Logo
Logo
10
Do góry

Leroy Merlin: nowa kolekcja roślin oczyszczających powietrze "Air So Pure"

Rośliny doniczkowe są naszym naturalnym sprzymierzeńcem w nawilżaniu i odświeżaniu powietrza w pomieszczeniach. Kilka odpowiednio dobranych i dorodnych okazów potrafi zmniejszyć stężenie substancji toksycznych w powietrzu oraz, co równie istotne dla zdrowia, zwiększyć wilgotność powietrza.

Jak rośliny oczyszczają powietrze?

Każda roślina produkuje tlen, ale niewiele gatunków posiada zdolność oczyszczania powietrza. Badania naukowe potwierdzają, że niektóre gatunki roślin potrafią wydajniej zamienić CO2 w tlen niż inne. Ponadto redukują one zawartość szkodliwych substancji w powietrzu.

Pobierany z powietrza w procesie fotosyntezy CO2 (dwutlenek węgla) zostaje przyswojony przez roślinę, która w procesie fotosyntezy zamienia go w węglowodany i tlen. Tlen zostaje wydzielony do powietrza. Pozostałe obecne w powietrzu szkodliwe substancje przechodzą do rośliny. Natomiast woda wyparowuje nawilżając pomieszczenie.

Rośliny posiadają zdolność przetwarzania substancji szkodliwych w inne, które służą im jako pokarm. Pochłanianie przez liście substancji z powietrza jest przez roślinę jest bardzo zaawansowanym procesem. W liściach znajdują się specjalne aparaty szparkowe, konieczne do wymiany gazowej między otoczeniem a rośliną. Szparki otwierają się pod wpływem światła tylko wtedy, gdy roślina chce pobrać CO2, aby wyprodukować węglowodany konieczne do jej wzrostu. Szparki zamykają się wtedy, gdy wyparuje zbyt dużo wody i roślinie grozi wyschnięcie.

Obecność naturalnych „oczyszczaczy powietrza” zapewnia nam życie i pracę w zdrowszym, bardziej komfortowym środowisku poprawi kondycję, samopoczucie i wydajność pracy oraz zmniejszy liczbę zachorowań.

Liczbę roślin potrzebnych do oczyszczenia powietrza w danym pomieszczeniu można wstępnie oszacować. Oczywiście – im są większe i bardziej dorodne tym lepiej dla naszego zdrowia. Można jednak przyjąć następującą zasadę: 350 gramów masy liściowej z gatunku rośliny średnio lub dobrze oczyszczającej powietrze na osobę. Przyjmuje się więc, że do pomieszczenia o powierzchni do 30 m2 powinniśmy zaprosić 2 – 3 dorodne roślinny w doniczkach o średnicy min. 17 cm. 7.

10 roślin oczyszczających powietrze 

Nowa kolekcja od „Air So Pure”
10 roślin oczyszczających powietrze

W nowej kolekcji „Air So Pure” Leroy Merlin znajduje się 10 specjalnie wyselekcjonowanych roślin, które są w stanie zadbać, aby: szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu zostały zneutralizowane poprzez ich wchłonięcie i rozłożenie; zwiększyła się wilgotność powietrza; poprawiona została zdrowotność powietrza poprzez bardziej wydajne przetworzenie CO2 w tlen.

W skład kolekcji wchodzą

  1. Spathiphyllum Air So Pure'® (Skrzydłokwiat),
  2. Hedera Mix Air So Pure'® (Bluszcz),
  3. Phlebodium Blue Star Air So Pure'® (Paproć Flebodium),
  4. Asplenium Mix Air So Pure'® (Paproć Zanokcica),
  5. Spathiphyllum Pearl Air So Pure'® (Skrzydłokwiat),
  6. Dracaena Marginata Air So Pure'® (Dracena),
  7. Areca Air So Pure'® (Palma Areka),
  8. Monstera Deliciosa Air So Pure'® (Monstera dziurawa),
  9. Calathea Mix Air So Pure'® (Kalatea),
  10. Nephrolepsis Green Lady Air So Pure'® (Paproć Nefrolepis)

 

Kolekcja roślin oczyszczających powietrze „Air So Pure” znajduje się we wszystkich sklepach Leroy Merlin w Polsce.
Zdjęcie tytułowe: Flora Dania, zdjęcia roślin: Air So Pure


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu