Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
12
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

O czym pamiętać decydując się na basen gruntowy w ogrodzie?

Upalne lata sprawiają, że wiele osób decyduje się na budowę basenu w ogrodzie. Istnieją proste rozwiązania, takie jak basen naziemny, który ustawiany jest na podłożu bez potrzeby specjalnych prac budowlanych, ale nic nie zastąpi estetyki i wypoczynku nad basenem w gruncie. Na szczęście technologia ich budowy ciągle staje się lepsza, a ich wykonanie łatwiejsze, szybsze, a czasem też tańsze!

Jednak przed rozpoczęciem przygody z basenem, należy pamiętać o kilku rzeczach. Sprawdź je!

 
  • Zanim rozpocznie się budowę basenu, należy zbadać poziom wód gruntowych na działce (o różnych porach roku) oraz zapewnić dostateczną ilość wody. Ponieważ woda wodociągowa jest droga, a wody do napełnienia basenu i systematycznego dolewania potrzeba dużo, warto zainwestować we własną studnię.

  • Niezbędne będzie zaciszne i nasłonecznione miejsce, bez sąsiedztwa drzew.

  • Trzeba się przygotować na wysokie koszty wykonawcze i eksploatacyjne oraz późniejsze obowiązki.

  • Wielkości i głębokości basenów są uniwersalne – o wygodnym pływaniu mówi się wtedy, kiedy niecka basenu ma długość 6–12 m i szerokość 3–6 m. Komfortowa głębokość dla osób kąpiących się wynosi 1,2 m, natomiast dla pływających – 1,5 m.

  • Im kształt basenu jest wymyślniejszy, tym trudniej (i drożej) jest go zrobić oraz o niego dbać.

  • Utrzymanie wody w idealnej czystości wymaga wydajnej pompy i filtrów, dodatkowych akcesoriów typu skimmer czy odkurzacz do wody oraz preparatów chemicznych do jej uzdatniania. Przykładowo, właściciele otwartego basenu o wymiarach 4,5 × 9 × 1,3 m w sezonie letnim 2011 r na jego utrzymanie wydali 4500 zł. Przy czym nie jest to basen, w którym podgrzewa się wodę.

  • Budową basenów zagłębionych w gruncie zajmuje się tym coraz więcej firm, ponieważ nowoczesne metody budowy basenów zachęcają właścicieli do podejmowania takiej inwestycji. Firmy oferują kilka technologii, jednak zazwyczaj to właściciele we własnym zakresie muszą przygotować wykop pod basen.

  • Konstrukcję basenu można wykonać z różnych materiałów: blach stalowych i folii uszczelniającej, impregnowanego drewna, stali i wkładu foliowego czy też laminatu. W zależności od typu, wymagają wykonania betonowej wylewki na dnie albo ułożenia warstwy zagęszczonego podłoża ze żwiru. Przestrzeń między ścianami wykopu a konstrukcją basenu wypełnia się najczęściej mieszanką piasku i cementu, albo stawia murek oporowy z bloczków betonowych.


Tekst: Lilianna Jampolska, zdjęcie tytułowe: Adheesha Paranagama/Unsplash

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT