Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
40
Okazje

10 + pomysłów na kwiaty na cmentarz

Kwiaty na cmentarz powinny być wytrzymałe, eleganckie, ale też muszą mieć swój charakter. Chociaż w takich miejscach najważniejsza jest pamięć o zmarłych, piękny bukiet, który zdobi pomnik to wciąż niezwykle ważny gest, o którym nie powinniśmy zapominać. 

 

Kwiaty na cmentarz można wybrać spośród roślin całorocznych (np. zimozielonych iglaków) lub sezonowych – kwitnących od wczesnej wiosny do jesieni. Wybór gatunków jest bardzo szeroki i każdy znajdzie coś, co wpisze się w jego gust. Niektóre kwiaty sprawdzą się jako dekoracje w pojemnikach, inne w bukietach i wiązankach.

Jak przystroić grób?

Na grobie możemy ustawić wiele elementów dekoracyjnych – z kwiatów ciętych lub doniczkowych. Klasyczny stroik na grób może być okrągły, trójkątny, ale od kilku sezonów chętnie sięgamy też po bardziej oryginalne formy –  w kształcie serca, krzyża, prostokątne, wertykalne. Rośliny na płycie nagrobnej dobrze prezentują się w formie wianka, do którego można wstawić świecę lub większą lampkę.

Na cmentarzach sprawdzają się kompozycje w donicach, koszach, dzbanach, ale do eksponowania kwiatów można z powodzeniem wykorzystać także inne ozdobne przedmioty, np. misy, tace, patery, metalowe rzeźby.  

Pomysły na kwiaty na cmentarz

W Internecie można znaleźć mnóstwo pomysłów na stroiki, które będą odpowiednią ozdobą na cmentarz. W ostatnim czasie szczególnie popularne stały się kompozycje złożone z wieńców i zniczy. Lampiony zdają się "wyrastać" z iglastych gałązek, dzięki czemu wydają się bardziej delikatne, ażurowe i przede wszystkim nie przytłaczają. 

Kwiaty na cmentarz też mogą być wyraziste, odważne kolorystycznie, ale istotne jest, by łączyć je np. z nieco mniej krzykliwymi dodatkami, stonowanymi liśćmi, które zwykle stanowią podstawę kompozycji. 


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: castleguard, vlanka, stux, congerdesign / Pixabay 

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu