Logo
Logo
Do góry

Gardena: Wiosenne cięcie drzew i krzewów

Dla wszystkich ogrodników, którzy zapomnieli przyciąć rośliny latem i późną jesienią mamy dobre wieści - można to zrobić wiosną. To właśnie na początku roku przy sprzyjającej i łagodnej pogodzie na zewnątrz zaczynamy przycinanie drzew i krzewów, dla których zabrakło czasu przed zakończeniem sezonu. Drobno pocięte drewno można wykorzystać jako ściółkę pod krzewy oraz do wysypania ścieżek w ogrodzie. GARDENA zaprezentuje jak wykonać zabiegi pielęgnacyjne w sposób bezpieczny dla ogrodnika oraz roślin.

Cięcie drzew i krzewów

Drzewa i krzewy - nie tylko te sadzone dla owoców, wymagają prześwietlenia w takim samym stopniu, jak te rodzące owoce. W pierwszych latach po posadzeniu potrzebne są zazwyczaj tylko niewielkie ingerencje. Jeśli zdarzyło nam się zapomnieć o tym obowiązku, możemy dokonać cięcia odmładzającego w zimie. Okres ten jest dobry dla roślin ponieważ soki nie płyną jeszcze w górę łodyg. Dodatkowo zimą rany po cięciu szybciej się goją.

Na początek - cięcie krzewów

Warto zadbać o żywopłoty, aby skutecznie chroniły nas przed spojrzeniami ciekawskich sąsiadów. Nawet dzikie krzewy wymagają od czasu do czasu cięcia prześwietlającego. W tym celu wystarczy uciąć kilka starych pędów i w ten sposób zapewnić dostęp do światła młodszym gałęziom.

GARDENA poleca akumulatorowe nożyce ComfortCut, służące do cięcia krzewów, wyposażone są w wysoko wydajny akumulator litowo-jonowy, wskaźnik LED do kontroli poziomu naładowania akumulatora oraz regulowany uchwyt. Precyzyjnie szlifowane noże pokryte powłoką antyadhezyjną mogą być z łatwością wymieniane, bez konieczności stosowania narzędzi. W celu ułatwienia pracy do nożyc można dołączyć teleskopowy trzonek. Pomaga to przy przycinaniu trawnika i niskich krzewów. Dodatkowo narzędzie jest wyposażone w wymienne ostrze do trawy i bukszpanu oraz do przycinania krzewów.

Trudniejsze wyzwania - drzewka owocowe i ozdobne

Drzewa owocowe i ozdobne należy przyciąć zaraz po posadzeniu. Zagwarantuje to odpowiedni kształt. Już teraz należy wybrać boczne pędy, które później będą tworzyły szkielet korony drzewa. Pędy konkurencyjne koniecznie trzeba usunąć. Zalicza się do nich takie pędy, które rosną do wewnątrz i wyraźnie utrudniają rozwój kształtnej korony.

Ultra lekkie, poręczne i wydajne nożyce do gałęzi GARDENA Comfort z przekładnią AL 500 idealnie nadają się do cięcia twardego i suchego drewna. Ich nowa, opatentowana przekładnia zębata zwiększa wydajność cięcia o 38%. Do trudno dostępnych miejsc w wysokiej koronie drzew idealne będą teleskopowe nożyce do gałęzi Comfort StarCut 410 BL marki GARDENA. Dzięki wysuwanemu, trzonkowi o długości od 230 cm do 410 można przycinać gałęzie bez konieczności użycia drabiny.

GARDENA Comfort nożyce do gałęzi

GARDENA Comfort teleskopowe nożyce

GARDENA Comfort akumulatorowe nożyce do cięcia

GARDENA Comfort nożyce do gałęzi
z przekładnią 500 AL

GARDENA Comfort teleskopowe
nożyce do gałęzi StarCut 410 BL

GARDENA Comfort akumulatorowe
nożyce do cięcia krzewów i brzegów
trawnika

Ważne!

Zbyt późno wykonane korekty mogą powodować rozległe rany lub nieładne korony. Zwłaszcza w przypadku drzew ważne jest, aby wyhodować pionowy przewodnik i uformować symetryczne gałęzie. Potem należy już tylko prześwietlać za gęste korony drzew i krzewy.

Po przycięciu drzew i krzewów gromadzi się duża ilość gałęzi, które można z pożytkiem wykorzystać w ogrodzie. Te pocięte na drobne kawałki przydadzą się do wysypywania ścieżek. Należy jednak zadbać, o to aby używać tylko zdrowych gałęzi. Drzewa z widocznymi oznakami chorób grzybiczych nie wolno przerabiać na sieczkę, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia zarodników grzybów.

źródło: GARDENA


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu