Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
Do góry

Kwazar: Chroń swoje zbiory przed szarą pleśnią

Truskawki, maliny, pomidory, sałata, zioła - uwielbiamy je jeść latem. Uprawiane we własnych ogródkach, pielęgnowane na balkonie są najsmaczniejsze. Wręcz nie możemy się doczekać gdy pojawią się na naszym stole. Ale, co zrobić gdy zbiory zaatakuje szara pleśń? Poznaj najlepsze i naturalne metody zapobiegania tej choroby.

Jak wygląda szara pleśń i jakie rośliny atakuje?

szara pleśń na róży fot. Svetlana Lisova Flickr CC BY-SA 2.0
szara pleśń na róży
fot. Svetlana Lisova Flickr CC BY-SA 2.0
szara pleśń na truskawce fot. Rasbak CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
szara pleśń na truskawce fot. Rasbak Wikimedia Commons CC-BY-SA-3.0
szara pleśń na pomidorze fot. Rasbak Wikimedia Commons CC-BY-SA-3.0
szara pleśń na pomidorze fot. Rasbak Wikimedia Commons CC-BY-SA-3.0

Szara pleśń to choroba, które dotyka zarówno owoce, warzywa jak i kwiaty. Atakuje cyklameny, goździki, dalie i róże. Nie są mu obojętne majeranek czy estragon. Poraża również winogrona, porzeczki, paprykę, fasolę. Przyczyną powstawania choroby jest grzyb Botrytis cinerea. Należy on do grupy workowców.

Bardzo szybko się rozprzestrzenia i łatwo przenosi. Co roku zmagają się z nim ogrodnicy jak i działkowcy. Objawia się szarym, puszystym nalotem.

Uszkadza łodygi, liście, owoce jak i pąki kwiatów. Doprowadza do gnicia, brązowienia, a co za tym idzie obumierania roślin.

Grzyb najlepiej czuje się w miejscach gdzie jest wilgotno i występuje mała cyrkulacja powietrza. Tunele foliowe, szklarnie i inspekty to jego naturalne środowisko.

Źródłem występowania zarodników pleśni są również pozostałości po martwych roślinach, których nie uprzątnęliśmy po zeszłym sezonie. Roznosi je wiatr i owady, a nawet deszcz.

Może być, także przeniesiony poprzez narzędzia ogrodnicze. Do czynników sprzyjających rozrostowi choroby należy gęste sadzenie i zacienione miejsce.

Zapobieganie i zwalczanie szarej pleśni

Podstawową ochroną roślin przed szarą pleśnią jest profilaktyka. Musimy pamiętać, że choroba zaczyna się na etapie kwitnienia, a jej efekty widoczne są dopiero podczas zbiorów. Odpowiednia pielęgnacja i uprawa pomogą zwalczyć przyczyny.

W przydomowych ogródkach, działkach czy na balkonie nie chcemy używać środków chemicznych. Naturalne sposoby mogą w prosty sposób zapobiec szarej pleśni. Podczas sadzenia rośliny powinny mieć przestrzeń, nie mogą rosnąć zbyt blisko siebie. Podlewając wodę należy kierować bezpośrednio na ziemię, tak by nie miała styczności z częściami nadziemnymi. Warto zapewnić owocom, warzywom, ziołom i kwiatom odpowiednią ilość powietrza. W szczególności tym uprawianym w szklarniach i tunelach.

Bardzo ważne jest też zapewnienie dostępu do światła oraz odpowiednie nawożenie. Regularne przeglądanie roślin oraz usuwanie ich martwych części również zapobiegnie chorobie.

Kiedy na grządkach pojawią się już plony, należy zbierać je ostrożnie. Tak, aby nie uszkodzić skórki. Przez taką ranę grzyb może łatwo zaatakować owoc. Skrzynki lub pojemniki, w których przechowujemy owoce powinny być dokładnie myte i dezynfekowane. Mogą się w nich kryć zarodniki grzybów z zeszłego sezonu. Bo, nawet jeśli udało nam się uniknąć pleśni w trakcie zbiorów, może się ona pojawić w trakcie przechowywania.

Naturalne metody zwalczania - czym opryskiwać?

Jeśli szara pleśń pojawi się na roślinach warto zastosować naturalne opryski. Świetnie sprawdzi się tu wywar z cebuli (wystarczy 0,5 kg łusek z cebuli zalać 10l wody i zagotować przez pół godziny). Ma właściwości grzybobójcze.

Do jego rozpylania najlepiej sprawdzi się opryskiwacz Kwazar Orion Super lub Venus Super. Dzięki systemowi 360 oprysk roślin będzie prosty jak nigdy dotąd! System 360 pozwala na aplikację nawet po odwróceniu opryskiwacza do góry dnem. Oprysk cieczy następuje niezależnie od pozycji urządzenia, umożliwiając wygodną pracę również w miejscach trudno dostępnych. Opryski należy rozpocząć jak tylko zauważymy chorobę i powtarzać je co 5 – 7 dni. Naturalny środek grzybobójczy pozwala na stosowanie go nawet na krótko przed zbiorem owoców.

opryskiwacz Orion Super Kwazar

Orion Super to praktyczny, niezawodny opryskiwacz ciśnieniowy. Jest niesłychanie trwały, przystosowany do najbardziej wymagających prac. Posiada zawór bezpieczeństwa, który upuszcza nadmiar ciśnienia ze zbiornika i chroni go przed ewentualnym uszkodzeniem, oraz specjalne uszczelnienia, wzmacniające odporność urządzenia na większość chemikaliów. Wyposażone są w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 m do 1.2 m.

Idealny do prac ochronnych i pielęgnacyjnych w sadach, szkółkach oraz uprawach.

Dostępne pojemności: 3L, 6L, 9L i 12L Cena: ok. 125-155zł (w zależności od pojemności)

Venus Super 360
Venus Super (dostępny w wersji 1l, 1,5l oraz 2l) to ręczny opryskiwacz ciśnieniowy, który umożliwia oprysk regularnym, stałym strumieniem. Zupełnie nowa pompa oraz konstrukcja głowicy zwiększają zawirowanie cieczy, a ruchoma końcówka pozwala na swobodną regulację kąta oprysku.

Venus jest idealny do pielęgnacji zarówno roślin domowych (np. paproci), jak i roślin ogrodowych – krzewów, drzewek itp.

Sugerowana cena detaliczna: 1l – 38zł, 1,5l – 40zł, 2l – 42złŹródło: Kwazar Corporation Sp. z o.o.

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!