Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

GreenOK: Jak pielęgnować ogród w doniczkach?

Nawet ci, którzy nie mają przydomowego ogrodu, mogą stworzyć zielony zakątek na swoim balkonie lub tarasie. Wystarczy wybrać proste w uprawie rośliny, które będą pięknie kwitły przez całe lato. Przede wszystkim muszą to być jednak gatunki, które dobrze się czują w pojemnikach lub skrzynkach. GreenOK radzi, jak pielęgnować ogród w doniczkach.

Pielęgnacja roślin balkonowych

Przy podlewaniu roślin oczyszczamy pędy z przekwitniętych kwiatów, a także żółknących i uszkodzonych liści. Są one bowiem doskonałym podłożem dla rozwoju grzybów. Poza tym usuwanie przekwitniętych kwiatów i nasienników powoduje zawiązywanie się nowych pąków kwiatowych. Niektóre rośliny (np. lobelie) przycinamy, aby zakwitły powtórnie.

Sprawdzamy, czy nie ma oznak choroby roślin

Regularnie sprawdzamy, czy na roślinach nie pojawiły się choroby i szkodniki. Przede wszystkim przyglądamy się uważnie dolnym stronom liści. Chorych części, które usunęliśmy, nie składamy na kompost, ale wyrzucamy do kosza na śmieci. Większość kwitnących roślin wymaga słonecznych stanowisk, natomiast te o ozdobnych liściach z powodzeniem rosną w półcieniu.

Podlewanie roślin balkonowych

Do podlewania używamy wody ostałej, zimna woda prosto z wodociągu może wywołać u roślin szok termiczny. Rośliny podlewamy rano lub wieczorem, ponieważ wtedy mniejsza ilość wody wyparowuje z powierzchni ziemi. Większość roślin lepiej podlewać z góry, trzeba robić to powoli, żeby woda zdążyła wsiąknąć w glebę. Od dołu podlewamy te rośliny, które nie lubią moczenia liści, np. begonie. Po godzinie od podlania trzeba wylać z podstawki nadmiar wody - zalegająca odcina korzeniom dostęp do powietrza.

Twarda woda używana do podlewania sprawia, że w ziemi gromadzi się zbyt wiele wapnia, a to szkodzi roślinom. W takiej sytuacji wystarczy zostawić wodę w konewce na 24 godziny, a na dnie wytrącą się niepotrzebne składniki.

GreenOK.PL BioZłoto
GreenOK.PL - BioZłoto
aktywator wzrostu.

Nawożenie roślin balkonowych


Nie zapominajmy o cotygodniowym zasilaniu nawozami. Po upływie około dwóch tygodni od posadzenia lub po przesadzeniu, rośliny zaczynają się niezwykle intensywnie rozwijać. Nieprzerwanie wypuszczają nowe pędy i liście oraz zawiązują mnóstwo pąków kwiatowych. Wynika to z faktu, że świeża ziemia zawiera dużo składników pokarmowych. Gdy ich zasób zacznie się wyczerpywać, rośliny będą marnieć.

Niedobór składników pokarmowych najłatwiej uzupełnić, podlewając rośliny Aktywatorem Wzrostu Brunatne BioZłoto. Ten koncentrat humusowy zawiera kwasy humusowe i żywe mikroorganizmy, które wspomagają wzrost roślin i obfite kwitnienie. Systematyczne nawożenie przez cały okres kwitnienia jest niezbędny, jeśli chcemy się cieszyć pięknymi kwiatami.

Rośliny uprawiane w doniczkach. Jakie rośliny wybrać?

Niecierpki kwitną przez całe lato na wiele kolorów - fioletowo, biało, różowo i czerwono. Najlepiej rozwijają się w półcieniu, w średnio przepuszczalnym podłożu. Lubią mieć stale wilgotne podłoże,
a regularne nawożenie przedłuża bujne kwitnienie.

Oxalis (szczawik) latem wypuszcza drobne i delikatne kwiaty w kolorze białym lub różowym. Ziemia dla oxalisa powinna być stale lekko wilgotna, nie powinno się dopuścić do przesuszenia korzeni. Szczawik lubi dokarmianie, nawozimy go co 2-3 tygodnie.

Niecierpek Scewola
Niecierpek (fot. GreenOK). Scewola (fot. GreenOK).

Scewola jest odporną rośliną, lekko zwisającą. Wymaga słonecznego stanowiska. Rośliny zakupione w mniejszych doniczkach trzeba przesadzić do większych pojemników, aby mogły się odpowiednio rozrosnąć. Po przesadzeniu rośliny należy zadbać, żeby ziemia była stale lekko wilgotna. W żadnym wypadku jednak woda nie powinna stać na podstawce. Odpowiednie nawożenie zapewni nam obfite kwitnienie - jasno fioletowych lub białych kwiatów.


Nieco mniej znanym gatunkiem jest werbena. Odmiany zwisające wyglądają wyjątkowo efektownie w skrzynkach zawieszonych na balkonie. Roślina preferuje żyzną ziemię i obfite podlewanie. Kwitnie przez całe lato, jednak pojemnik trzeba umieścić na dobrze nasłonecznionym miejscu i obficie nawozić.

Pelargonia pachnąca nie jest nowością na balkonach i tarasach. Z roku na rok na rynku dostępne są nowe odmiany, które charakteryzują się całą gamą zapachów - od owocowo-różanych, do korzennych i ziołowych. W polskich sklepach najpopularniejsze są te, które zapachem przypominają cytryny. Pelargonia pachnąca szczególnie dobrze nadaje się jako letnia dekoracja tarasu, wtedy odstrasza też owady. Optymalne są stanowiska jasne, dobrze oświetlone. Półcień powoduje, że pędy są mniej obfite, a liście słabiej pachną.
W porównaniu do innych gatunków pelargonii ma mniejsze wymagania wodne i zdecydowanie bardziej szkodzi jej nadmiar wody niż kilka dni suszy. Jej liście dodawane do herbaty nadają jej oryginalny aromat.

Oxalis Werbena
Oxalis (fot. GreenOK).
Werbena (fot. GreenOK).

źródło GreenOK


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu