Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
Do góry

Polbruk: Ogród w japońskim stylu

Pozornie nietknięte ręką człowieka, japońskie ogrody urzekają misternością i porządkiem konstrukcji, egzotyką kwiatów, krzewów i drzew oraz trudnym do uchwycenia spokojem. Jak można zmienić własny zielony zakątek, inspirując się stylem japońskim?

Jak założyć japoński ogród?

Na temat kreowania ogrodów pisano w Japonii obszerne traktaty. Spotykane przy domach, świątyniach i pałacach parki miały w myśl japońskiej estetyki i filozofii piękna naśladować urok natury.

We własnym ogrodzie Japończycy pragnęli czuć się jak pośród dzikiej przyrody. By wrażenie było jak najbardziej wyraziste, starali się przenieść do przydomowych ogródków każdy jej szczegół.

Co najważniejsze, praca ogrodnika miała być niewidoczna dla oka, naturalność była najwyższym celem. Dlatego też w japońskim parku muszą znaleźć się jej główne symbole – woda imitująca morze, kamień oznaczający góry i rośliny pełniące rolę lasu. Wszystkie elementy zaś wkomponowane są w przestrzeń z harmonią, prostotą i elegancją.

Japoński styl w ogrodzie

Planując stworzenie własnego ogrodu japońskiego, możemy inspirować się wieloma jego typami występującymi w „kraju kwitnącej wiśni”.

Stylem, który zyskał już w Polsce kilka realizacji, jest Tsukiyama. Łączą się w nim wszystkie symbole natury. Budując taki ogród, musimy wygospodarować miejsce na oczka wodne z charakterystycznymi mostkami, zielone pagórki z naturalnymi głazami, kręte, kamienno-żwirowe ścieżki. Dominującą cechą stylu Tsukiyama jest roślinność. W ogrodzie powinny pojawić się pięknie kwitnące krzewy, jak azalie, magnolie czy wiśnie. Ich kształt powinien być udziwniony, nieregularny- świadczący o nieubłaganym działaniu natury. Wzorem niech będą drzewka bonsai. Stworzenie miniaturowego wzgórza we własnym ogrodzie zajmuje wiele pracy, jednak efekt rekompensuje długotrwałe modelowanie konarów, budowanie koryt strumyków i poszukiwanie idealnych głazów.

Ogrod_japonski_fot._123rf.com
fot. 123rf.com

Drugim wyjątkowo popularnym rodzajem japońskiego ogrodu jest Karesansui. Ten styl zagospodarowania przestrzeni wyraża dominację cywilizacji nad naturą. Charakterystyczny jest dla niego całkowity brak zieleni oraz wody. Zbudowany z kamieni i żwiru zachwyca powagą, elegancją i harmonią. Każdy jego element ma znaczenie symboliczne – żwir jest wyobrażeniem wody, a głazy to wyimaginowane wysepki. Ten typ ogrodu japońskiego, choć łatwiejszy w budowie, również jest bardzo efektowny. Co najważniejsze, do stworzenia zakątka w tym stylu nie potrzeba tak naprawdę wiele miejsca. Z powodzeniem skrawek Japonii możemy zaprojektować na tarasie lub sporym balkonie.

Kostka brukowa w japońskim ogrodzie

Ścieżki wyznaczające drogę pośród zieleni i strumyków powinny być nie tylko zbliżone wyglądem do naturalnego kamienia, ale także funkcjonalne i wygodne. W japońską stylistykę doskonale wpisze się podłużna, prostokątna kostka Polbruk Urbanika, która do każdej przestrzeni wnosi odrobinę luksusu i charakterystyczny minimalizm.

Ułożona w regularnych odstępach kostka Urbanika pozwoli stworzyć wygodną i wytrzymałą na działanie zmiennych warunków pogodowych ścieżkę, imitując naturalny kamień. Dla wzmocnienia efektu poszczególne elementy można dodatkowo obsypać kamieniami, które będą uzupełnieniem unikatowej aranżacji. Kostka Polbruk Urbanika jest dostępna w kilkunastu kolorach i czterech różnych rozmiarach.

W ogrodzie w stylu japońskim najlepiej sprawdzą się te o stonowanych barwach i podłużnym kształcie. W ten sposób uda nam się osiągnąć harmonię między japońską inspiracją a komfortem.

Źródło: Polbruk

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu