Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Wiosenne bukiety: czas na tulipany!

Nareszcie! Nadszedł już sezon tulipanów. A to oznacza, że ​​te znane od wieków, ale wciąż modne kwiaty są powszechnie dostępne po raz kolejny. Ale skąd właściwie pochodzą tulipany? I w jaki sposób cebulka kwiatowa wytwarza kwiat? Oto kilka odpowiedzi na te pytania.

Tulipan (łac. Tulipa)

Czy wiesz, że za nazwą „tulipan” kryje się niezwykła historia? „Tulipan” pochodzi od łacińskiego słowa, Tulipa, co oznacza „kwiat, który wygląda jak turban”. Tulipany przybyły do Europy z Turcji, gdzie były uprawiane i którymi handlowano w okresie średniowiecza. W tym czasie mężczyźni w Turcji nosili turbany. Udana nazwa tego kwiatu, prawda?

Kształty i kolory tulipanów

Bez względu na kolor, tulipany rozjaśnią każdy dom podczas zimowych miesięcy. Plantatorom udało się tak dobrze krzyżować odmiany i gatunki na przestrzeni wieków, że teraz możemy wybierać spośród wielu kolorów i kształtów tych kwiatów. Istnieją tulipany pojedyncze, dwukwiatowe, liliowe i strzępiaste, a to tylko niektóre z nich.

Czy wiesz, że tulipany w niektórych kolorach mają nawet specjalne znaczenie?

  • czerwony: idealna miłość
  • żółty: szczęście
  • biały: przebaczenie

Tulipomania

Od 1634 do 1637 roku, w Holandii zapanowała „mania tulipanów”. W tym czasie szczególnie lubiane były odmiany o kwiatach ognistoczerwonych lub w paski. Niestety cebulki były tak drogie, że tylko bogacze mogli sobie na nie pozwolić.

Wielu uważało, że mogą na nich dobrze zarobić, więc stawiali całe majątki na zakup jednej cebulki.  Ceny były niewiarygodnie wysokie: za te pieniądze można było kupić rezydencję nad jednym z kanałów w Amsterdamie.


Od cebulki do kwiatu

Co musi się dokładnie wydarzyć, zanim cebulka będzie mogła wytworzyć kwiat? Plantatorzy tulipanów są ekspertami w tej dziedzinie.

W szkółce cebulki tulipanów przechodzą przez okres ochładzania. Jest to niezbędne, jeśli mają wytwarzać kwiaty. Po spędzeniu kilku lub kilkunastu tygodni w zimnie, cebulki tulipanów są sadzone w kuwetach i przenoszone do specjalnej chłodni.

Po jakimś czasie przenoszone są do miłej, ciepłej szklarni. Gdy tylko cebulki tulipanów poczują ciepło, wypuszczają łodygi z liśćmi. Trzy tygodnie później, pojawiają się pąki kwiatowe. Wtedy tulipany są wystarczająco dojrzałe do zbioru.

Jak dbać o bukiet tulipanów?

Po przyniesieniu tulipanów do domu, ale jeszcze zanim włożysz je do wazonu, odetnij miękkie końcówki łodygi tulipanów pod kątem. Liście mogą pozostać na łodydze, ponieważ nie gniją w wodzie.

Ułóż tulipany w wazonie wypełnionym czystą wodą z kranu o temperaturze pokojowej. Ustaw je w niezbyt ciepłym miejscu i daleko od misy z owocami. Po kilku dniach zauważysz, jak tulipany nadal rosną w wazonie. Dość szybko uzyskasz naturalne dzieło sztuki.

tulipan Jonina fot. iBulb
'Jonina'
tulipan Stresa fot. iBulb
'Stresa'
tulipan Tom Pouch fot. iBulb
'Tom Pouch'
tulipan Unique de France fot. iBulb
'Unique de France'
tulipan White Prince fot. iBulb
'White Prince'
tulipan Willem van Oranje fot. iBulb
'Willem van Oranje'
tulipan Yellow Valery fot. iBulb
'Yellow Valery'
tulipan Yokohama Orange fot. iBulb
'Yokohama Orange'
Tulipan Zombie fot. iBulb
'Zombie'
     

Tekst i zdjęcia: iBulb


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu