Logo
Logo
31
Do góry

Jak zbudować altanę w ogrodzie?

Przeczytaj drugą część artykułu o zmaganiach Forumowiczów portalu BudujemyDom.pl z budową własnej altanki.

Prezentowane tu historie pokazują różnorodność podejść do jednego tematu. Jedne altanki powstały z głowy, inne zostały najpierw ręcznie rozrysowane, jeszcze inne zaprojektowane w 3D. Cechą wspólną wszystkich udzielających się tu Budowniczych jest wzajemna pomoc, chęć wymiany doświadczeń i pomysłów oraz życzliwość.

Przeczytaj także
Automatyczna konewka solarna. Sprawdzamy, jak działa
Przeczytaj także
Automatyczna konewka solarna. Sprawdzamy, jak działa
Automatyczna konewka solarna AquaBloom marki Gardena to pomysłowe, automatyczne rozwiązanie do podlewania roślin doniczkowych na balkonie i tarasie....

Przeczytaj część pierwszą artykułu

To bardzo pracochłonne, ale satysfakcja za to jaka!

12.05.2010, 17:36 kapx1984
Żeby nie było, że nic się nie dzieje...he, he. Deski na podłogę przedwczoraj pocięte w tartaku, dzisiaj je sztorcowałem, ale jeszcze nie wszystkie. Jednak deska podłogowa będzie miała 12x3,5 cm. Mam z czego, to robię porządnie.

Powiem wam, że to bardzo pracochłonne, żeby samemu przygotować cały materiał, ale satysfakcja za to jaka! Troszkę czas mi nie pozwala, żeby zająć się tylko altanką, ale powolutku da się radę. Myślę, że w lipcu już stanie na nogach. Zrobiłem korony i szablon listka. Czekam, aż drzewo podeschnie.

Jako fundamenty wykorzystałem bloczki betonowe, fot. Enzo
Szkielet ze słupów wzmacniany mieczami, fot. Enzo
Do konstrukcji dachu użyliśmy krokiew o przekroju 50 x 100 mm, zaś jako element szczytowy ośmiokąt foremny, fot. Enzo
Jako fundamenty wykorzystałem bloczki betonowe, fot. Enzo Szkielet ze słupów wzmacniany mieczami, fot. Enzo Do konstrukcji dachu użyliśmy krokiew o przekroju 50 x 100 mm, zaś jako element szczytowy ośmiokąt foremny, fot. Enzo


6.07.2010, 22:11
wojtas193
Witam! Ostatnio naszło mnie na budowę altanki. Jestem na razie na etapie projektowania, doszedłem do dachu i mam problem. Jak przymocować deski do narożnych krokwi (altanka ośmiokątna)? Krokwie należy zaciąć pod kątem tak, żeby deska mogła się opierać na dużej powierzchni, czy można opierać deski o kant krokwi i nie zawracać sobie głowy? Takie mocowanie jak na moim projekcie jest prawidłowe? Z góry dziękuję za pomoc.

7.07.2010, 19:33 kapx1984
Ja będę podcinał i krokwie, i deski, bo źle przykręcać lub przybijać deski i zostaje szczelina między deską a krokwią i między deskami.

20.07.2010, 22:28 bflip
Wasze pomysły są bardzo dobre, świetne projekty i ogólnie wszystko świetnie, tylko zadaje sobie pytanie - po co? Osobiście nic nie przycinałem i nic nie heblowałem. Gdybym robił kolejny raz altanę, też bym tego nie robił, bo nie ma takiej potrzeby. Jest wręcz odwrotnie, bo jak za mocno zheblujecie krokwie, to będzie widać szparę między deską a krokwią.

W każdym razie ja nic nie robiłem i wyszło idealnie; oczywiście wszystko na wkrętach (w całej altanie nie użyłem ani jednego gwoździa, tylko papiaki na dach).

Kolejne etapy mocowania więźby dachowej, fot. Enzo
Do krycia dachu wykorzystałem deski 140 x 25 mm, trzystronnie heblowane oraz frezowane od widocznej strony, fot. Enzo
Deski podłogowe mają przekrój 105 x 35 mm, a ich krawędzie zostały frezowane na półkole, fot. Enzo
Kolejne etapy mocowania więźby dachowej, fot. Enzo Do krycia dachu wykorzystałem deski 140 x 25 mm, trzystronnie heblowane oraz frezowane od widocznej strony, fot. Enzo Deski podłogowe mają przekrój 105 x 35 mm, a ich krawędzie zostały frezowane na półkole, fot. Enzo

Porady ciesielsko-stolarskie

31.07.2010, 15:23 lukaszczek18
Witam, jestem Łukasz. Od przyszłego tygodnia zabieram się za altankę w ogrodzie. Jestem cieślą z zawodu i z zamiłowania i bardzo mi się podobają Wasze pomysły. Jeśli potrzebujecie rad ciesielskich i stolarskich, z chęcią pomogę. Przeczytałem wszystkie posty i widzę, że robicie jeden błąd wykonywaniu altanek.

fot. Enzo

 
   

Ja stawiam potężne konstrukcje z drewna (ostatnio taras 25 m3 drewna konstrukcyjnego plus deski ok. 3 m3) i wkrętów potrzebowałem dwie paczki po 100 szt. Wkręty nie są dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o drewno, bo po jakimś czasie połączenie słabnie, a gwoździe to gwoździe. Wiadomo, śruby zamkowe oczywiście się stosuje, ale ja też ich niewiele potrzebowałem – wszystko na gwoździe.

Inna rzecz, która mi się niezbyt podoba, to przekrój materiałów konstrukcyjnych. Ja na swoją sam tnę, konstrukcje i słupy są o wymiarach 16 x 16 cm, krokwie 14 x 8 cm, podwalina, murłata i legary podłogowe 16 x 10 cm, bo ja przepadam za grubym materiałem. Altana prosta, bo kwadrat o wymiarach 3,5 x 3,5 m z dachem kopertowym, ale za to krokwie rzeźbione na okapach i dach przykryty gontem drewnianym lub dachówką karpiówką.

31.07.2010, 20:41 bflip
Ty jesteś cieślą, a ja elektrykiem i tak naprawdę nie mam pojęcia o drewnie. Ale zbudowałem kilka konstrukcji drewnianych, w tym altankę, i mogę śmiało powiedzieć, że gwoździe się nie nadają. Może i byłyby dobre w drewnie wysokiej klasy, ale do desek sosnowych gwoździe się nie nadają według mnie. 50% desek po wbiciu gwoździa pęka na pół, a jak nie pęknie, to po 2 latach gwoździe zardzewieją i deski będą latały. Mówisz o przekroju materiałów i masz w 100% rację - tylko że jak mówisz, że jesteś cieślą, to pewnie wiesz, ile kosztuje drewno. Jak ja miałbym zapłacić za altankę 20 tys., to wolę jeździć przez 4 lata do Grecji. Pozdrawiam.

  fot. Enzo

31.07.2010, 22:13 lukaszczek18
Ja nikogo nie krytykuję, wręcz podziwiam za to, co zrobiliście, nie mając doświadczenia. Koszt drewna na moją altankę będzie mniejszy niż na Twoją, ponieważ wiem, jak się do tego zabrać. Dlatego mówię, że mogę doradzić w pewnych sprawach.

Koszt drewna na altanę, taką jak chcę robić, to 500 zł drewno świerkowe dobrej klasy. Jak to robię? Kupuję drewno okrągłe (u mnie kubik drewna okrągłego to koszt 120 zł), mnie wystarczą 2, czyli  240 zł. Na tartak zawiozłem, żeby mi przetarli na takie jakie chcę - koszt 50 - 100 zł za m3 drewna. Łącznie daje mi to nawet mniej niż 500 zł. Ostatnio robiłem sześciokątną na zamówienie o średnicy 3,6 m, za którą wziąłem 1600 zł z postawieniem i gontem bitumicznym na dachu, więc nie ma tragedii.

Gwoździe? Właśnie jesteś w błędzie. Zrobiłem naprawdę wiele rzeczy z drewna. Stosowałem wkręty i przy wkrętach, gdy drewno się zsycha zaczyna być luźno, a z gwoździami jest inaczej i przy wkrętach pęka, a przy gwoździach nigdy. Sposób - delikatne uderzenie w ostrze gwoździa młotkiem tak, aby przytępić gwóźdź i gwarantuję, że nic nie pęknie. Żeby gwoździe nie były widoczne, można sklepać główki i wygląda to super. Ja w życiu miałem dwóch nauczycieli - jeden stary góral stolarz, a drugi cieśla, który nabył doświadczenie wieloletnie w Kanadzie, więc wiem, co mówię.

Podłoga z płytek 40 × 40 × 5 cm (produkcja własna), fot. marek.kono
Płytki na podłogę robiłem w formie drewnianej – dwa skręcone kątowniki, z jednej strony zawias, z drugiej zaczepka, fot. marek.kono
Podłoga z płytek 40 × 40 × 5 cm (produkcja własna), fot. marek.kono Płytki na podłogę robiłem w formie drewnianej - dwa skręcone kątowniki, z jednej strony zawias, z drugiej zaczepka, fot. marek.kono

Opisujemy zmagania zwykłych ludzi

1.08.2010, 11:32 bflip
Ale ty nie możesz tego zrozumieć, że nie każdy ma możliwości kupowania np. okrągłego drzewa i wożenia go do tartaku. Trzeba mieć transport, znajomości itp. I nie powiesz mi, że tak nie jest, bo znam to z doświadczenia. W okolicy mam pełno tartaków, ale jak tylko mówiłem, że potrzebuję tych kilka kubików na altankę, to mnie wyśmiali, że takie małe ilości to mogę sobie w składzie drzewa kupić albo w OBI. W końcu znalazłem tartak, gdzie nacięli mi dokładnie to, czego potrzebowałem i zapłaciłem coś ok. 700 zł z przywozem do domu. Uważam, że nie jest to dużo jak na 4 m altankę ośmiokątną z drewnianą podłogą.

Ścianki, kratki, łuki i wszystkie pozostałe elementy wykonałem samodzielnie, fot. marek.kono  Konstrukcja stoi na 4 wylanych ławach 40 × 40 × 50 cm i wmurowanych kotwach, które są przykręcone do czterech słupków, fot. marek.kono
Ścianki, kratki, łuki i wszystkie pozostałe elementy wykonałem samodzielnie, fot. marek.kono Konstrukcja stoi na 4 wylanych ławach 40 × 40 × 50 cm i wmurowanych kotwach, które są przykręcone do czterech słupków, fot. marek.kono

Oczywiście cieszę się, że dajesz porady i jesteś chętny do rozmów - może sam kiedyś będę potrzebował pomocy, ale w tym dziale opisujemy zmagania zwykłych ludzi, którzy jak najprostszym sposobem chcą zrobić coś fajnego i muszą kombinować, jak tylko mogą, żeby im się to udało. Piszesz o przytępianiu gwoździ - tak to jest superpomysł stosowany od lat, ale nadal nie do końca udany, bo i tak słabsze deski pękają.

2.08.2010, 17:00 lukaszczek18
Ja obstaję przy gwoździach, no chyba że jest to duża konstrukcja, to miecze należy skręcić śrubami do drewna, ale miecz należy przewiercić takim wiertlem, jaką średnicę ma śruba.

Altanę na zimę zabezpieczyłem, owijając ją folią, fot. marek.kono
Altanę na zimę zabezpieczyłem, owijając ją folią, fot. marek.kono

Nowe doświadczenia z budowy

26.08.2010, 13:53 Enzo
Witam! Żeby nie zakładać oddzielnego wątku, podzielę się swoimi doświadczeniami z budowy altany. Wymiary altany 4 x 4 metry, zaangażowanych budowniczych od 2 do 4 osób.

Koszt całkowity napiszę, jak skończymy kryć gontem. Efekt na ten moment widać na zdjęciach.

26.08.2010, 21:24 bflip

Świetna konstrukcja, prosta i bardzo ładna. Zazdroszczę liczby pomocników, ja musiałem ze wszystkim zmagać się sam... od czasu do czasu żona przytrzymała jakąś deskę.

Mam pytanie, czym malowałeś drzewo? Wyszedł Ci fajny kolor. Ja też chciałem taki uzyskać, ale niestety wyszedł inny.

29.08.2010, 12:33 Enzo
Malowałem bondexem, altanka w kolorze dąb, podłoga orzech włoski. Podziwiam Cię za to, że zrobiłeś wszystko sam. Marcin

5.09.2010, 19:12 Mathir
Malowałeś i co? Polecasz?

6.09.2010, 10:28 Enzo
Generalnie jest droga – puszka 5 l kosztuje 150 zł, w porównaniu do innych produktów jest więc ok. 2 x droższa.  Co do jakości, wypowiem się po zimie, szczerze mówiąc, nie wiem, czy zauważyłbym różnice pomiędzy różnymi impregnatami, gdyby położyć 3 pomalowane deski obok siebie. Marcin

Koszt altany nie przekroczył...

12.10.2010, 07:40 Enzo
Mnie w tym roku udało się jeszcze pokryć gontem. Koszt altany nie przekroczył 4000 zł. A wyszło jak na zdjęciach. Pozdrawiam, Marcin

12.10.2010, 22:25 bflip

 

Enzo, altana do podziwu, świetne masz te zakończenia z gontu. Gratulacje! Tylko koszty spore, moja wyszła ok. 2500 zł.

fot. marek.kono

Będzie 40% mniej

13.10.2010, 12:39 Enzo
Koszty duże, bo altana duża, 4 x 4 m to 16 m2 podłogi, 24 m2 dachu, drzewo obrabiali mi w tartaku, frezowali, strugali, itp. tak więc koszt już przygotowanego drzewa to 2400 zł.

Sporo też pochłonęła impregnacja, wybrałem niestety najdroższy impregnat na rynku, a poszło go makabrycznie dużo, 5 puszek po 150 zł każda, 25 m2 gontu w cenie 25 zł za m2 (może trochę więcej). Wkręty, kątowniki, śruby to też koszt ok. 150 zł i tak się nazbierało. Moja uwaga, jeżeli ktoś ma frezarkę i strug, trzeba kupić surowe drzewo, przeleżakować i samemu je obrobić, kosztów będzie 40% mniej, jak nie więcej. Pozdrawiam wszystkich budowlańców, Marcin

13.10.2010, 14:28 bflip
Wymiary masz podobne do moich, też mam 4 m, tylko że ośmiokątną. Koszty drewna nie przekroczyły 1000 zł, ale obrabiałem wszystko sam.

25.10.2010, 18:32 Patryk Tob
Ja tak planuję zrobić altankę - słupy 12/12, wysokość 2 m (nie robię podłogi drewnianej, tylko będę brukował później). Między słupami 1,80 m. Krokwie 10/8, tylko nie wiem jeszcze, jak wysoki dach od szczytu do murłaty zrobić, nie chcę, żeby był za bardzo stromy. Jak macie jakieś jeszcze porady, to bardzo proszę i dziękuję za poprzednie. A tak na marginesie, to jeśli do 4 m wchodzi 16 osób, to moja musi mieć ok. 5 m, bo nas jest więcej.

25.10.2010, 19:53 apx1984
Przy altance średnicy 5 m wysokość od murłaty do szczytu będzie wynosiła 144 cm.

A to altany, które dopiero mają powstać: Projekt altany Wojtasa

Projekt altany Husio3

Projekt altany Husio3

Projekt altany Wojtasa

Projekt mojej przyszłej altanki

3.01.2011, 19:47 husio3
Na przedstawionych zdjęciach widać projekt mojej przyszłej altanki. Mimo że nie widać tego, altanka będzie ośmiokątna. Zanim jednak zabiorę się za cokolwiek, potrzebuje kilku rad.

 

Czy mocowanie niższego daszku, bo będą dwa, jest właściwe i pod jakimi kątami musiałyby być oba dachy? Ile większy daszek musiałby zachodzić nad niższym, żeby deszcz nie zacinał ani nie cofał? Z góry dziękuję. Jak ukończę projekt, dorzucę fotki.

4.01.2011, 02:45 bflip
Co do mocowania, to cieślą nie jestem, ale z tego co wiem, to nie powinno się nic wieszać, tylko opierać i osobiście dałbym tę blachę łączeniową na dole. A ten daszek... to będzie wyzwanie, mam nadzieję, że znasz się trochę na tej robocie, bo to może być skomplikowane.

Górny daszek robisz bardzo duży, co do kątów, to kwestia gustu i wyglądu, bo i tak będziesz musiał zrobić bardzo mocną konstrukcję, żeby deszcz się nie wlewał. Myślę, że najprostszym sposobem będzie na oko. Ja tak zrobiłem i jeszcze kropla mi nie wleciała, zresztą wiadomo, że nikt przy wielkiej ulewie w altance siedzieć nie będzie. Powodzenia!

Chciałem pochwalić się swoją pracą

4.02.2011, 19:20 marek.kono
Witam wszystkich forumowiczów! Chciałem pochwalić się swoją pracą. Altankę wykonałem sam, materiał obrobiłem i dociąłem samodzielnie. Chętnie wysłucham krytyki i chętnie odpowiem na pytania. Materiał - świerk, impregnat -1 warstwa bazowa Drewnochron, bezbarwna i 2 warstwy pinia drewnochron. Dach - płyta OSB, folia dachowa i gont (łuska rybia). Podłoga - płytki 40x40x5 (produkcja własna).

4.02.2011, 23:58 bflip
Nooo..., nareszcie jakaś nowość! Altana super, a jeszcze lepsze otoczenie! Ta woda w tle, to oczko wodne, czy jakiś naturalny zbiornik? Co do altany to jest taka, jakie lubię, czyli przewiewna, otwarta i prosta. Nie boisz się, że coś zacznie się dziać z tą płytą na dachu? Mam pytanie, jak robiłeś te płytki na podłogę? To znaczy jaka forma guma czy plastik? Jakie mieszanki i ile ci to zajęło?

5.02.2011, 17:58
marek.kono
Dzięki za słowa uznania. Ta woda to wykopany staw na terenie podmokłym, więc prawdopodobnie ma swoje wewnętrzne źródełka. Obok stawu płynie rzeczka ok. 0,5 m szerokości z dopływem i odpływem do stawu. Właśnie z powodu stawu altanka ma dwa boki, jak to ładnie ujął bflip, przewiewne. Widok z altanki rozciąga się nad wodę, zaś tylne ścianki z południa i zachodu osłaniają od nadmiaru słońca i wiatru.

Ścianki, kratki, jak i łuki i wszystkie inne elementy wykonałem samodzielnie (opiłowanie, ostruganie i montaż). Łuki zrobiłem w prosty sposób, kilka listewek wygiętych, sklejonych wikolem i skręconych wkrętami w niewidocznych miejscach, potem obróbka wykańczająca. Płyta OSB-3 na dach jest odporna na wilgoć, poza tym pod gontem jest jeszcze folia paroprzepuszczalna. Czy to wystarczy? Czas pokaże, na razie jest OK.

Konstrukcja stoi na 4 wylanych ławach 40x40x50 i wmurowanych kotwach, które są przekręcone do czterech słupów. Każdy kontakt drewna z betonem jest izolowany papą (resztki gontu); ma to zapobiec gniciu i próchnieniu drewna. Na zimę altanę zabezpieczyłem, owijając dookoła folią. Jedynym ograniczeniem w budowie była chęć wykonania większości prac własnoręcznie, chciałem wykorzystać wyłącznie własny materiał zalegający w tzw. składziku. Dzięki temu koszty budowy altany były minimalne. Z przyczyn oczywistych materiał na dach musiałem kupić i był to największy wydatek.

Płytki na podłogę robiłem w formie drewnianej (dwa skręcone kątowniki, z jednej strony zawias, a z drugiej zaszczepka, jak na zdjęciach). Mieszanka cementu i piasku o 1:2 - 1:3 plus plastyfikator do betonu do wyrobu kostki brukowej. Smarowałem obrzeża formy ropą, ustawiałem na betonowym podłożu, zasypka na dno ze żwirku, żeby beton nie przylegał do podłoża, potem beton do środka i ubijanie jakimś tłuczkiem. Na wierzch mała posypka z betonu, czyli szlichta. Zacierałem szpachlówką szerokości 40 cm. Codziennie po pracy, czyli od godziny 16. Dało się zrobić około 12 - 15 szt. W sumie zrobiłem ich ok. 100 szt. Myślę, że moje wpisy komuś się przydadzą. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.

Przeczytaj część pierwszą artykułu


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

DZIAŁKA ROD
Na czasie
DZIAŁKA ROD
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Kupując kwiaty na balkon wybieramy rośliny dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie i obficie podlewamy.
Tydzień 22, Sentencja nr:4
Tydzień 22, Sentencja nr:4
W maju siejemy marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny) oraz inne warzywa. Gdy pojawią się siewki – przerywamy je. Zagony należy odchwaszczać i podlewać (w przypadku braku opadów).
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Najbardziej intensywny wzrost trawy ma miejsce od połowy maja do końca czerwca, dlatego w tym czasie najlepiej kosić ją co 3-4 dni lub raz w tygodniu (ale dopuszczalna jest nawet 2-3 tygodniowa przerwa w strzyżeniu).
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost. Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin.
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Jeśli nasz trawnik ma blady, żółtawy kolor może oznaczać to braki w nawożeniu. W takim przypadku zastosujmy nawóz wieloskładnikowy oraz przeciw żółknięciu. Nadmiar nawozu także jest szkodliwy, objawem tego jest pasowe zasychanie trawy. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na około miesiąc.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51646
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-dobrze-ulozyc-bukiet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51140
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => miejskie-tropiki-mieszkanie-w-trendzie-urban-jungle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu