Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
Okazje

GreenOK: Jak pielęgnować ogród w doniczkach?

Nawet ci, którzy nie mają przydomowego ogrodu, mogą stworzyć zielony zakątek na swoim balkonie lub tarasie. Wystarczy wybrać proste w uprawie rośliny, które będą pięknie kwitły przez całe lato. Przede wszystkim muszą to być jednak gatunki, które dobrze się czują w pojemnikach lub skrzynkach. GreenOK radzi, jak pielęgnować ogród w doniczkach.

TEMAT NA CZASIE
Wybierz grabie z systemem "CLICK", a praca w ogrodzie stanie się przyjemnością!
TEMAT NA CZASIE
Wybierz grabie z systemem "CLICK", a praca w ogrodzie stanie się przyjemnością!
Od dzisiaj grabienie liści stanie się przyjemnością! Można tak śmiało napisać dzięki grabiom PROLINE z linii "System CLICK". Z nimi sterty liści nie...

Pielęgnacja ogrodu w doniczkach
Co robić by mieć piękny balkon?

Regularnie sprawdzamy, czy na roślinach nie pojawiły się choroby i szkodniki. Przede wszystkim przyglądamy się uważnie dolnym stronom liści. Chorych części, które usunęliśmy, nie składamy na kompost, ale wyrzucamy do kosza na śmieci. Większość kwitnących roślin wymaga słonecznych stanowisk, natomiast te o ozdobnych liściach z powodzeniem rosną w półcieniu.

Do podlewania używamy wody ostałej, zimna woda prosto z wodociągu może wywołać u roślin szok termiczny. Rośliny podlewamy rano lub wieczorem, ponieważ wtedy mniejsza ilość wody wyparowuje z powierzchni ziemi. Większość roślin lepiej podlewać z góry, trzeba robić to powoli, żeby woda zdążyła wsiąknąć w glebę. Od dołu podlewamy te rośliny, które nie lubią moczenia liści, np. begonie. Po godzinie od podlania trzeba wylać z podstawki nadmiar wody – zalegająca odcina korzeniom dostęp do powietrza.

Twarda woda używana do podlewania sprawia, że w ziemi gromadzi się zbyt wiele wapnia, a to szkodzi roślinom. W takiej sytuacji wystarczy zostawić wodę w konewce na 24 godziny, a na dnie wytrącą się niepotrzebne składniki.

Nawożenie roślin balkonowych
Kwiaty najważniejsze!

Nie zapominajmy o cotygodniowym zasilaniu nawozami. Po upływie około dwóch tygodni od posadzenia lub po przesadzeniu, rośliny zaczynają się niezwykle intensywnie rozwijać. Nieprzerwanie wypuszczają nowe pędy i liście oraz zawiązują mnóstwo pąków kwiatowych. Wynika to z faktu, że świeża ziemia zawiera dużo składników pokarmowych. Gdy ich zasób zacznie się wyczerpywać, rośliny będą marnieć.

GreenOK.PL BioZłoto Niedobór składników pokarmowych najłatwiej uzupełnić, podlewając rośliny Aktywatorem Wzrostu Brunatne BioZłoto. Ten koncentrat humusowy zawiera kwasy humusowe i żywe mikroorganizmy, które wspomagają wzrost roślin i obfite kwitnienie. Systematyczne nawożenie przez cały okres kwitnienia jest niezbędny, jeśli chcemy się cieszyć pięknymi kwiatami.

Rośliny do uprawy w doniczkach
Które wybrać na nasz balkon?

NIECIERPKI 
Kwitną przez całe lato na wiele kolorów – fioletowo, biało, różowo i czerwono. Najlepiej rozwijają się w półcieniu, w średnio przepuszczalnym podłożu. Lubią mieć stale wilgotne podłoże,
a regularne nawożenie przedłuża bujne kwitnienie.

OXALIS (szczawik) latem wypuszcza drobne i delikatne kwiaty w kolorze białym lub różowym. Ziemia dla oxalisa powinna być stale lekko wilgotna, nie powinno się dopuścić do przesuszenia korzeni. Szczawik lubi dokarmianie, nawozimy go co 2-3 tygodnie.

Fot. GreenOK

1 – Niecierpek, 2 – Szczawik (Oxalis), 3 – Werbena, 4 – Scewola

SCEWOLA 
Jest odporną rośliną, lekko zwisającą. Wymaga słonecznego stanowiska. Rośliny zakupione w mniejszych doniczkach trzeba przesadzić do większych pojemników, aby mogły się odpowiednio rozrosnąć. Po przesadzeniu rośliny należy zadbać, żeby ziemia była stale lekko wilgotna. W żadnym wypadku jednak woda nie powinna stać na podstawce. Odpowiednie nawożenie zapewni nam obfite kwitnienie – jasno fioletowych lub białych kwiatów.

WERBENA
Odmiany zwisające wyglądają wyjątkowo efektownie w skrzynkach zawieszonych na balkonie. Roślina preferuje żyzną ziemię i obfite podlewanie. Kwitnie przez całe lato, jednak pojemnik trzeba umieścić na dobrze nasłonecznionym miejscu i obficie nawozić.

Pelargonia pachnąca
Idealna roślina na balkon!

Pelargonia pachnąca nie jest nowością na balkonach i tarasach, ale była do tej pory zaniedbana. Obecnie z roku na rok na rynku dostępne są nowe odmiany, które charakteryzują się całą gamą zapachów – od owocowo-różanych, do korzennych i ziołowych. W polskich sklepach najpopularniejsze są te, które zapachem przypominają cytryny. Pelargonia pachnąca szczególnie dobrze nadaje się jako letnia dekoracja tarasu, wtedy odstrasza też owady.

Optymalne są stanowiska jasne, dobrze oświetlone. Półcień powoduje, że pędy są mniej obfite, a liście słabiej pachną. W porównaniu do innych gatunków pelargonii ma mniejsze wymagania wodne i zdecydowanie bardziej szkodzi jej nadmiar wody niż kilka dni suszy.

2013-06-27
Tekst i zdjęcia: źródło – GreenOK

Warto przeczytać
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT