Logo
Logo
1
Do góry

Honda: Przygotowanie gleby w ogrodzie - urządzenia mechaniczne

Wraz z przebudzeniem wiosennym świata roślinnego, oprócz zbierania pozostałych liści i grabienia trawy, należy przygotować glebę pod planowane uprawy. Po każdej zimie, niezależnie od mrozów i intensywności opadów, podłoże pod rabaty kwiatowe, grządki warzywne czy trawnik, wymaga spulchnienia, dotlenienia i dożywienia odpowiednimi składnikami.

Zawsze na początku wiosennego cyklu wegetacyjnego musimy włożyć trochę wysiłku w odpowiednie przygotowanie gleby. Jest to pewnego rodzaju praca u podstaw w ogrodzie, niezbędna, jeśli chcemy, by nasz ogród zachwycał wyglądem i rodził plony. Powinniśmy pomóc roślinom i stworzyć im jak najlepsze warunki do rozwoju, tym bardziej, że mamy do dyspozycji wiele różnych urządzeń przeznaczonych do wykonywania tych prac.” – mówi Lidia Tokarska prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon, architekt krajobrazu i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów.

Jak przygotować gleb w ogrodzie?

  1. Oczyścić teren z resztek roślinnych i kamieni, które zimą wyszły na powierzchnię. Przemieszać rodzimą glebę. W trakcie tej czynności spulchniamy i dotleniamy glebę.
  2. Użyźnić ziemię. Zalecanym sposobem jest rozścielenie kompostu, który polepsza właściwości sorpcyjne gleby i ogranicza wypłukiwanie nawozów. Uwaga: Przed nawożeniem warto sprawdzić odczyn pH gleby i zawartość składników pokarmowych NPK. Analiza gleby umożliwia prawidłowe zastosowanie rodzaju i ilości nawozu. Przemieszać podłoże z nawozem.
  3. Odczekać kilka dniu, by podłoże osiadło. Możemy przyspieszyć ten proces podlewaniem. Zagrabić i wyrównać powierzchnię. Wysiać lub posadzić rośliny, np. warzywa, zioła.

Urządzenia do spulchniania gleby

Spulchnienie ziemi wymaga czasu i wysiłku. Można jednak ułatwić sobie pracę wykorzystując glebogryzarkę, odpowiednio dostosowaną do potrzeb: do wielkości terenu, rodzaju gleby i planowanych prac w ogrodzie.

Honda_Versatool_glebogryzarka
Wielofunkcyjne narzędzie Honda VERSATOOL™
z przyłączona przystawką - glebogryzarką SSCL E.

Przygotowanie gleby w ogrodzie - narzędzie wielofunkcyjne Honda VERSATOOL™

Nowym w tym roku na krajowym rynku rozwiązaniem jest wielofunkcyjne narzędzie Honda VERSATOOL™, które, jako cały zestaw, służy do kompleksowej i całorocznej pielęgnacji zieleni na terenie posesji.

Przystawki, wymiennie podłączane do jednostki napędowej za pomocą innowacyjnego szybkozłącza, służą do koszenia, wyrównywania krawędzi trawników, spulchniania wąskich grządek gleby pod uprawy kwiatów i warzyw, formowania krzewów i żywopłotów, przycinania gałęzi drzew a także usuwania liści i innego rodzaju drobnych zanieczyszczeń z powierzchni trawnika, tarasu i ścieżek. Zestaw można skonfigurować, dostosowując wybór elementów do indywidualnych potrzeb.

Do przygotowania podłoża pod uprawy służy glebogryzarka SSCL E. Przystawka o szerokości roboczej 20 cm przeznaczona jest do spulchniania i napowietrzania gleby, nawet bardzo ubitej, na wąskich powierzchniach, przygotowania podłoża pod uprawy kwiatów, do założenia ogródka warzywnego.

Jej niewielkie rozmiary umożliwiają wykonywanie pracy z bardzo dużą dokładnością, bez ryzyka ewentualnego uszkodzenia obok rosnących roślin. Łączona jest szybkozłączem z jednostką napędową UMC 435 E, która z innymi przystawkami może być wykorzystywana do szeregu prac w ogrodzie przez cały sezon. http://www.mojahonda.pl/urzadzenia/maszyny-ogrodnicze/honda-versatool

glebogryzarka Honda F220

Glebogryzarka Honda F220

Glebogryzarka, wertykulator, aerator, odśnieżarka w jednym

Szeroką paletę prac na terenie posesji stwarza niewielka glebogryzarka Honda F220. W połączeniu z dodatkowymi urządzeniami, poza spulchnianiem ziemi i mieszaniem jej z nawozami, może być wykorzystywana do wertykulacji i aeracji, zaś zimą – do odśnieżania. Można do niej podłączyć także pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemi.

Dzięki uniwersalnej szerokości roboczej 45 cm, F220 może być wykorzystywana na małych i dużych powierzchniach. Jest wyposażona w silnik Honda GXV 57 o mocy 2 KM, bęben z 4 zestawami ostrzy i zbiornik paliwa o pojemności 0,67l i blokadę bezpieczeństwa. Komfort pracy zwiększają regulowane, ergonomiczne rączki ułatwiają pracę, a przednie koło transportowe – ułatwia przemieszczanie maszyny.

Profesjonalne glebogryzarki dla wymagających

Wymagającym amatorom ogrodnictwa oraz profesjonalistom rekomendowana jest glebogryzarka Honda FJ500 SER, przeznaczona do pracy w każdych warunkach dzięki regulowanej szerokości roboczej - 35, 63, 90 cm. Wyposażona jest w przyjazny dla środowiska silnik 4-suwowy GX160 H1 o mocy 4,8 KM z udoskonalonym zapłonem elektronicznym.

Ostrza glebogryzarki wyposażone są w specjalne wrzeciona ułatwiające usuwanie korzeni i chwastów owijających się w czasie pracy na osi. Zastosowane w niej sześciokątne osie z jednej strony minimalizują zużycie wału, a z drugiej – stwarzają możliwość podłączania większej liczby akcesoriów.

glebogryzarka Honda FJ500SER
Profesjonalna glebogryzarka Honda FJ500 SER

Nowy kształt osi zwiększa wytrzymałość ostrzy i stabilizuje kierowanie maszyną. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie kranika spustowego w gaźniku, co ułatwia usunięcie paliwa przed dłuższym przechowywaniem glebogryzarki.

Dodatkowo, wysokie umiejscowienie wlotu powietrza powoduje, że powietrze trafiające do silnika jest bardziej czyste – zwiększa to bezpieczeństwo eksploatacji zwłaszcza w przypadku upraw pod osłoną.

Komfort pracy zapewniają też biegi w przód/tył i możliwość regulacji rączek, które ustawia się odpowiednio do wzrostu i głębokości pracy w glebie – w sumie maszyna posiada 5 stopni wysokości. Dodatkowy osprzęt (opcje): wertykuator, obsypnik, pług do orki zagonowej, pług z przedpłużkiem, zestaw do odśnieżania.

Dostępny jest także model FJ500 DER z silnikiem o mocy 4,8KM, kołem transportowym, 2 biegami w przód i 1 w tył oraz możliwością ustawienia kąta rączek co zapewnia wygodniejszy sposób pracy - operator glebogryzarki może nadzorować efekty idąc obok maszyny.

Źródło: ARIES POWER EQUIPMENT

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (6)
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!