Logo
Logo
Do góry

Greenpeace: Zbudowano już 100 hoteli dla pszczół

Greenpeace zakończył budowę hoteli dla pszczół samotnic i innych dzikich owadów zapylających w 16 miastach Polski. Projekt był efektem zorganizowanej jesienią 2013 roku akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj Pszczołę”, podczas której, dzięki wsparciu tysięcy osób z całej Polski, udało się zebrać fundusze na ustawienie 100 hoteli dla dzikich zapylaczy.

TEMAT NA CZASIE
50+ pomysłów na pelargonie | Kwiatowe inspiracje na 2021 rok
TEMAT NA CZASIE
50+ pomysłów na pelargonie | Kwiatowe inspiracje na 2021 rok
Wdzięczne i kolorowe pelargonie to świetne akcenty kolorystyczne, które mogą zabłysnąć w twoim ogrodzie niczym wesołe iskierki i rozświetlić nudny...

Budowa hoteli była kolejną odsłoną kampanii Greenpeace „Przychylmy pszczołom nieba", mającej na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodnych i innych dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych pszczołom.

W hotelach, czyli specjalnie zaprojektowanych konstrukcjach, owady znajdą schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i pracy - czyli zapylania - które konieczne jest do właściwego funkcjonowania tysięcy roślin – w tym wielu drzew i krzewów, a także warzyw i owoców.

hotel dla owadów w Warszawie
10 kwietnia ustawiono hotel dla owadów w warszawskim parku Kępa Potocka, fot. Karol Grygoruk
hotel dla owadów w Bydgoszczy
8 maja w Greenpeace postawił pierwszy w Bydgoszczy hotel hotel dla dzikich owadów zapylających. Hotel usytuowany jest w parku im. Wincentego Witosa, fot. Jaap Arriens
hotel dla owadów w Opolu
14 maja w Greenpeace postawił w Opolu 5 hoteli dla dzikich owadów zapylających, zdjęcia: Martyna Jurczak

Projekt hoteli konsultowano ze specjalistami w dziedzinie entomologii i hodowli owadów zapylających. Mają nowoczesny styl, pasujący do przestrzeni miejskiej, są łatwe w obsłudze i montażu. Hotele produkowane są przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, które podnoszą szanse zawodowe osób wykluczanych na rynku pracy.

Hotele powstały w: Bydgoszczy (5), Katowicach (7), Kielcach (4), Krakowie (3), Lublinie (4), Łodzi (8), Olsztynie (9), Opolu (6), Poznaniu (10), Rzeszowie (6), Szczecinie (7), Toruniu (4), Trójmieście (10), Warszawie (8), Wrocławiu (3), Zielonej Górze (6).

Ogólnopolską mapę z hotelami dla owadów można zobaczyć na stronie www.greenpeace.org/poland/hotele. Realizując projekt w przestrzeni publicznej, Greenpeace zadbał również o społeczność lokalną, opiekunami hoteli zostały szkoły, przedszkola, koła studenckie, domy dziecka, kolektywy, fundacje, stowarzyszenia oraz inne placówki publiczne i edukacyjne.

Akcję "Adoptuj Pszczołę" wsparły tysiące Polek i Polaków, za co serdecznie dziękujemy! To właśnie dzięki nim mogliśmy postawić hotele dla dziko żyjących owadów zapylających w całej Polsce. Pszczołom, i to nie tylko pszczołom miodnym, ale także pszczołom samotnicom - dzieje się coraz gorzej.

Choroby, zmiany klimatyczne, przemysłowe rolnictwo oraz oczywiście toksyczne pestycydy - wszystkie te czynniki prowadzą do ich zguby. Jednak razem, wspólnym działaniem możemy je chronić i dbać o ich lepszy byt. Hotele mają wymiar praktyczny, gdyż pozwalają owadom znaleźć schronienie i spokój w wymagających warunkach miejskich.

Ale też nie bez znaczenia jest ich wymiar symboliczny: są widocznym znakiem, że Polki i Polacy chcą pomagać pszczołom - powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba" w Greenpeace Polska. W ramach pszczelej kampanii, Greenpeace udostępnił także instrukcje budowy różnorodnych modeli hoteli, dzięki czemu każdy zainteresowany może zbudować je we własnym zakresie - zarówno mały i średni balkonowy, jak i większy ogrodowy.

Ponadto, fundacja opublikowała bezpłatny poradnik konsumencki „Projekt: pszczoła. Zostań pszczelim bohaterem/pszczelą bohaterką". Poradnik pomoże czytelnikom wybierać te produkty w sklepie spożywczym lub ogrodniczym, które są przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym.

hotele dla pszczół fot. Karol Grygoruk
fot. Karol Grygoruk

Źródło: Greenpeace

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (7)
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu