Dlaczego regularna pielęgnacja grobów jest tak ważna?
O tym, że zadbane nagrobki dobrze świadczą o naszej pamięci o bliskich zmarłych, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że właściwa pielęgnacja nagrobków może sprawić, że materiał, z którego są wykonane, przetrwa dłużej i mimo upływu czasu nieustannie będzie prezentował się równie dobrze.
O czym pamiętać, sprzątając groby?
Istnieje kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać przy sprzątaniu na cmentarzach, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia nagrobków.
Zasada 1: Zanim zaczniesz myć, zabierz ozdoby
Sprzątając na cmentarzu, w pierwszej kolejności najlepiej jest zdjąć wszystkie kwiaty i znicze ustawione na pomniku. Wypalone znicze i wiązanki, które nie prezentują się już dobrze, trzeba po prostu wyrzucić. Pozostałe można ponownie ustawić na nagrobku po zakończeniu sprzątania.
Zasada 2: Najpierw na sucho, później na mokro
Kolejny etap to zamiatanie pomnika w celu usunięcia liści, gałązek i kurzu. Dopiero po tym można przystąpić do oczyszczenia powierzchni grobu przy pomocy odpowiednio dobranych preparatów. Najbardziej uniwersalny, a przy tym bezpieczny środek to płyn do mycia naczyń. Wystarczy rozpuścić odrobinę w ciepłej wodzie i przy użyciu miękkiej szmatki usunąć zabrudzenia. Doskonale sprawdza się także roztwór wody i octu. Możesz sięgnąć także po specjalistyczne preparaty przeznaczone do pielęgnacji nagrobków wykonanych z konkretnych materiałów, na przykład granitu, marmuru czy lastryko.
Zasada 3: Nie skrob, nie drap – używaj delikatnych środków
Niestety, nie w każdym przypadku takie proste metody zdają egzamin. Najwięcej kłopotu sprawia zwykle usunięcie z pomnika plam z wosku, które pojawiają się tam na przykład wskutek pęknięcia czy przewrócenia zniczy. Niezawodna w tym przypadku okazuje się zazwyczaj zwykła gorąca woda. Wystarczy polać nią plamę, a następnie delikatnie usunąć resztki wosku skrobaczką. Ważne, by robić to z wyczuciem, żeby przypadkowo nie porysować nagrobka. Uporczywe plamy można usunąć również przy pomocy pasty z sody oczyszczonej i wody. Wystarczy nałożyć ją na kilka minut na plamę i delikatnie zmyć.
Mycie pomników z granitu, marmuru i lastryko
Niektóre rodzaje nagrobków wymagają szczególnej pielęgnacji. Pomniki z granitu najlepiej jest myć przy pomocy bardzo delikatnych produktów, takich jak płyn do mycia naczyń czy ocet. Stosowanie preparatów nabłyszczających nie jest konieczne. Nagrobki z marmuru wymagają podobnego traktowania. Nie wolno czyścić ich przy pomocy żrących substancji.
Wystarczy lekki detergent albo pasta z sody oczyszczonej. Lastryko to zdecydowanie bardziej wytrzymały materiał. Mocniejsze zabrudzenia czy mech można usunąć z niego poprzez delikatne szorowanie.
Jakie akcesoria do sprzątania warto przygotować?
Aby porządki przebiegały sprawnie i bezproblemowo warto mieć ze sobą: wiaderko, małą zmiotkę i szufelkę, skrobaczkę (najlepiej drewnianą), miękkie szmatki, ciepłą wodę (np. w termosie), preparaty do konserwacji nagrobków, delikatne detergenty (przykład płyn do mycia naczyń), rękawiczki ochronne, sekator lub mały nożyk do usuwania chwastów, worki na śmieci.
Jak zabezpieczyć nagrobek na przyszłość?
Kiedy uda Ci się już wyczyścić pomnik, warto zadbać o to, by w przyszłości mniej się brudził, co oszczędzi Ci sporo pracy. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim należy zaplanować sobie regularne wizyty na cmentarzu w celu robienia porządków. Raz w roku to zdecydowanie za rzadko. Im grubsza warstwa brudu się nazbiera, tym trudniej będzie ją usunąć. Po dokładnym wyczyszczeniu grobu warto sięgnąć również po specjalny impregnat.
A może skorzystać z pomocy profesjonalistów?
Jeśli brakuje Ci czasu lub sił na regularne sprzątanie grobów, warto rozważyć możliwość powierzenia opieki nad nimi specjalistom. Wprawdzie wiąże się to z koniecznością poniesienia pewnych kosztów (jednorazowe sprzątanie kosztuje od 50 do 200 zł, zależnie od zakresu prac), jednak zdejmuje z Ciebie obowiązek regularnych wizyt na cmentarzu w celu mycia i konserwacji nagrobków. Korzystając z pomocy specjalistów, możesz mieć pewność, że będą używali odpowiednich środków i metod, które pozwolą na utrzymanie pomników w czystości, jednocześnie nie narażając ich na uszkodzenie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: edit. DarSzach / AdobeStock