Logo
Logo
Do góry

Lampy do ogrodu romantycznego

Ogród może być nastrojowym, tajemniczym i romantycznym miejscem, szczególnie po zmierzchu. Aby go takim stworzyć musimy znać kilka podstaw dotyczących oświetlenia i wybrać odpowiednie kształty lamp. Są one dodatkowo potrzebne ze względów czysto praktycznych. 

Poznaj jakie rodzaje lamp możesz zastosować w swoim ogrodzie, aby stworzyć swój idealny, wieczorny zakątek.

Przeczytaj także
Jak zostać działkowcem w ROD?
Przeczytaj także
Jak zostać działkowcem w ROD?
Stale dążymy do otaczania się zielenią, coraz popularniejsze w naszym społeczeństwie jest hobby ogrodnicze, coraz więcej osób poszukuje własnego...

Romantycznie na wejściu:
lampa przy drzwiach do domu

Obok drzwi wejściowych umieszcza się lampę, która ułatwia ich otwarcie po ciemku. Oświetlenie wejścia jest podstawą (każdy domownik i gość będzie zwracać na nią uwagę), więc należy z rozmysłem wybrać to źródło światła.

Stylistyka lamp jest różnorodna. Możemy więc wybierać wśród:

 1. Kinkiety
  Płasko przylegające do ściany lampy, mocowane do niej pod różnymi kątami.

 2. Lampy wiszące
  Jeśli wejście do naszego domu jest zadaszone (ich kształty zwykle bardzo dobrze nadają się do romantycznego ogrodu).

 3. Latarnie
  Mocowane na sztywnych, długich uchwytach. Do ogrodów romantycznych dobrze wybierać te, o esowatych wygięciach.

Lampa wejściowa, fot. Art Metal
Fot. Art Metal

Lampa przy wejściu często długo pozostaje włączona warto więc zadbać o umieszczenie w niej energooszczędnej żarówki. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie lampy dwufunkcyjnej – może ona świecić ciągle lub być przełączana w tryb działania połączony z czujnikiem ruchu.

Romantyczny klimat dzięki odpowiednim materiałom:
z czego zbudowane są lampy do ogrodu

Lampy te produkowane są z aluminium – anodowanego lub lakierowanego proszkowo – i stali (także lakierowanej proszkowo), żeliwa oraz z utwardzanego tworzywa ABS. Są też bardzo efektowne ogrodowe lampy miedziane, ale ich oferta nie jest duża.

Klosze lamp do ogrodu romantycznego powinny być z mlecznego, barwionego lub ornamentowego szkła, które rozprasza światło, nie oślepiając.

Źródłem światła w lampach ogrodowych mogą być zwykłe żarówki, świetlówki kompaktowe, żarówki i reflektorki halogenowe oraz żarówki i halogeny PAR. Źródła światła typu PAR mają szczególną budowę. Ich wnętrza są pokryte odbijającą i rozpraszającą światło powłoką z aluminium.

Obecnie rzadziej stosuje się lampy metalohalogenkowe i rtęciowe. Mogą one współpracować tylko z przeznaczonymi do nich oprawami. Natomiast zamiennie można stosować źródła światła typu PAR.

Także tradycyjne żarówki i świetlówki mogą być stosowane zamiennie. Oprawy mogą być przystosowane do gwintu standardowego lub E27. Informacja o dopuszczalnym w danej oprawie rodzaju źródła światła oraz wielkości gwintu jest umieszczona na opakowaniu lampy i należy jej przestrzegać.


Najlepszy efekt: lampy z tej samej serii

W handlu dostępne są całe komplety lamp ogrodowych, utrzymanych w tej samej stylistyce. Najczęściej spotykane zestawy to kinkiet, słupek niski i słupek wysoki. Można też najczęściej dokupić taką samą lampę parkową. Te jednak są w ogrodach domów jednorodzinnych używane stosunkowo rzadko.

 

Lampy wokół domu i ogrodzie:
Romantyczne ścieżki i oczko wodne

Oświetlenie wokół domu zapewniają głównie oprawy słupkowe – na podstawach o wysokości od 30 do 170 cm. Producenci zazwyczaj klasyfikują lampy ogrodowe o wysokości do 50 jako niskie słupki, do 170 cm – jako wysokie słupki. Powyżej 170 cm są to już lampy parkowe, czyli latarnie.

 • Lampy ogrodowe służące do oświetlania traktów powinny być tak skonstruowane, aby światło było skierowane do dołu i nie oślepiało.
 • Moc żarówki powinna być tak dobrana, aby oświetlony był fragment terenu pod lampą (w przeciwnym razie świecąca lampa będzie sprawiała wrażenie zawieszonego w próżni punktu).
 • Przy stawach i oczkach wodnych dobrze ustawiać lampy niskie o obłych kształtach oraz niezbyt mocnym, ciepłym świetle. Dobrze wygląda też oświetlenie inspirowane lampionami czy prawdziwym ogniem.
 • W obecności wody musimy unikać czystego, białego światła, które stałoby się zbyt mocne (odbicie w wodzie potęguje światło) oraz mogłoby nadawać sterylnego, nowoczesnego wyglądu.

Fot. Milantex

Światło lampy przy ścieżce powinno być 
skierowane o dołu.

Fot. Spotline

Niskie lampy typu słupek są chętnie używane ogrodzie nie tylko przy ścieżkach. 

Oświetlenie tarasu:
romantycznie i relaksująco

Jako oświetlenie tarasu w romantycznym ogrodzie sprawdzą się kinkiety lub niewysokie lampy typu słupki. Inną propozycją są lampki wpuszczane w podłogę lub ścianę.

Źródeł światła powinno być kilka o niedużej mocy – duża ilość niezbyt mocnych światełek sprawia, że otoczenie nabiera delikatności.


Fot. Spotline

Lampki wpuszczone w taras delikatnie oświetlają przestrzeń.

Tekst: Anna Grocholska, Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Oase

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
DZIAŁKA ROD
Na czasie
DZIAŁKA ROD
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Kupując kwiaty na balkon wybieramy rośliny dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie i obficie podlewamy.
Tydzień 22, Sentencja nr:4
Tydzień 22, Sentencja nr:4
W maju siejemy marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny) oraz inne warzywa. Gdy pojawią się siewki – przerywamy je. Zagony należy odchwaszczać i podlewać (w przypadku braku opadów).
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Najbardziej intensywny wzrost trawy ma miejsce od połowy maja do końca czerwca, dlatego w tym czasie najlepiej kosić ją co 3-4 dni lub raz w tygodniu (ale dopuszczalna jest nawet 2-3 tygodniowa przerwa w strzyżeniu).
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost. Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin.
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Jeśli nasz trawnik ma blady, żółtawy kolor może oznaczać to braki w nawożeniu. W takim przypadku zastosujmy nawóz wieloskładnikowy oraz przeciw żółknięciu. Nadmiar nawozu także jest szkodliwy, objawem tego jest pasowe zasychanie trawy. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na około miesiąc.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51646
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-dobrze-ulozyc-bukiet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51140
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => miejskie-tropiki-mieszkanie-w-trendzie-urban-jungle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu