Logo
Logo

Jak zrobić prosty stroik świąteczny na cmentarz? Oto wskazówki i zdjęcia krok po kroku

Stroik świąteczny na cmentarz to więcej niż dekoracja – to sposób na wyrażenie pamięci i uczuć, które nadal pielęgnujemy wobec tych, którzy odeszli. Jego przygotowanie może być zarówno terapeutycznym procesem, jak i okazją do wyrażenia naszej kreatywności. W tym artykule podzielę się z Tobą, jak krok po kroku przygotować prosty, ale efektowny stroik na okres Świąt Bożego Narodzenia, inspirując się tradycją i nowoczesnymi trendami.

Czym zacząć? Pierwsze kroki w tworzeniu świątecznego stroika na grób

Tworzenie stroika świątecznego na cmentarz to piękny sposób na uczczenie pamięci bliskich. Zadanie to może wydawać się trudne, ale w rzeczywistości jest prostą i terapeutyczną czynnością, która pozwala na kreatywne wyrażenie uczuć.

Zacznij od wyboru bazy – w moim przypadku, jest to zawsze zielony wieniec, więc używam gałęzi świerku lub jodły, które są trwałe i pięknie pachną, przypominając o magii świąt.

Jakie dodatki? Wybór dekoracji

Dekorowanie wieńca to etap, w którym można naprawdę wyrazić siebie. Można wybrać elementy naturalne, takie jak kolorowe gałązki derenia, zimozielone pędy roślin liściastych, szyszki, ususzone kwiaty lub owocostany. Warto też sięgać po typowe ozdoby świąteczne, jak małe bombki, anielskie włosie czy wstążki. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia!

Zawsze pamiętam, by dekoracje były nie tylko piękne, ale też trwałe. Wybieram więc takie, które bez problemu przetrwają zewnętrzne warunki, zwłaszcza jeśli stroik ma stać na cmentarzu przez kilka tygodni.

Tworzenie stroika – przykład krok po kroku

1. Układanie gałązek świerka: Wieniec układam na płaskiej powierzchni, zaczynając od zewnętrznych gałęzi i kierując się do środka, aby stworzyć gęstą, okrągłą formę. To fundament naszego stroika, więc warto poświęcić mu chwilę uwagi.

2. Wzmocnienie podstawy: Gdy skończysz układać gałązki trzeba je mocno przymocować sznurkami lub drucikami, ponieważ jeśli coś obluzuje się w tym miejscu, cała reszta udekorowanego już stroika może ulec zniszczeniu. To istotny element, o którym nie można zapomnieć – radzę z własnego doświadczenia!

3. Dekorowanie, krok 1: Zaczynaj zawsze od największych objętościowo dekoracji. W moim przypadku są to gałązki z czerwonymi jagodami, które jednocześnie są ważnym elementem kolorystycznym stroika.

4. Dekorowanie, krok 2: Na koniec czas na mniejsze elementy. Osobiście lubię używać małych szyszek (które, jeśli jest potrzeba, można pomalować na wybrany kolor) oraz matowych, białych kulek, które kontrastują z ciemnozielonymi igłami i przypominają o zimowym śniegu.

Jak układać elementy? Kompozycja jest kluczem

Przy układaniu elementów dekoracyjnych na wieńcu ważne jest, aby zachować równowagę i harmonię. Kompozycja powinna być przyjemna dla oka i nie przytłaczać centralnego punktu stroika. Zaczynaj od największych elementów, jak owocostany i szyszki, umieszczając je w równych odstępach. Następnie wypełnij przestrzenie mniejszymi dekoracjami, takimi jak pojedyncze jagody czy małe bombki, dbając o to, aby kolorystyka była spójna i nie dominowała nad zieloną bazą.

Jest to również dobry moment na dodanie osobistych akcentów. Może to być mały aniołek, wstążka w kolorze, który lubiła zmarła osoba czy symboliczny przedmiot. Taka personalizacja sprawia, że stroik staje się nie tylko ozdobą, ale też intymnym gestem pamięci.

Ostatnie szlify i zabezpieczenie

Jeśli stroik ma być umieszczony na cmentarzu, warto upewnić się, że jest odpowiednio przyczepiony i stabilny. Można do tego użyć specjalnych stelaży cmentarnych lub ciężarków, które zapobiegną przewróceniu się dekoracji na wietrze.

Ostatnią rzeczą, którą warto zrobić, jest użycie sprayu zabezpieczającego. Taki preparat pomaga zachować świeżość igieł i chroni przed wilgocią. Można go znaleźć w większości sklepów ogrodniczych.

Tworzenie stroika świątecznego własnymi rękami to nie tylko sposób na oszczędności, ale przede wszystkim okazja do spędzenia czasu na refleksji i twórczym wyciszeniu. W dzisiejszym zabieganym świecie, poświęcenie chwili na stworzenie czegoś z myślą o zmarłych, jest czynnością niemal medytacyjną

 

Tekst: ZO, zdjęcia w artykule: LIGHTFIELD STUDIOS; zdjęcie tytułowe/kolaż: Patryk Kosmider, LIGHTFIELD STUDIOS / AdobeStock

Autor
Jak zrobić prosty stroik świąteczny na cmentarz? Oto wskazówki i zdjęcia krok po kroku
Jak zrobić prosty stroik świąteczny na cmentarz? Oto wskazówki i zdjęcia krok po kroku
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy