Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
2
Okazje

Honda: Jak wybrać agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze to bardzo użyteczne urządzenia do zasilania narzędzi elektrycznych a tym samym umożliwia nam majsterkowanie, pracę w ogrodzie, ułatwia prace remontowo-budowlane. Przeczytaj praktyczne porady ekspertów firmy Honda. Dowiesz się jak używać agregat prądotwórczy i jak wybrać najlepszy model do Twoich potrzeb.

TEMAT NA CZASIE
Narzędzia akumulatorowe do ogrodu | Pracuj wygodnie bez kabla!
TEMAT NA CZASIE
Narzędzia akumulatorowe do ogrodu | Pracuj wygodnie bez kabla!
Jeśli chcesz z należytą starannością zadbać o swój ogród, warto wybrać akumulatorowe narzędzia ogrodowe MAKITA. Przygotowaliśmy dla Was praktyczne...
  Honda EU10i

Agregaty prądotwórcze nie tylko do ogrodu

Agregat prądotwórczy jest autonomicznym zespołem do wytwarzania energii elektrycznej i zasilania innych urządzeń.

Gwarantuje długotrwały dostęp do zasilania jako bezpośrednie źródło prądu dla urządzeń w domu, domku letniskowym, narzędzi elektrycznych do pracy w ogrodzie i do majsterkowania, na placu budowy.

Jest także praktycznie jedynym rezerwowym źródłem energii elektrycznej w przypadkach awarii sieci energetycznej.

Zasadniczo agregaty prądotwórcze składają się z prądnicy napędzanej silnikiem spalinowym, wśród których silniki pracujące na bezołowiowej benzynie charakteryzują się niskim poziomem głośności.

Ze względu na przeznaczenie i konstrukcję, rozróżniamy agregaty prądotwórcze przenośne i stacjonarne. Wybrane modele są wyposażone w automatykę podłączaną do sieci energetycznej domu.

Agregat prądotwórczy oznacza własne, niezależne i bezpieczne źródło prądu. Docenimy go zwłaszcza w przypadku awarii sieci energetycznej, ponieważ dzięki niemu nadal w domu będzie światło, będzie funkcjonować lodówka i zamrażarka, kuchenka elektryczna i mikrofalowa, odbiorniki TV i radio, piece C.O., pompa dostarczająca wodę, telefon stacjonarny, komputery i laptopy.” – wyjaśnia Marcin Wodzyński, Manager Produktu z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Agregat jest również bardzo użytecznym urządzeniem do zasilania narzędzi elektrycznych a tym samym umożliwia nam majsterkowanie, pracę w ogrodzie, ułatwia prace remontowo-budowlane. Zwiększa komfort życia w domu letniskowym czy na kempingu. Należy tylko dostosować wybór agregatu do planowanego zakresu wykorzystywania.”

Agregat prądotwórczy dostosowany do potrzeb – praktyczne wskazówki

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie jakie rodzaje odbiorników planujemy zasilać agregatem. Odbiorniki indukcyjne (np. lodówka, zamrażarka, elektronarzędzia, klimatyzatory, itp.) i elektroniczne (sterowniki pieców C.O, komputery i laptopy, telewizory LCD, PDP, LED, wzmacniacze, sprzęt Hi-Fi) – szczególnie czułe na jakość prądu, powinny być podłączane do agregatów gwarantujących stabilne parametry częstotliwości i napięcia.

Gwarancją bezpieczeństwa oraz wieloletniej eksploatacji tego typu odbiorników są agregaty wyposażone w nowoczesne systemy stabilizacji napięcia: cyklokonwerter, D-AVR cyfrowy automatyczny regulator napięcia, i-AVR inteligentny automatyczny regulator napięcia, lub najbardziej zaawansowany technologicznie agregat prądotwórczy z prądnicą inverterową. Rozwiązania te, monitorując i korygując parametry wyjściowe napięcia i częstotliwości, gwarantują bardzo wysoką jakość generowanego prądu.

  Honda EU10i ST02
Honda EU10i ST02

W stabilizację napięcia typu D-AVR wyposażone są m. in. agregaty Honda z serii EG (EG3600CL, EG4500CL, EG3600CL, EG4500CL), natomiast w i-AVR – agregaty Honda EM 4500CXS AUTO i EM5500CXS AUTO z automatyką podłączaną do sieci elektrycznej budynku. Agregaty z prądnicą inverterową serii EU (EU10i, EU20i, EU30i, EU30iS, EU65iS) gwarantują najwyższą jakość i niezawodność.

W następnej kolejności powinno się określić potrzebną docelową moc elektryczną agregatu, która musi być większa od podsumowanej mocy wszystkich urządzeń, które będziemy zasilać tymże agregatem. W tym celu można posłużyć się miernikiem elektrycznym, ale ponieważ każdy odbiornik ma inny prąd rozruchowy - najbezpieczniej jest zasięgnąć rady Autoryzowanego Sprzedawcy.

Wyznacznikiem mocy agregatu jest silnik. Modele Honda pracujące na bezołowiowej benzynie wyposażone są w 4-suwowe silniki Honda GX, które zapewniają niższe zużycie paliwa, bezawaryjność, funkcjonowanie nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze modele agregatów z serii Honda EM – posiadają natomiast innowacyjne silniki iGX o mocy maksymalnej 11,7KM. Jednym z rozwiązań umożliwiającym podwojenie mocy wyjściowej agregatów Honda z serii EU jest równoległe połączenie jednakowych modeli kablem do autosynchronizacji, dzięki czemu możemy do agregatów podłączyć więcej odbiorników.

Warto zwrócić uwagę na wielkość zbiornika i poziom zużycia paliwa. 4-suwowe silniki Honda GX wyróżniają się bardzo korzystną ekonomiką spalania. Agregaty Honda EU, dzięki niskiemu zużycia paliwa, wyróżniają się wydłużonym czasem pracy – do 20 godzin na jednym zbiorniku. Natomiast agregaty Honda z serii EM wyposażone są pojemne zbiorniki, zapewniające długi czas pracy bez przerw na tankowanie. Dodatkowym innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w modelach serii EU i EM jest system ECO-THROLLE™, który automatycznie reguluje obroty silnika, obniżając jednocześnie zużycie paliwa.

Honda EU30iS
Honda EU30iS
 

Wyposażenie agregatu prądotwórczego w tryb pracy ekonomicznej – ECO – świadczy też o zaawansowaniu technicznym urządzenia, dostosowanym do wymogów dzisiejszego życia i oczekiwań użytkowników. Opcja ta, oprócz mniejszego zużycia paliwa, wydłuża maksymalny czas pracy na jednym zbiorniku, wycisza agregat i zwiększa żywotność silnika.

Coraz ważniejszym dziś kryterium wyboru agregatu prądotwórczego jest jego cicha praca. Dlatego warto wziąć pod uwagę urządzenie wyposażone nie tylko w opcję ECO, ale także z dźwiękoszczelną obudową, specjalnie zaprojektowanym tłumikiem oraz systemem antywibracyjnym, np. modele z serii Honda EU. W przypadku planowanego wykorzystywania agregatu prądotwórczego w różnych miejscach, warto rozważyć nabycie modeli lekkich i o gabarytach ułatwiających transport. Są to agregaty walizkowe lub przenośne – wyposażone w zestaw transportowy, np.: waga agregatu jednofazowego „walizkowego” Honda EU20i o mocy 2 kW wynosi około 21 kg., natomiast standardowe agregaty w ramie o tej samej mocy ważą od 35 do 40 kg. Tego typu urządzenia są bardzo wygodne w użytkowaniu na działkach czy na kempingach.

Prawidłowa eksploatacja agregatów prądotwórczych

Prawidłowa eksploatacja i konserwacja agregatów prądotwórczych zapewnia ich wysoką efektywność i dłuższą żywotność.

Agregat prądotwórczy, jak każde inne urządzenie, wymaga odpowiedniego obchodzenia się z nim – przestrzegania zasad prawidłowej eksploatacji i systematycznej konserwacji.” – radzi Marcin Wodzyński z Aries Power Equipment.

Podstawową rzeczą, zwłaszcza gdy jeszcze nie mamy doświadczenia w użytkowaniu agregatu, jest zapoznanie się z Instrukcją Obsługi zawierającą wszystkie informacje o danym modelu związane z budową, eksploatacją oraz konserwacją. Przed podłączeniem odbiorników do agregatu dobrze jest sprawdzić czy są one sprawne. Warto też pamiętać, by podłączać je nie wszystkie naraz, ale jeden po drugim, zaczynając od odbiornika o największym poborze mocy. Następnie warto sprawdzić poziom paliwa. Pamiętajmy również o tym, by nie zostawiać go za dużo w zbiorniku jeśli wiemy, że nie będziemy uruchamiać agregatu dłużej miesiąc – pod pływem czasu i zjawiska parowania, jakość paliwa znacząco się obniża. Przed każdym włączeniem agregatu powinniśmy sprawdzić poziom oleju i czystość filtra powietrza.”

UWAGA! W przypadku nabycia agregatu prądotwórczego z automatyką – jego podłączenie do instalacji w domu czy budynku, musi być wykonane przez uprawnionego elektryka i musi być zgodne z lokalnymi przepisami dotyczącymi zasilania rezerwowego i podłączenia do sieci energetycznej.

Przechowywanie agregatów

Spalinowy agregat prądotwórczy, jak każda maszyna i urządzenie pracujące na silniku spalinowym, wymaga, ze względu na konstrukcję, przestrzegania pewnych zasad przechowywania i transportu. Podstawową regułą w tych przypadkach jest ustawienie urządzenia w pozycji roboczej. Każde inne ustawienie, nawet na chwilę, spowoduje zalanie świecy i trwałe uszkodzenie filtra powietrza. Dodatkowo, w takich przypadkach, następuje zalanie podłoża. Skutkiem nieuwagi jest konieczność poniesienia kosztów związanych z serwisowaniem maszyny i odnowieniem podłoża.

Agregaty prądotwórcze Honda
Honda EG3600CL
Honda EG3600CL
Honda EG5500CL
Honda EG5500CL

Agregaty przenośne

Przykładem lekkich agregatów są modele Honda: walizkowe – EU10i, EU20i, EU30i oraz nieco większe, wyposażone w kółka transportowe oraz ergonomiczny uchwyt urządzenia przenośne – EU30iS, EM65iS, EU65iS. Wyposażone w nowoczesną inverterową stabilizację napięcia, generują prąd wysokiej jakości gwarantujący bezpieczeństwo zasilanych odbiorników, w tym i sprzętu elektronicznego. Przeznaczone są do użytkowania w domu, w ogrodzie, w domu letniskowym, w podróży camperem i na kempingu. Mobilne agregaty dają niezależność i swobodę korzystania z dowolnych urządzeń w każdym miejscu i o każdej porze.

Agregaty Honda EU zawdzięczają niską wagę przede wszystkich zminiaturyzowanej prądnicy. Wyróżnia je także bardzo cicha praca – efekt specjalnej dźwiękochłonnej obudowy i zastosowania nowoczesnych tłumików, a model EU 65iS jest najlepiej wyciszonym agregatem Hondy.

Dodatkową zaletą agregatów EU jest opcja uzyskania większej mocy wyjściowej, czyli zasilania nimi większej liczby odbiorników, dzięki zastosowaniu kabla do równoległego połączenia jednakowych modeli. Walizkowe i przenośne agregaty Honda posiadają również tryb pracy ekonomicznej, którego efektem jest obniżone zużycie paliwa i wydłużony czas pracy na jednym zbiorniku.

Stacjonarne agregaty o uniwersalnym zastosowaniu

Agregaty o uniwersalnym zastosowaniu, np. Honda EG3600CL, EG4500CL i najmocniejszy EG5500CL - są przeznaczone do zasilania odbiorników jednofazowych: urządzeń domowych, włącznie z czułym na jakość energii elektrycznej nowoczesnym sprzętem elektronicznym, do zasilania narzędzi elektrycznych podczas majsterkowania oraz prac budowlano-remontowych. Są też idealnym źródłem prądu do zasilania elektrycznych urządzeń ogrodowych i do pracy wokół domu w sytuacji braku innych źródeł energii elektrycznej.

  Honda EM5500CXS
Honda EM5500CXS

Wysoką jakość prądu gwarantuje cyfrowy automatyczny regulator napięcia D-AVR, który stale kontroluje i koryguje wahania napięcia wyjściowego. Agregaty te służą do zasilania sterowników pieców C.O., oświetlenia, telewizorów LCD/LED/PLAZMA, laptopów, kamer, wzmacniaczy, elektronarzędzi. Posiadają też unikalne funkcje chroniące zasilane odbiorniki przed ewentualnym uszkodzeniem, gdyż zatrzymują silnik agregatu w przypadku zbyt dużych obrotów lub gdy wykryte zostanie nieprawidłowe napięcie.

Wysoką wydajność i funkcjonalność zawdzięczają nowoczesnemu silnikowi Honda GX, powiększonemu zbiornikowi paliwa (24l) i v-amortyzatorom – gumowym elementom, które zmniejszają ryzyko zerwania zespołu silnik-prądnica od ramy podczas pracy w trudnych warunkach. V-amortyzatory też znacznie lepiej niż te standardowe tłumią drgania. Wyróżniają się także niskim zużyciem paliwa (benzyna bezołowiowa), niskim poziomem emisji spalin i obniżonym poziomem głośności. Natomiast system alarmu olejowego czuwa nad bezpieczną pracą agregatu, odcinając zapłon przy wykryciu zbyt małej ilości oleju.

Wygodnie funkcjonujący dom z agregatem z automatyką

Mieszkańcy budynków i domów, w których do sieci energetycznej podłączone są agregaty z automatyką, np. Honda EM 4500CXS AUTO, EM5500CXS AUTO mogą czuć się bezpiecznie i nie muszą obawiać się awarii sieci. W przypadku zaniku napięcia, automatyka samoczynnie włącza agregat, który automatycznie zasila odbiorniki, na których nam najbardziej zależy np. sterownik pieca C.O., bramę garażową, oświetlenie, system alarmowy. Nowoczesność i wygoda tych agregatów polega także na tym, że na wyświetlaczu są podane wszystkie ważne informacje, np. : napięcie sieci, częstotliwość agregatu, napięcie akumulatora, brak napięcia agregatu, liczba przepracowanych motogodzin, dane o braku ładowania akumulatora, wezwania serwisu, załączenie stycznika agregatowego czy sieciowego.

Agregaty Honda EM 4500CXS AUTO, EM5500CXS AUTO o mocy od 4,5 kVA do 5,5 kVA pracują na silniku nowej generacji iGX390, gwarantującym mniejsze zużycie paliwa, pełną synchronizację z układem stabilizacji napięcia i ciche funkcjonowanie. Zintegrowany elektroniczny system sterowania i komunikacji z urządzeniem służy do uzyskania optymalnej wydajności. iGX stwarza też warunki do zastosowania zdalnego sterowania. Modele te posiadają też dodatkowe udogodnienie dzięki zastosowaniu zaawansowanej technicznie prądnicy - uzyskanie dodatkowej mocy (do 7 kW) powyżej mocy maksymalnej agregatu w czasie do 10 sekund, co zapewnia ciągłe działanie agregatu nawet przy chwilowych przeciążeniach spowodowanych dużym początkowym poborem prądu. Bezpieczny prąd wysokiej jakości zapewnia przez inteligentny automatyczny regulator napięcia (i-AVR), który kontroluje i stabilizuje parametry wyjściowe napięcia i częstotliwości.

Agregaty Honda z serii EM z automatyką posiadają wygodne i pojemne zbiorniki na paliwo umożliwiające wydłużony czas pracy: ponad 9h w przypadku EM4500CXS-AUTO, a EM5500CXS-AUTO powyżej 7h.

Źródło: Aries Power Equipment, www.mojahonda.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT