Wiosna

Jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego.

Świat roślin i zwierząt budzi się do życia po zimie, a następnie rozpoczyna się pierwsza faza okresu rozmnażania, czyli dobieranie partnerów i zapłodnienie u zwierząt, a u roślin kwitnienie i zawiązywanie zalążków. Ptaki przylatują z ciepłych krajów. Na drzewach pojawiają się liście.

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.

Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie. Za początek wiosny fenologicznej przyjmuje się początek wegetacji oraz kwitnienie przebiśniegów i krokusów. Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące wiosenne na półkuli północnej uznaje się marzec, kwiecień i maj, a na południowej wrzesień, październik i listopad.

Powiązane treści
Pozostałe hasła na literę "W"
Wilk
Wilk to młody pęd wyrastający z grubszych gałęzi rośliny pionowo w górę. 
Czytaj dalej ⟶
Wapnowanie
Wapnowanie rabat jest istotnym zabiegiem w ogrodnictwie, który wykonuje się zazwyczaj co 3-4 lata. Celem wapnowania rabat jest podwyższenie pH gleby - zbyt kwaśne podłoże nie służy dobremu rozwojowi roślin na rabatach.
Czytaj dalej ⟶
Wertykulacja
Wertykulacja trawnika to pionowe cięcie darni na głębokość około 5-15 mm (profesjonalne urządzania nawet na 45 mm). Jej celem jest usunięcie obumarłych części roślin, mchu i nadmiaru filcu. Dzięki temu zabiegowi zapewnimy trawie lepszy dostęp wody, światła i tlenu oraz usuniemy chwasty i mech.
Czytaj dalej ⟶
Wermikulit
Wermikulit to ekologicznie czysty minerał zawierający magnez, wapń, potas krzem i żelazo. Powstaje w czasie procesu wietrzenia, głównie biotytu i flogopitu, ale również niektórych chlorytów i krzemianów. Jego największe złoża znajdują w Stanach Zjednoczonych. 
Czytaj dalej ⟶
Wrzosowisko
Inaczej ogród wrzosowy. Jest to ogród składający się z roślin naturalnych wrzosowisk. W tym licznych odmian i mieszańców oraz roślin o zbliżonych wymaganiach siedliskowych.
Czytaj dalej ⟶
Wrzosowate
Rodzina wrzosowate (Ericaceae) występuje na całej kuli ziemskiej, z wyjątkiem obszarów suchych. Są to zazwyczaj krzewy, krzewinki lub małe drzewa. Do wrzosowatych należą rodzaje: borówka i żurawina, a także egzotyczne i ozdobne rodzaje: różanecznik i azalia.
Czytaj dalej ⟶
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści