Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Polbruk: Nawierzchnia do ogrodu w stylu angielskim

Bujna roślinność, bogactwo kolorów, wypielęgnowany trawnik w odcieniu soczystej zieleni i elementy małej architektury nawiązujące do minionych epok – to niewątpliwie główne, choć nie jedyne znaki rozpoznawcze nastrojowych, angielskich ogrodów. Harmonijnym uzupełnieniem aranżacji inspirowanej wiktoriańską epoką są również kręte ścieżki, wijące się wśród drzew i ozdobione mozaikowymi wzorami.

Dystyngowana elegancja angielskich ogrodów

Angielskie ogrody, to klasyka gatunku, która również współcześnie znajduje wielu adeptów. Aranżując ogród w stylu wiktoriańskim nie można zapomnieć o tym, że kluczową rolę odgrywa w nim bogata i pozornie, swobodnie rosnąca roślinność. Ingerencję ze strony człowieka dostrzec może, tylko wyjątkowo wprawne oko, gdyż naczelną zasadą przy tworzeniu tego typu projektów jest poddanie się naturalnym warunkom okolicznego terenu.

napoli_plukane_polbruk8
Angielskie ogrody to połączenie perfekcyjnie dopracowanej nawierzchni z naturalną swobodą roślinności, fot. Polbruk Napoli płukane
Polbruk_MERKADO_2

Trapezowe kostki brukowe pozwalają na tworzenie nawierzchni w kształcie kół – rozwiązań charakterystycznych dla angielskich stylizacji, fot. Polbruk Merkado

Rośliny, których nie może zabraknąć w tego typu aranżacjach to z pewnością róże, jaśminowce, wrzosy i hortensje zarówno w postaci rabat, jak również kolorowych girland. Dobrze jest stworzyć roślinną kompozycję z użyciem odmian w kolorze fioletów, różów i bieli.

Wprowadzić można również barwne elementy w donicach, postawionych na trasie lub balkonie w towarzystwie drewnianych lub metalowych mebli ogrodowych. W tego typu otoczeniu sprawdzą się również różnego rodzaju pnące bluszcze, winorośle, równo przycięte żywopłoty oraz gęsty trawnik.

Ogród angielski powinien, w jak największym stopniu przypominać dzieło samej natury. Zasada ta dotyczy zwłaszcza kwiatowych rabat o nieregularnym kształcie i kilku poziomach. Do wykonania tego typu kwietników wykorzystać można betonowe palisady np. Palisadę łamaną Polbruk, która pozwoli zróżnicować przestrzeń.

Romantyczna nawierzchnia


Obok bujnej i barwnej roślinności w krajobrazie angielskiego ogrodu dominują również kręte ścieżki, charakteryzujące się mozaikowymi wzorami i nieregularnym kształtem. Do ułożenia tego typu nawierzchni wykorzystać można kostki brukowe imitujące strukturą naturalny granit, jak np. Polbruk Avanti czy Polbruk Beganit.

Elementy z tych kolekcji mają dodatkowo trapezową formę, która ułatwia budowanie różnego rodzaju kół i łuków. Cechę tę wykorzystać można, nie tylko do profilowania kształtu ścieżek, ale również do tworzenia na większych płaszczyznach różnego rodzaju wzorów.

Kostki z linii Polbruk Avanti i Polbruk Beganit są dostępne aż w 6 kolorach (szarym, ciemnoszarym, grafitowym, żółtym, czerwonym i brązowym), które można ze sobą dowolnie łączyć, realizując ciekawe koncepcje.

Jeśli natomiast zależy nam na uzyskaniu bardziej sielskiego charakteru, wykorzystać można kostkę Polbruk Merkado również o trapezowych kształtach, jednak gładkiej powierzchni i lekko zaokrąglonych brzegach.

W przypadku, kiedy planujemy kostką brukową wyłożyć nawierzchnię tarasu dobrze jest natomiast użyć kwadratowych elementów np. Polbruk City czy Napoli, które ułatwią stworzenie prostych linii brzegowych i jasno wydzielą poszczególne strefy.


Źródło: Polbruk


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu