Logo
Logo
12
Okazje

Narzędzia do zakładania i pielęgnacji trawnika | JUCO

Przygotowujemy glebę pod wysiew trawy Soczysta trawa to symbol wiosny i najlepsza ozdoba ogrodu. Żeby przez cały sezon cieszyć się naturalnym, zielonym dywanem, na którym będziemy przyjemnie spędzać czas, najpierw trzeba zadbać o przygotowanie gleby. Zabiegi pielęgnacyjne pomogą też przywrócić pierwotny urok, który nasz trawnik mógł stracić podczas zimy. Jak szybko i sprawnie wykonać te prace?

 

Wiosna to najlepsza pora na porządki – nie tylko te w domu, lecz także w jego najbliższym otoczeniu. Ważnym elementem każdej posesji jest trawa, która cieszy oczy i stanowi naturalną przestrzeń do spędzania czasu w ogrodzie. Bez względu na to, czy preferujemy równą, nisko skoszoną murawę jak na najlepszych stadionach piłkarskich, czy też bardziej dziką zieleń w stylu łąki kwietnej, bazę dla roślin stanowi odpowiednio przygotowane podłoże. Przy pracy z glebą potrzebne będą również dopasowane narzędzia.

Przydatne narzędzia...

do renowacji trawnika

Po okresie zimowym trawa budzi się do życia, a naszym zadaniem jest jej w tym pomóc. Pierwszą czynnością powinno być więc wygrabienie darni, żeby usunąć suche źdźbła i obumarłe, gnijące części roślin, pod którymi mogą rozwijać się grzyby oraz pleśnie. Dzięki temu pobudzimy wegetację murawy, ułatwiając rozwój młodych liści i wnikanie wody do podłoża. Jeśli zauważymy, że trawnik jest zbity, to warto również zastosować aerację. Zabieg ten polega na nakłuwaniu podłoża na głębokość ok. 8-10 cm, co rozluźnia glebę i zapewnia odpowiednie napowietrzenie korzeni.

Kolejnym krokiem przy renowacji jest łatanie dziur i dosiewanie w „łyse” miejsca nowej trawy. Działkę w przeznaczonych do wysiewu miejscach trzeba najpierw oczyścić z chwastów i kamieni, spulchnić, a następnie nasiona wymieszać z próchniczą ziemią i przygotowaną w ten sposób mieszankę rozsypać tam, gdzie chcemy przywrócić murawie pierwotny wygląd. Pamiętajmy też o regularnym podlewaniu, żeby umożliwić młodym roślinom wzrost. Inną metodą na pozbycie się ubytków jest wykopanie i przeniesienie fragmentu darni z innego miejsca.

do pielęgnacji trawnika

Przy grabieniu trawników o dużej powierzchni dobrze sprawdzą się grabie wachlarzowe, przy mniejszej przestrzeni można sięgnąć natomiast po poręczne grabie pięciozębne z drewnianym trzonkiem. Pod ręką warto mieć też ocynkowane wiadro, do którego wrzucimy usunięte resztki (ocynk zapewnia ochronę przed korozją i działaniem czynników atmosferycznych).

Do aeracji muraw o większym metrażu stosuje się aerator, lecz jeśli teren jest niewielki, to do nakłuwania gleby można użyć wideł, a nawet motyki w widełkami. Szpadel ogrodniczy i łopata piaskowa będą zaś niezbędne przy renowacji zielonego dywanu.

Podstawowe ogrodnicze narzędzia ręczne są uniwersalne i posłużą nam zarówno do prac związanych z trawnikiem, jak i w ogrodzie warzywnym. O trawę musimy dbać cyklicznie, a przecież nie chcemy za każdym razem kupować do tego nowych sprzętów. Najlepiej więc postawić na trwałe rozwiązania, które są oznaczone logo producenta, a nie wyroby „no name”, co do wytrzymałości których nie mamy żadnej pewności – mówi Daniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego polskiej firmy JUCO.

Narzędzia do zakładania i pielęgnacji trawnika | JUCO

do zakładania trawnika

Gdy chcemy założyć nowy trawnik musimy przede wszystkim zadbać o podłoże, a więc przed nami „prace ziemne”. Inwestycję wykonujemy dopiero wówczas, gdy na działce wybudowane zostały już elementy małej architektury, wytyczone nawierzchnie i posadzone rośliny. Zaczynamy od uprzątnięcia przestrzeni z chwastów, a jeśli na posesji prowadzona była budowa, konieczne jest też usunięcie resztek gruzu czy innych materiałów budowlanych. W przypadku, kiedy zaplanowaliśmy ułożenie podziemnej instalacji nawadniającej lub drenażu, to kolejnym krokiem jest właśnie montaż tych rozwiązań. Następnie teren przeznaczony pod wysiew przekopujemy na głębokość szpadla.

Najlepsze warunki do rozwoju trawa ma na ziemi żyznej, próchnicznej i średnio wilgotnej. Gdy dysponujemy innym podłożem, poprawiamy jego właściwości poprzez zmieszanie z bardziej urodzajną glebą lub kompostem. Teraz przydadzą się grabie, którymi wyrównujemy powierzchnię, ubijamy ją, montujemy też obrzeża trawnikowe i gdy to konieczne, ponownie usuwamy chwasty. Im staranniej przygotowana gleba, tym ładniejszy trawnik.

Na około tydzień przed zaplanowanym siewem nawozimy więc teren dopasowanym do rodzaju podłoża nawozem. Ważne jest zastosowanie środka zgodnie z zaleceniami producenta, aby osiągnąć pożądany rezultat. Kolejny etap to wysiew nasion, który najlepiej przeprowadzić przy bezwietrznej, ciepłej i wilgotnej pogodzie – ziemia musi być lekko wzruszona za pomocą grabi oraz wilgotna. Nasiona należy przykryć cienką warstwą gleby, poprzez jej zagrabienie, a potem zwałować i delikatnie podlać. Po około 15 dniach rośliny zaczną kiełkować, a my będziemy mogli obserwować, jak rośnie nasza przyszła murawa.

Gdy trawa wyrośnie na ok. 10 cm, możemy rozpocząć pierwsze, delikatne koszenie. Nic tak nie cieszy, jak samodzielnie wykonana praca, przynosząca oczekiwane efekty. Bujna, soczysta trawa zdobi posesję i zachęca do spędzania czasu w ogrodzie. Jeśli zadbamy o odpowiednie przygotowanie gleby, będziemy mogli korzystać z żywej zieleni przez cały sezon wiosenno-letni. W jej utrzymaniu w dobrym stanie pomogą nam zaś poręczne narzędzia, które zapewniają komfort użytkowania i długoletnią żywotność.

04/29/2021
Źródło: materiały prasowe JUCO

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać

 

Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!