Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
Do góry

Agito.pl: Odkurzacz do liści - porady i urządzenia

Wystarczy spojrzeć za okno, by zobaczyć, że kolorowe drzewa świecą już właściwie tylko suchymi gałęziami. Wszystko to co kolorowe i piękne, spoczywa teraz na naszych trawnikach i czeka na posprzątanie. By zrobić to szybko i bez zbędnego wysiłku, warto sięgnąć po odkurzacz do liści. Agito.pl podpowiada na co zwrócić uwagę przed zakupem.

 

Grabienie liści

Jesienne porządki w ogrodzie w dużej mierze polegają na grabieniu liści. Jest to praca dość żmudna, trwa praktycznie od końca lata, do pierwszych opadów śniegu. Różne gatunki drzew gubią liście w różnym czasie, intensywność tego procesu zależy też od pogody. Im więcej deszczu i silnego wiatru, tym szybciej opadną na ziemię. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i grabić, grabić, grabić… Można też pracować prościej, czyli użyć coraz popularniejszego wśród polskich ogrodników odkurzacza. Dlaczego musimy zbierać liście?

Liście muszą być zbierane regularnie. Te leżące na tarasach, chodnikach, podjazdach, po zmoczeniu mogą odbarwić powierzchnie, zaczynają gnić i stają się śliskie. Nie trudno więc o kontuzję. Te, spoczywające na trawnikach mogą powodować choroby trawy. Gruba warstwa liści zaburza cyrkulację powietrza oraz wody. Niedotlenione rośliny oprócz żółknięcia i pogorszenia kondycji, mogą zostać zaatakowane przez choroby, w tym powstawanie pleśni śniegowej. Pod żadnym pozorem nie można zostawić nieuprzątniętych liści na trawniku na okres zimowy.

Jak działa odkurzacz do liści?

Takie urządzenie może być wyposażone jeden z dwóch lub dwa tryby pracy jednocześnie: wciągania i dmuchania. Pierwszy z nich zachowuje się jak tradycyjny odkurzacz domowy. Umożliwia wessanie liści wprost do dołączonego i zamontowanego worka. To dobre rozwiązanie dla niewielkich ogródków i trawników, ponieważ częstotliwość opróżniania worka nie będzie aż tak duża. Drugi typ, czyli funkcja dmuchawy, pozwala zgarnąć liście w jedno miejsce. To pozwala na wygodne zebranie lub zassanie ich do worka. Wszystko odbywa się zdecydowanie szybciej i wygodniej, niż za pomocą grabi czy miotły. Funkcja dmuchawy sprawdzi się, gdy mamy do uprzątnięcia duży teren lub wiele liści.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza do liści?

W odkurzaczach do liści liczy się przede wszystkim moc, która jest odpowiedzialna za to, z jaką siłą urządzenie będzie wciągać liście lub wydmuchiwać powietrze. Im więcej, tym lepiej. Spotkamy się urządzeniami o mocy od około 1900W do 3000W. Silny nadmuch poradzi sobie bowiem nie tylko z suchymi, ale też mokrymi i ciężkimi liśćmi. Odkurzacze mogą być wykonane w technologii elektrycznej, spalinowej i akumulatorowej. Każda z nich ma swoje zalety.

Elektryczna wyróżnia się atrakcyjną ceną. Takie urządzenia może kupić już za około 100 zł. Są lżejsze od spalinowych, bardziej ciche i nie emitują spalin. Spalinowe mogą posiadać największą moc ze wszystkich wymienionych. Ponieważ nie wymagają źródła prądu – mogą być wykorzystywane w każdym terenie. Uwaga, są też najcięższe i wymagają regularnego serwisowania. Urządzenia z akumulatorem działają bezprzewodowo, co zdecydowanie podnosi komfort pracy. Mogą być dość lekkie. Należy jednak pamiętać o ładowaniu baterii, by brak zasilania nie zaskoczył nas w połowie pracy.

Poza tym, nie zapomnijmy porównać pojemności worka na liście, siły ssania i wydmuchu, wagi , ergonomii uchwytu, a także dodatkowych funkcji, takich jak koła do poruszania się po ogrodzie, pasek na ramię do przenoszenia, wbudowany drapacz do odrywania liści czy rozdrabniacz.

Worki mają z reguły od 35 l. do 50 l. pojemności. Warto wiedzieć, że urządzenia z wbudowanym rozdrabniaczem mogą pomieścić do 90% większej ilości odpadów, niż tradycyjne. Siła nadmuchu wynosi od około 100 km/h do ponad 400 km/h. Natomiast siła ssania waha się w przedziale od 5 cm3 do około 18 cm3. Mowa oczywiście o parametrach w urządzeniach dla amatorów ogrodnictwa, a nie profesjonalnych służb czyszczących. W tzw. profesjonalnych dmuchawach, te parametry mogą być jeszcze wyższe. Przed zakupem warto też sprawdzić wagę produktu. Możemy się niemiło zaskoczyć, ponieważ najlżejsze odkurzacze z pustym workiem ważą od około 3 kg do nawet 10 kg.

Agito.pl poleca wybrane modele odkurzaczy do liści

odkurzacz do liści Handy GTO2800

Handy GTO2800

Praktyczny odkurzacz do liści z funkcją nadmuchu i ssania, który pozwoli utrzymać w porządku ogród i trawnik. Został wyposażony w 2800 W, który poradzi sobie z odkurzaniem liści, trawy, szyszek oraz zgarnięciem piachu, żwiru itp. Siła nadmuchu jest regulowana i wynosi 100-275km/h. Urządzenie posiada regulowaną, teleskopową rurę, która pozwala na wygodną pracę w ogrodzie bez względu na wzrost. Odkurzacz posiada funkcję rozdrabniania 10:1 oraz worek o pojemności 45 litrów. Waży 3,3kg.
Cena ok. 99 zł.

odkurzacz do liści Bosh ALS 25

Bosh ALS 25

Odkurzacz do liści, który podobnie do Handy posiada funkcję odkurzania i dmuchawy. Charakteryzuje się mocą 2500W i funkcję rozdrabniania 10:1. Posiada regulowaną prędkość nadmuchu do 300 km/h. Worek na liście pomieści 45 litrów liści. Dzięki temu, że jest wodoodporny, będzie łatwiejszy w utrzymaniu i czyszczeniu. Praktycznym rozwiązaniem jest obecność dwóch uchwytów. Dzięki temu łatwiej używać odkurzacza, nie przemęczając się i nie przeciążając kręgosłupa. Samo urządzenie w trybie odkurzacza waży 4.4kg.
Cena ok. 319 zł.

odkurzacz do liści Black&Decker GW3030

Black&Decker GW3030

Odkurzacz wysokiej klasy, oferuje około 30% większą moc zasysania i 40% większą prędkość wydmuchu sięgającą nawet do 418 km/h. Wiatrak wykonany z metalu zwiększa przepływ powietrza i przyczynia się do szybszego rozdrabniania odpadków w skali 16:1. Do tego 50 litrowy worek, który sprawdzi się u posiadaczy większych ogrodów i trawników. Urządzenie charakteryzuje się dużą mocą 3000W. Posiada wygodny przełącznik, który pozwala łatwo zmienić prędkość nadmuchu. W trybie odkurzacza waży 4.8kg.
Cena ok. 367 zł.

2014-10-21
Źródło: Agito.pl

Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu