Logo
Logo
21
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Zbiornik szczelny, czyli oczko wodne

Chcąc mieć oczko wodne w ogrodzie pamiętajmy, że im będzie ono większe, tym wyższe będą jego koszty eksploatacyjne: więcej zużyjemy prądu do napełnienia zbiornika wodą oraz do jej filtrowania i napowietrzania. Więcej też będą nas kosztowały preparaty do uzdatniania takiej wody w ogrodzie.

A może zbiornik szczelny?

Wielu z nas chciałoby mieć w ogrodzie "prawdziwy" staw, pamiętajmy jednak, że Prawo Budowlane narzuca obowiązek wykonania projektu budowlanego na staw o powierzchni lustra wody przekraczającej 30 m2. Wiąże się z tym konieczność przejścia przez żmudne procedury związane z budową zbiornika wodnego.

W związku z powyższym warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem: zbiornikiem szczelnym, czyli oczkiem wodnym. Oczko potrzebuje znacznie mniej miejsca, ma mniejszy koszt budowy, a przede wszystkim jest najprostsze do wykonania.

Oczko wodne z gotowej formy

Formy do oczek wytwarzane są z utwardzonego tworzywa sztucznego (najczęściej z grubego polietylenu) lub z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Są one lekkie i łatwe w transporcie. Jeśli decydujemy się na duży zbiornik, jest on po prostu przewożony w dwóch kawałkach i łączony na miejscu.

Fot. Oase

Gotowa forma na oczko wodne

Najczęściej dostępne kolory to czarny, beżowy i turkusowy. Są też formy w kolorze brunatnym i o fakturze imitującej ziemię!

Wielkość oraz kształty są bardzo zróżnicowane. Boki są wyprofilowane w półki, na których można umieścić rośliny.

Jedynym utrudnieniem przy budowie takiego zbiornika jest konieczność bardzo starannego osadzenia zbiornika w podłożu i wypoziomowania go. Wykop musi być o ok. 30 cm szerszy, niż sama forma, aby po ustawieniu móc obsypać ją ziemią. Forma nie musi być całkowicie zagłębiona w ziemi.

Ile wody potrzebujemy do oczka?

Aby wyobrazić sobie, ile wody mieści się w takim, małym stawie, poniżej przykładowe parametry gotowych form:

→ długość: 77 cm, szerokość: 70 cm, głębokość: 27 cm, pojemność 65 l;

→ długość.140 cm, szerokość: 104 cm, głębokość: 35 cm, pojemność 185 l;

→ długość. 195 cm, szerokość: 110 cm, głębokość: 40 cm, pojemność 470 l;

→ długość. 287 cm, szerokość: 185 cm, głębokość: 61 cm, pojemność 1725 l.

Czyszczenie oczka wodnego

Glony
Rozwijają się, gdy:
• woda nie jest dostatecznie napowietrzona,
• zbyt mocno nasłoneczniona,
• ub za bardzo zanieczyszczona.

Można je usuwać chemicznie, mechanicznie lub w sposób naturalny. Do chemicznego usuwania glonów służą specjalne preparaty nieszkodliwe dla owadów, zwierząt i ludzi.

Opadłe liście
Duże ilości glonów, a także opadłe jesienią liście, można wybierać siatkami na długim drążku. Najlepsze są na drążkach aluminiowych lub bambusowych, ponieważ są stosunkowo lekkie.

Odmulacz
Dno stawu można oczyścić odmulaczem. Urządzenie nie wymaga zasilania elektrycznego, wykorzystuje ciśnienie wody z zewnętrznego źródła, np. kranu, które powinno wynosić min. 1,5 atm. Wtłaczana pod spód odmulacza woda unosi osad, który dostaje się do worka i pozostaje w nim, a do oczka wodnego powraca oczyszczona woda. Są też odmulacze połączone z pompą usuwającą muł poza zbiornik wodny.

Wodny odkurzacz elektryczny
Woda jest pobierana ssawką z dna zbiornika, wraz z zanieczyszczeniami. Następnie jest kierowana do filtra mechanicznego, w którym osiadają zanieczyszczenia i z powrotem wpuszczana do stawu. Ssawka jest umieszczona na giętkim przewodzie długości ok. 5 m, do którego jest dołączony drążek teleskopowy, aby zasięg pracy odkurzacza był większy.

Skimer
Zanieczyszczenia z powierzchni wody można usunąć skimerem – urządzenie utrzymują na powierzchni wody pływaki. Konieczne jest podłączenie do skimera pompy, która spowoduje przepływ wody.

Filtry wodne
Czyszczenie oczka wodnego jest działaniem doraźnym. Jeśli w ogóle nie chcemy mieć kłopotów z wodą, powinniśmy zastosować filtr – mechaniczny lub mechaniczno-biologiczny. Ten drugi może być wspomagany lampą UV, emitującą światło ultrafioletowe o wysokiej częstotliwości, zabijające organizmy jednokomórkowe, m.in. glony.

Filtr powinien mieć przepustowość taką, by w ciągu doby cała woda z sadzawki przepłynęła przez niego 3-4 razy. W przypadku zbiornika o pojemności 8000 litrów przepustowość nie może więc być mniejsza niż 1000 litrów na godzinę.

Tekst: Anna Grocholska, zdjęcie tytułowe: "Pond"/Improbable Roach/CC BY-NC 2.0

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu