Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Greenpeace: Zbudowano już 100 hoteli dla pszczół

Greenpeace zakończył budowę hoteli dla pszczół samotnic i innych dzikich owadów zapylających w 16 miastach Polski. Projekt był efektem zorganizowanej jesienią 2013 roku akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj Pszczołę”, podczas której, dzięki wsparciu tysięcy osób z całej Polski, udało się zebrać fundusze na ustawienie 100 hoteli dla dzikich zapylaczy.

Budowa hoteli była kolejną odsłoną kampanii Greenpeace „Przychylmy pszczołom nieba", mającej na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodnych i innych dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych pszczołom.

W hotelach, czyli specjalnie zaprojektowanych konstrukcjach, owady znajdą schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i pracy - czyli zapylania - które konieczne jest do właściwego funkcjonowania tysięcy roślin – w tym wielu drzew i krzewów, a także warzyw i owoców.

hotel dla owadów w Warszawie
10 kwietnia ustawiono hotel dla owadów w warszawskim parku Kępa Potocka, fot. Karol Grygoruk
hotel dla owadów w Bydgoszczy
8 maja w Greenpeace postawił pierwszy w Bydgoszczy hotel hotel dla dzikich owadów zapylających. Hotel usytuowany jest w parku im. Wincentego Witosa, fot. Jaap Arriens
hotel dla owadów w Opolu
14 maja w Greenpeace postawił w Opolu 5 hoteli dla dzikich owadów zapylających, zdjęcia: Martyna Jurczak

Projekt hoteli konsultowano ze specjalistami w dziedzinie entomologii i hodowli owadów zapylających. Mają nowoczesny styl, pasujący do przestrzeni miejskiej, są łatwe w obsłudze i montażu. Hotele produkowane są przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, które podnoszą szanse zawodowe osób wykluczanych na rynku pracy.

Hotele powstały w: Bydgoszczy (5), Katowicach (7), Kielcach (4), Krakowie (3), Lublinie (4), Łodzi (8), Olsztynie (9), Opolu (6), Poznaniu (10), Rzeszowie (6), Szczecinie (7), Toruniu (4), Trójmieście (10), Warszawie (8), Wrocławiu (3), Zielonej Górze (6).

Ogólnopolską mapę z hotelami dla owadów można zobaczyć na stronie www.greenpeace.org/poland/hotele. Realizując projekt w przestrzeni publicznej, Greenpeace zadbał również o społeczność lokalną, opiekunami hoteli zostały szkoły, przedszkola, koła studenckie, domy dziecka, kolektywy, fundacje, stowarzyszenia oraz inne placówki publiczne i edukacyjne.

Akcję "Adoptuj Pszczołę" wsparły tysiące Polek i Polaków, za co serdecznie dziękujemy! To właśnie dzięki nim mogliśmy postawić hotele dla dziko żyjących owadów zapylających w całej Polsce. Pszczołom, i to nie tylko pszczołom miodnym, ale także pszczołom samotnicom - dzieje się coraz gorzej.

Choroby, zmiany klimatyczne, przemysłowe rolnictwo oraz oczywiście toksyczne pestycydy - wszystkie te czynniki prowadzą do ich zguby. Jednak razem, wspólnym działaniem możemy je chronić i dbać o ich lepszy byt. Hotele mają wymiar praktyczny, gdyż pozwalają owadom znaleźć schronienie i spokój w wymagających warunkach miejskich.

Ale też nie bez znaczenia jest ich wymiar symboliczny: są widocznym znakiem, że Polki i Polacy chcą pomagać pszczołom - powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba" w Greenpeace Polska. W ramach pszczelej kampanii, Greenpeace udostępnił także instrukcje budowy różnorodnych modeli hoteli, dzięki czemu każdy zainteresowany może zbudować je we własnym zakresie - zarówno mały i średni balkonowy, jak i większy ogrodowy.

Ponadto, fundacja opublikowała bezpłatny poradnik konsumencki „Projekt: pszczoła. Zostań pszczelim bohaterem/pszczelą bohaterką". Poradnik pomoże czytelnikom wybierać te produkty w sklepie spożywczym lub ogrodniczym, które są przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym.

hotele dla pszczół fot. Karol Grygoruk
fot. Karol Grygoruk

Źródło: Greenpeace

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (7)
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu