Logo
Logo
Do góry

Polbruk: Nawierzchnia do ogrodu w stylu angielskim

Bujna roślinność, bogactwo kolorów, wypielęgnowany trawnik w odcieniu soczystej zieleni i elementy małej architektury nawiązujące do minionych epok – to niewątpliwie główne, choć nie jedyne znaki rozpoznawcze nastrojowych, angielskich ogrodów. Harmonijnym uzupełnieniem aranżacji inspirowanej wiktoriańską epoką są również kręte ścieżki, wijące się wśród drzew i ozdobione mozaikowymi wzorami.

Dystyngowana elegancja angielskich ogrodów

Angielskie ogrody, to klasyka gatunku, która również współcześnie znajduje wielu adeptów. Aranżując ogród w stylu wiktoriańskim nie można zapomnieć o tym, że kluczową rolę odgrywa w nim bogata i pozornie, swobodnie rosnąca roślinność. Ingerencję ze strony człowieka dostrzec może, tylko wyjątkowo wprawne oko, gdyż naczelną zasadą przy tworzeniu tego typu projektów jest poddanie się naturalnym warunkom okolicznego terenu.

napoli_plukane_polbruk8
Angielskie ogrody to połączenie perfekcyjnie dopracowanej nawierzchni z naturalną swobodą roślinności, fot. Polbruk Napoli płukane
Polbruk_MERKADO_2

Trapezowe kostki brukowe pozwalają na tworzenie nawierzchni w kształcie kół – rozwiązań charakterystycznych dla angielskich stylizacji, fot. Polbruk Merkado

Rośliny, których nie może zabraknąć w tego typu aranżacjach to z pewnością róże, jaśminowce, wrzosy i hortensje zarówno w postaci rabat, jak również kolorowych girland. Dobrze jest stworzyć roślinną kompozycję z użyciem odmian w kolorze fioletów, różów i bieli.

Wprowadzić można również barwne elementy w donicach, postawionych na trasie lub balkonie w towarzystwie drewnianych lub metalowych mebli ogrodowych. W tego typu otoczeniu sprawdzą się również różnego rodzaju pnące bluszcze, winorośle, równo przycięte żywopłoty oraz gęsty trawnik.

Ogród angielski powinien, w jak największym stopniu przypominać dzieło samej natury. Zasada ta dotyczy zwłaszcza kwiatowych rabat o nieregularnym kształcie i kilku poziomach. Do wykonania tego typu kwietników wykorzystać można betonowe palisady np. Palisadę łamaną Polbruk, która pozwoli zróżnicować przestrzeń.

Romantyczna nawierzchnia

Obok bujnej i barwnej roślinności w krajobrazie angielskiego ogrodu dominują również kręte ścieżki, charakteryzujące się mozaikowymi wzorami i nieregularnym kształtem. Do ułożenia tego typu nawierzchni wykorzystać można kostki brukowe imitujące strukturą naturalny granit, jak np. Polbruk Avanti czy Polbruk Beganit.

Elementy z tych kolekcji mają dodatkowo trapezową formę, która ułatwia budowanie różnego rodzaju kół i łuków. Cechę tę wykorzystać można, nie tylko do profilowania kształtu ścieżek, ale również do tworzenia na większych płaszczyznach różnego rodzaju wzorów.

Kostki z linii Polbruk Avanti i Polbruk Beganit są dostępne aż w 6 kolorach (szarym, ciemnoszarym, grafitowym, żółtym, czerwonym i brązowym), które można ze sobą dowolnie łączyć, realizując ciekawe koncepcje.

Jeśli natomiast zależy nam na uzyskaniu bardziej sielskiego charakteru, wykorzystać można kostkę Polbruk Merkado również o trapezowych kształtach, jednak gładkiej powierzchni i lekko zaokrąglonych brzegach.

W przypadku, kiedy planujemy kostką brukową wyłożyć nawierzchnię tarasu dobrze jest natomiast użyć kwadratowych elementów np. Polbruk City czy Napoli, które ułatwią stworzenie prostych linii brzegowych i jasno wydzielą poszczególne strefy.

Źródło: Polbruk

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu