloru

Tuja jest zielona przez cały rok i może rosnąć nie tylko w gruncie, ale też w dużej donicy na balkonie, tarasie, albo przy głównym wejściu do domu. Jednak posadzona sama w donicy wygląda smutno i może wydawać się nudna, dlatego od maja do jesieni lepiej wykorzystać ją do stworzenia  kolorowej kompozycji. Oto 3 pomysły na tuje w donicach w różnych kolorach.

Spis treści
Czy tuja może rosnąć na balkonie? Jak sadzić tuje z doniczki? Jak komponować tuje z roślinami kwitnącymi?

Do dużych pojemników można sadzić nieduże odmiany tuj (kolumnowe lub o kulistym pokroju), aby przez cały rok cieszyć się zielenią tych roślin. Posadzone w głębokiej donicy i odpowiednio pielęgnowane, będą ozdobą przez wiele lat.

Można z nich stworzyć coś w rodzaju żywopłotu, sadząc kilka sztuk w jednym rzędzie, albo ustawiać je pojedynczo w eksponowanych miejscach. W okresie Bożego Narodzenia tuje w donicach przy wejściu do domu można wykorzystywać jako świąteczne drzewko i oplatać je lampkami choinkowymi oraz dekorować świątecznymi ozdobami.

Od wiosny do jesieni tuje będą świetnym tłem dla roślin sezonowych – zarówno kwitnących, jak i ozdobnych z liści. Jeśli chcesz, by miejsce, w którym stoją te rośliny nie było zbyt monotonne, już w maju posadź w donicy pod tują kilka sadzonek.

Sadzenie tui w donicach

Dla tui wybierz jasne stanowisko, gdyż w cieniu będzie źle się czuła i będzie miała zniekształcony pokrój. Ze względu na dużą masę tych rośliny, lepiej wybrać miejsce osłonięte od wiatru, aby uniknąć przewrócenia się pojemnika. Donica dla tui musi mieć otwory drenażowe w dnie. 

Aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju na dno pojemnika należy wsypać warstwę drenażową, a później żyzne i przepuszczalne podłoże o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Po posadzeniu należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu tui, a przed zbliżającymi się mrozami o ociepleniu pojemnika.

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

3 pomysły na kompozycje z tujami

Tuja w szarej donicy z pomarańczową, żółtą i czerwoną kalibrachoa
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
W CIEPŁYCH BARWACH
Mieszanka kilku odmian kalibrachoa o różnych barwach kwiatów doskonale ożywia ciemną zieleń tui i tworzy opaskę, zasłaniając szary pojemnik. Kalibrachoa kwitnie od maja aż do listopada, więc regularnie podlewana i nawożona zapewni piękny efekt przez cały sezon. Preferuje podłoże lekko kwaśne, więc znakomicie nadaje się jako towarzystwo dla tui.
Rośliny wykorzystane w kompozycji 
Kalibrachoa (Calibrachoa hybrid) Superbells® Dreamsicle®
Kalibrachoa (Calibrachoa hybrid) Superbells® Red
Kalibrachoa (Calibrachoa hybrid) Superbells® Yellow
Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) North Pole®
Tuja w szarej donicy z różową begonią i wilcem ziemniaczanym o ciemnych liściach
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
NIE TYLKO KWIATY
Ciekawym efekt można uzyskać sadzą w pojemniku kwitnące na różowo begonie o pojedynczych kwiatach i dobierając do nich odmianę wilca ziemniaczanego o ciemnych, prawie czarnych, ale mocno klapowanych liściach. To stonowane, ale ciekawe zestawienie roślin można ustawić w pobliżu wejścia do domu i w sąsiedztwie rabaty, gdzie rosną krzewy o purpurowych liściach oraz kwitnące na różowo byliny.
Rośliny wykorzystane w kompozycji 
Begonia (Begonia benariensis) Surefire® Rose
Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas) Sweet Caroline Raven™
Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Filips Magic Moment'
Tuja w żółtej donicy z fioletowymi kwiatami petunii i żółtym Chrysocephalum
Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
NA ZASADZIE KONTRASTU
Fiolet i żółty to dwie kontrastujące ze sobą barwy. W tym pojemniku z tują posadzono dwie Supertunie, które charakteryzują się zwisającym pokrojem i zapewniają kwiaty przez cały sezon. Drobne żółte kwiaty Chrysocephalum nawiązują barwą do koloru pojemnika i rozweselają całą kompozycję.
Rośliny wykorzystane w kompozycji 
Chrysocephalum apiculatum Flambe® Yellow
Petunia (Petunia hybrid) Supertunia® Bordeaux™
Petunia (Petunia hybrid) Supertunia® Royal Velvet®
Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) North Pole®

Zdjęcia tytułowe: Proven Winners

Autor
3 pomysły na tuje w donicach | Dodaj iglakom koloru
3 pomysły na tuje w donicach | Dodaj iglakom koloru
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl