Logo
Logo
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Nowoczesne źródła światła: oszczędne oświetlenie ogrodu

W ogrodzie zaleca się używanie nowoczesnych źródeł światła, ponieważ tradycyjne żarówki zużywają dużo prądu, silnie nagrzewają oprawy i są mało trwałe. Dodatkowo lampy mają zazwyczaj budowę wymagającą odkręcenia przytwierdzonego śrubami klosza w celu wymiany żarówki, dlatego im rzadziej trzeba to robić, tym wygodniej.

Zobacz czym się wyróżniają nowoczesne lampy i dlaczego decydując się na nie zaoszczędzisz.

 


Porównanie mocy nowoczesnych źródeł światła i tradycyjnych żarówek

Źródło światła

Moc (W)

Moc tradycyjnej żarówki (W)

świetlówka kompaktowa

20

100

typu PAR: żarówka

80  120

typu PAR: halogen

50 100

metalohalogenkowe

35 200

rtęciowe

50 200

Świetlówki kompaktowe o mocach od 13 do 20 W mają barwę światła od zimnej po zbliżoną do światła słonecznego; informacja o tym powinna być podana na opakowaniu. Świetlówki mogą być umieszczane w lampach wymiennie z tradycyjnymi żarówkami.

Również wymiennie można stosować źródła światła typu PAR (ang. Parabolic, Aluminium-coated, pressed-glass, Reflector). Są to żarówki i halogeny. Ich wnętrza są pokryte powłoką z aluminium, która odbija światło, przez co jest ono łagodnie rozproszone. Barwa tych źródeł światła jest zbliżona do słonecznej. Żarówki mają moc 80-120 W, zaś halogeny przeznaczone do oświetlania ogrodów – 50-100 W.

IP 67 – jest to oznaczenie informujące o szczelności urządzenia elektrycznego.

Pierwsza cyfra oznacza pyłoszczelność, skala obejmuje wartości od 0 do 6.

Druga cyfra oznacza wodoszczelność – w skali od 0 do 8.

Cyfry 67 oznaczają zatem, że puszka przyłączeniowa jest całkowicie pyło- i niemal całkowicie wodoszczelna. Oprawy lamp używanych na zewnątrz powinny mieć stopień ochrony min. IP 44.

Niektóre rodzaje źródeł światła mogą współpracować jedynie z przeznaczonymi do nich oprawami. Dotyczy to lamp metalohalogenkowych i rtęciowych. Żarówki metalohalogenkowe stosowane w ogrodach mają moc 35-150 W i dają światło o barwie od zimnej do naturalnej. Z kolei lampy rtęciowe emitują tylko zimne światło. W ogrodach stosuje się te o mocy od 50 do 125 W.

Oszczędne źródła światła w ogrodzie

Lampy z kolektorami słonecznymi

Na razie jeszcze nowością są lampy współpracujące z małym kolektorem słonecznym. Są dwa ich rodzaje. W pierwszym lampa, a czasem także fontanna, zasilane są z niewielkiego kolektora ustawionego obok na ziemi. W drugim przypadku kolektor znajduje się na wierzchu klosza. Zasila on więc tylko jedną lampę, w której źródłem światła jest biała dioda LED.

Kolektor słoneczny, fot. Gardena
Fot. Gardena

Niewielki kolektor słoneczny zasila oświetlenie stawu i fontannę.

Kolektor ładuje się nawet w pochmurny dzień i oddaje energię przez ok. 10 godzin, samoczynnie włączając lampę po zapadnięciu zmroku. Obudowy lamp i podstawy wykonywane są z odpornego na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne tworzywa sztucznego lub aluminium.

Lampy takie są mocowane na tzw. szpilkach, które wbija się w grunt lub są przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Dają niezbyt mocne światło i służą przede wszystkim do oznaczania granic ścieżek. Ale wystarczają też do oświetlenia np. numeru posesji. Niestety są dość drogie.

Reflektory przy wodzie

Fajnym pomysłem na oświetlenie oczka wodnego. Wystarczy niewielka ilość światła, aby uzyskać mocny efekt. Najlepsze w tym celu będą reflektory. Są odpowiednie do zastosowania nad i pod wodą (IP 68). Świecą ciepłym, białym światłem. Zwykle zawierają palik do wbicia w podłoże oraz narzędzia do montażu do ściany.

Lampy ogrodowe do montowania przy wodzie
Fot. Oase, Paulmann

Reflektory przy wodzie i świecące kamienie.

Świecące kamienie

Ciekawostką są świecące kamienie, które wyglądem imitują naturalny kamień – aby podobieństwo było bardziej dokładne, w procesie produkcji są posypywane piaskiem. Wymagają zasilania tzw. bezpiecznego, w środku kamienia jest halogenowa żarówka o mocy 12 V.

Tekst: Anna Grocholska


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu