Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
Do góry

Polbruk: Nawierzchnia do ogrodu w stylu angielskim

Bujna roślinność, bogactwo kolorów, wypielęgnowany trawnik w odcieniu soczystej zieleni i elementy małej architektury nawiązujące do minionych epok – to niewątpliwie główne, choć nie jedyne znaki rozpoznawcze nastrojowych, angielskich ogrodów. Harmonijnym uzupełnieniem aranżacji inspirowanej wiktoriańską epoką są również kręte ścieżki, wijące się wśród drzew i ozdobione mozaikowymi wzorami.

 

Dystyngowana elegancja angielskich ogrodów

Angielskie ogrody, to klasyka gatunku, która również współcześnie znajduje wielu adeptów. Aranżując ogród w stylu wiktoriańskim nie można zapomnieć o tym, że kluczową rolę odgrywa w nim bogata i pozornie, swobodnie rosnąca roślinność. Ingerencję ze strony człowieka dostrzec może, tylko wyjątkowo wprawne oko, gdyż naczelną zasadą przy tworzeniu tego typu projektów jest poddanie się naturalnym warunkom okolicznego terenu.

napoli_plukane_polbruk8
Angielskie ogrody to połączenie perfekcyjnie dopracowanej nawierzchni z naturalną swobodą roślinności, fot. Polbruk Napoli płukane
Polbruk_MERKADO_2

Trapezowe kostki brukowe pozwalają na tworzenie nawierzchni w kształcie kół – rozwiązań charakterystycznych dla angielskich stylizacji, fot. Polbruk Merkado

Rośliny, których nie może zabraknąć w tego typu aranżacjach to z pewnością róże, jaśminowce, wrzosy i hortensje zarówno w postaci rabat, jak również kolorowych girland. Dobrze jest stworzyć roślinną kompozycję z użyciem odmian w kolorze fioletów, różów i bieli.

Wprowadzić można również barwne elementy w donicach, postawionych na trasie lub balkonie w towarzystwie drewnianych lub metalowych mebli ogrodowych. W tego typu otoczeniu sprawdzą się również różnego rodzaju pnące bluszcze, winorośle, równo przycięte żywopłoty oraz gęsty trawnik.

Ogród angielski powinien, w jak największym stopniu przypominać dzieło samej natury. Zasada ta dotyczy zwłaszcza kwiatowych rabat o nieregularnym kształcie i kilku poziomach. Do wykonania tego typu kwietników wykorzystać można betonowe palisady np. Palisadę łamaną Polbruk, która pozwoli zróżnicować przestrzeń.

Romantyczna nawierzchnia

Obok bujnej i barwnej roślinności w krajobrazie angielskiego ogrodu dominują również kręte ścieżki, charakteryzujące się mozaikowymi wzorami i nieregularnym kształtem. Do ułożenia tego typu nawierzchni wykorzystać można kostki brukowe imitujące strukturą naturalny granit, jak np. Polbruk Avanti czy Polbruk Beganit.

Elementy z tych kolekcji mają dodatkowo trapezową formę, która ułatwia budowanie różnego rodzaju kół i łuków. Cechę tę wykorzystać można, nie tylko do profilowania kształtu ścieżek, ale również do tworzenia na większych płaszczyznach różnego rodzaju wzorów.

Kostki z linii Polbruk Avanti i Polbruk Beganit są dostępne aż w 6 kolorach (szarym, ciemnoszarym, grafitowym, żółtym, czerwonym i brązowym), które można ze sobą dowolnie łączyć, realizując ciekawe koncepcje.

Jeśli natomiast zależy nam na uzyskaniu bardziej sielskiego charakteru, wykorzystać można kostkę Polbruk Merkado również o trapezowych kształtach, jednak gładkiej powierzchni i lekko zaokrąglonych brzegach.

W przypadku, kiedy planujemy kostką brukową wyłożyć nawierzchnię tarasu dobrze jest natomiast użyć kwadratowych elementów np. Polbruk City czy Napoli, które ułatwią stworzenie prostych linii brzegowych i jasno wydzielą poszczególne strefy.

Źródło: Polbruk

Powiązane artykuły
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu