Logo
Logo

Zawsze o tym zapominasz idąc sprzątać groby? Zobacz listę i przygotuj się do porządków na cmentarzu

Utrzymywanie porządku na grobach najbliższych to jeden z najbardziej widocznych przejawów naszych pamięci o nich. Warto regularnie sprzątać i myć nagrobki przez cały rok, nie tylko wtedy, gdy zbliża się święto Wszystkich Świętych. Podpowiadamy, o czym pamiętać, by porządki na cmentarzu przebiegały sprawnie i bezproblemowo. Sprawdź, czym najlepiej usuwa się plamy z wosku i jakie akcesoria do sprzątania warto mieć ze sobą.

Spis treści
Dlaczego dbanie o nagrobki to wyraz pamięci o bliskich? Jakie błędy popełniamy, sprzątając groby? Unikaj tych pułapek! Granit, marmur, lastryko - jak pielęgnować różne rodzaje nagrobków? Jakie akcesoria są niezbędne do sprzątania na cmentarzu? Sprawdź naszą listę Jak zabezpieczyć nagrobek przed przyszłymi zabrudzeniami? Czy warto zainwestować w profesjonalne usługi sprzątania grobów?

Dlaczego regularna pielęgnacja grobów jest tak ważna? 

O tym, że zadbane nagrobki dobrze świadczą o naszej pamięci o bliskich zmarłych, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że właściwa pielęgnacja nagrobków może sprawić, że materiał, z którego są wykonane, przetrwa dłużej i mimo upływu czasu nieustannie będzie prezentował się równie dobrze. 

O czym pamiętać, sprzątając groby?

Istnieje kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać przy sprzątaniu na cmentarzach, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia nagrobków. 

Zasada 1: Zanim zaczniesz myć, zabierz ozdoby

Sprzątając na cmentarzu, w pierwszej kolejności najlepiej jest zdjąć wszystkie kwiaty i znicze ustawione na pomniku. Wypalone znicze i wiązanki, które nie prezentują się już dobrze, trzeba po prostu wyrzucić. Pozostałe można ponownie ustawić na nagrobku po zakończeniu sprzątania.

Zasada 2: Najpierw na sucho, później na mokro

Kolejny etap to zamiatanie pomnika w celu usunięcia liści, gałązek i kurzu. Dopiero po tym można przystąpić do oczyszczenia powierzchni grobu przy pomocy odpowiednio dobranych preparatów. Najbardziej uniwersalny, a przy tym bezpieczny środek to płyn do mycia naczyń. Wystarczy rozpuścić odrobinę w ciepłej wodzie i przy użyciu miękkiej szmatki usunąć zabrudzenia. Doskonale sprawdza się także roztwór wody i octu. Możesz sięgnąć także po specjalistyczne preparaty przeznaczone do pielęgnacji nagrobków wykonanych z konkretnych materiałów, na przykład granitu, marmuru czy lastryko.

Jeśli będziesz używać danego preparatu po raz pierwszy, dobrze jest przetestować go na mało widocznej części pomnika, aby uniknąć powstania mało estetycznych przebarwień i zacieków.

 

Zasada 3: Nie skrob, nie drap – używaj delikatnych środków

Niestety, nie w każdym przypadku takie proste metody zdają egzamin. Najwięcej kłopotu sprawia zwykle usunięcie z pomnika plam z wosku, które pojawiają się tam na przykład wskutek pęknięcia czy przewrócenia zniczy. Niezawodna w tym przypadku okazuje się zazwyczaj zwykła gorąca woda. Wystarczy polać nią plamę, a następnie delikatnie usunąć resztki wosku skrobaczką. Ważne, by robić to z wyczuciem, żeby przypadkowo nie porysować nagrobka. Uporczywe plamy można usunąć również przy pomocy pasty z sody oczyszczonej i wody. Wystarczy nałożyć ją na kilka minut na plamę i delikatnie zmyć. 

Mycie pomników z granitu, marmuru i lastryko

Niektóre rodzaje nagrobków wymagają szczególnej pielęgnacji. Pomniki z granitu najlepiej jest myć przy pomocy bardzo delikatnych produktów, takich jak płyn do mycia naczyń czy ocet. Stosowanie preparatów nabłyszczających nie jest konieczne. Nagrobki z marmuru wymagają podobnego traktowania. Nie wolno czyścić ich przy pomocy żrących substancji.

Wystarczy lekki detergent albo pasta z sody oczyszczonej. Lastryko to zdecydowanie bardziej wytrzymały materiał. Mocniejsze zabrudzenia czy mech można usunąć z niego poprzez delikatne szorowanie. 

Jakie akcesoria do sprzątania warto przygotować?

Aby porządki przebiegały sprawnie i bezproblemowo warto mieć ze sobą: wiaderko, małą zmiotkę i szufelkę, skrobaczkę (najlepiej drewnianą), miękkie szmatki, ciepłą wodę (np. w termosie), preparaty do konserwacji nagrobków, delikatne detergenty (przykład płyn do mycia naczyń), rękawiczki ochronne, sekator lub mały nożyk do usuwania chwastów, worki na śmieci.

Sprzatanie czyszczenie grobow - Lista rzeczy do wziecia
Zapisz i wydrukuj naszą listę, by o niczym nie zapomnieć idąc posprzątać groby.

Jak zabezpieczyć nagrobek na przyszłość?

Kiedy uda Ci się już wyczyścić pomnik, warto zadbać o to, by w przyszłości mniej się brudził, co oszczędzi Ci sporo pracy. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim należy zaplanować sobie regularne wizyty na cmentarzu w celu robienia porządków. Raz w roku to zdecydowanie za rzadko. Im grubsza warstwa brudu się nazbiera, tym trudniej będzie ją usunąć. Po dokładnym wyczyszczeniu grobu warto sięgnąć również po specjalny impregnat.

A może skorzystać z pomocy profesjonalistów?

Jeśli brakuje Ci czasu lub sił na regularne sprzątanie grobów, warto rozważyć możliwość powierzenia opieki nad nimi specjalistom. Wprawdzie wiąże się to z koniecznością poniesienia pewnych kosztów (jednorazowe sprzątanie kosztuje od 50 do 200 zł, zależnie od zakresu prac), jednak zdejmuje z Ciebie obowiązek regularnych wizyt na cmentarzu w celu mycia i konserwacji nagrobków. Korzystając z pomocy specjalistów, możesz mieć pewność, że będą używali odpowiednich środków i metod, które pozwolą na utrzymanie pomników w czystości, jednocześnie nie narażając ich na uszkodzenie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: edit. DarSzach / AdobeStock

Autor
Zawsze o tym zapominasz idąc sprzątać groby? Zobacz listę i przygotuj się do porządków na cmentarzu
Zawsze o tym zapominasz idąc sprzątać groby? Zobacz listę i przygotuj się do porządków na cmentarzu
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi