Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
1
Okazje

Honda: Przygotowanie gleby w ogrodzie - urządzenia mechaniczne

Wraz z przebudzeniem wiosennym świata roślinnego, oprócz zbierania pozostałych liści i grabienia trawy, należy przygotować glebę pod planowane uprawy. Po każdej zimie, niezależnie od mrozów i intensywności opadów, podłoże pod rabaty kwiatowe, grządki warzywne czy trawnik, wymaga spulchnienia, dotlenienia i dożywienia odpowiednimi składnikami.

 

Zawsze na początku wiosennego cyklu wegetacyjnego musimy włożyć trochę wysiłku w odpowiednie przygotowanie gleby. Jest to pewnego rodzaju praca u podstaw w ogrodzie, niezbędna, jeśli chcemy, by nasz ogród zachwycał wyglądem i rodził plony. Powinniśmy pomóc roślinom i stworzyć im jak najlepsze warunki do rozwoju, tym bardziej, że mamy do dyspozycji wiele różnych urządzeń przeznaczonych do wykonywania tych prac.” – mówi Lidia Tokarska prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon, architekt krajobrazu i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów.

Jak przygotować gleb w ogrodzie?

  1. Oczyścić teren z resztek roślinnych i kamieni, które zimą wyszły na powierzchnię. Przemieszać rodzimą glebę. W trakcie tej czynności spulchniamy i dotleniamy glebę.
  2. Użyźnić ziemię. Zalecanym sposobem jest rozścielenie kompostu, który polepsza właściwości sorpcyjne gleby i ogranicza wypłukiwanie nawozów. Uwaga: Przed nawożeniem warto sprawdzić odczyn pH gleby i zawartość składników pokarmowych NPK. Analiza gleby umożliwia prawidłowe zastosowanie rodzaju i ilości nawozu. Przemieszać podłoże z nawozem.
  3. Odczekać kilka dniu, by podłoże osiadło. Możemy przyspieszyć ten proces podlewaniem. Zagrabić i wyrównać powierzchnię. Wysiać lub posadzić rośliny, np. warzywa, zioła.

Urządzenia do spulchniania gleby

Spulchnienie ziemi wymaga czasu i wysiłku. Można jednak ułatwić sobie pracę wykorzystując glebogryzarkę, odpowiednio dostosowaną do potrzeb: do wielkości terenu, rodzaju gleby i planowanych prac w ogrodzie.

Honda_Versatool_glebogryzarka
Wielofunkcyjne narzędzie Honda VERSATOOL™
z przyłączona przystawką - glebogryzarką SSCL E.

Przygotowanie gleby w ogrodzie - narzędzie wielofunkcyjne Honda VERSATOOL™

Nowym w tym roku na krajowym rynku rozwiązaniem jest wielofunkcyjne narzędzie Honda VERSATOOL™, które, jako cały zestaw, służy do kompleksowej i całorocznej pielęgnacji zieleni na terenie posesji.

Przystawki, wymiennie podłączane do jednostki napędowej za pomocą innowacyjnego szybkozłącza, służą do koszenia, wyrównywania krawędzi trawników, spulchniania wąskich grządek gleby pod uprawy kwiatów i warzyw, formowania krzewów i żywopłotów, przycinania gałęzi drzew a także usuwania liści i innego rodzaju drobnych zanieczyszczeń z powierzchni trawnika, tarasu i ścieżek. Zestaw można skonfigurować, dostosowując wybór elementów do indywidualnych potrzeb.

Do przygotowania podłoża pod uprawy służy glebogryzarka SSCL E. Przystawka o szerokości roboczej 20 cm przeznaczona jest do spulchniania i napowietrzania gleby, nawet bardzo ubitej, na wąskich powierzchniach, przygotowania podłoża pod uprawy kwiatów, do założenia ogródka warzywnego.

Jej niewielkie rozmiary umożliwiają wykonywanie pracy z bardzo dużą dokładnością, bez ryzyka ewentualnego uszkodzenia obok rosnących roślin. Łączona jest szybkozłączem z jednostką napędową UMC 435 E, która z innymi przystawkami może być wykorzystywana do szeregu prac w ogrodzie przez cały sezon. http://www.mojahonda.pl/urzadzenia/maszyny-ogrodnicze/honda-versatool

glebogryzarka Honda F220

Glebogryzarka Honda F220

Glebogryzarka, wertykulator, aerator, odśnieżarka w jednym

Szeroką paletę prac na terenie posesji stwarza niewielka glebogryzarka Honda F220. W połączeniu z dodatkowymi urządzeniami, poza spulchnianiem ziemi i mieszaniem jej z nawozami, może być wykorzystywana do wertykulacji i aeracji, zaś zimą – do odśnieżania. Można do niej podłączyć także pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemi.

Dzięki uniwersalnej szerokości roboczej 45 cm, F220 może być wykorzystywana na małych i dużych powierzchniach. Jest wyposażona w silnik Honda GXV 57 o mocy 2 KM, bęben z 4 zestawami ostrzy i zbiornik paliwa o pojemności 0,67l i blokadę bezpieczeństwa. Komfort pracy zwiększają regulowane, ergonomiczne rączki ułatwiają pracę, a przednie koło transportowe – ułatwia przemieszczanie maszyny.

Profesjonalne glebogryzarki dla wymagających

Wymagającym amatorom ogrodnictwa oraz profesjonalistom rekomendowana jest glebogryzarka Honda FJ500 SER, przeznaczona do pracy w każdych warunkach dzięki regulowanej szerokości roboczej - 35, 63, 90 cm. Wyposażona jest w przyjazny dla środowiska silnik 4-suwowy GX160 H1 o mocy 4,8 KM z udoskonalonym zapłonem elektronicznym.

Ostrza glebogryzarki wyposażone są w specjalne wrzeciona ułatwiające usuwanie korzeni i chwastów owijających się w czasie pracy na osi. Zastosowane w niej sześciokątne osie z jednej strony minimalizują zużycie wału, a z drugiej – stwarzają możliwość podłączania większej liczby akcesoriów.

glebogryzarka Honda FJ500SER
Profesjonalna glebogryzarka Honda FJ500 SER

Nowy kształt osi zwiększa wytrzymałość ostrzy i stabilizuje kierowanie maszyną. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie kranika spustowego w gaźniku, co ułatwia usunięcie paliwa przed dłuższym przechowywaniem glebogryzarki.

Dodatkowo, wysokie umiejscowienie wlotu powietrza powoduje, że powietrze trafiające do silnika jest bardziej czyste – zwiększa to bezpieczeństwo eksploatacji zwłaszcza w przypadku upraw pod osłoną.

Komfort pracy zapewniają też biegi w przód/tył i możliwość regulacji rączek, które ustawia się odpowiednio do wzrostu i głębokości pracy w glebie – w sumie maszyna posiada 5 stopni wysokości. Dodatkowy osprzęt (opcje): wertykuator, obsypnik, pług do orki zagonowej, pług z przedpłużkiem, zestaw do odśnieżania.

Dostępny jest także model FJ500 DER z silnikiem o mocy 4,8KM, kołem transportowym, 2 biegami w przód i 1 w tył oraz możliwością ustawienia kąta rączek co zapewnia wygodniejszy sposób pracy - operator glebogryzarki może nadzorować efekty idąc obok maszyny.

Źródło: ARIES POWER EQUIPMENT

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu