Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Gardena: Wiosenne cięcie drzew i krzewów

Dla wszystkich ogrodników, którzy zapomnieli przyciąć rośliny latem i późną jesienią mamy dobre wieści - można to zrobić wiosną. To właśnie na początku roku przy sprzyjającej i łagodnej pogodzie na zewnątrz zaczynamy przycinanie drzew i krzewów, dla których zabrakło czasu przed zakończeniem sezonu. Drobno pocięte drewno można wykorzystać jako ściółkę pod krzewy oraz do wysypania ścieżek w ogrodzie. GARDENA zaprezentuje jak wykonać zabiegi pielęgnacyjne w sposób bezpieczny dla ogrodnika oraz roślin.

Cięcie drzew i krzewów

Drzewa i krzewy - nie tylko te sadzone dla owoców, wymagają prześwietlenia w takim samym stopniu, jak te rodzące owoce. W pierwszych latach po posadzeniu potrzebne są zazwyczaj tylko niewielkie ingerencje. Jeśli zdarzyło nam się zapomnieć o tym obowiązku, możemy dokonać cięcia odmładzającego w zimie. Okres ten jest dobry dla roślin ponieważ soki nie płyną jeszcze w górę łodyg. Dodatkowo zimą rany po cięciu szybciej się goją.

Na początek - cięcie krzewów

Warto zadbać o żywopłoty, aby skutecznie chroniły nas przed spojrzeniami ciekawskich sąsiadów. Nawet dzikie krzewy wymagają od czasu do czasu cięcia prześwietlającego. W tym celu wystarczy uciąć kilka starych pędów i w ten sposób zapewnić dostęp do światła młodszym gałęziom.

GARDENA poleca akumulatorowe nożyce ComfortCut, służące do cięcia krzewów, wyposażone są w wysoko wydajny akumulator litowo-jonowy, wskaźnik LED do kontroli poziomu naładowania akumulatora oraz regulowany uchwyt. Precyzyjnie szlifowane noże pokryte powłoką antyadhezyjną mogą być z łatwością wymieniane, bez konieczności stosowania narzędzi. W celu ułatwienia pracy do nożyc można dołączyć teleskopowy trzonek. Pomaga to przy przycinaniu trawnika i niskich krzewów. Dodatkowo narzędzie jest wyposażone w wymienne ostrze do trawy i bukszpanu oraz do przycinania krzewów.

Trudniejsze wyzwania - drzewka owocowe i ozdobne

Drzewa owocowe i ozdobne należy przyciąć zaraz po posadzeniu. Zagwarantuje to odpowiedni kształt. Już teraz należy wybrać boczne pędy, które później będą tworzyły szkielet korony drzewa. Pędy konkurencyjne koniecznie trzeba usunąć. Zalicza się do nich takie pędy, które rosną do wewnątrz i wyraźnie utrudniają rozwój kształtnej korony.


Ultra lekkie, poręczne i wydajne nożyce do gałęzi GARDENA Comfort z przekładnią AL 500 idealnie nadają się do cięcia twardego i suchego drewna. Ich nowa, opatentowana przekładnia zębata zwiększa wydajność cięcia o 38%. Do trudno dostępnych miejsc w wysokiej koronie drzew idealne będą teleskopowe nożyce do gałęzi Comfort StarCut 410 BL marki GARDENA. Dzięki wysuwanemu, trzonkowi o długości od 230 cm do 410 można przycinać gałęzie bez konieczności użycia drabiny.

GARDENA Comfort nożyce do gałęzi

GARDENA Comfort teleskopowe nożyce

GARDENA Comfort akumulatorowe nożyce do cięcia

GARDENA Comfort nożyce do gałęzi
z przekładnią 500 AL

GARDENA Comfort teleskopowe
nożyce do gałęzi StarCut 410 BL

GARDENA Comfort akumulatorowe
nożyce do cięcia krzewów i brzegów
trawnika

Ważne!

Zbyt późno wykonane korekty mogą powodować rozległe rany lub nieładne korony. Zwłaszcza w przypadku drzew ważne jest, aby wyhodować pionowy przewodnik i uformować symetryczne gałęzie. Potem należy już tylko prześwietlać za gęste korony drzew i krzewy.

Po przycięciu drzew i krzewów gromadzi się duża ilość gałęzi, które można z pożytkiem wykorzystać w ogrodzie. Te pocięte na drobne kawałki przydadzą się do wysypywania ścieżek. Należy jednak zadbać, o to aby używać tylko zdrowych gałęzi. Drzewa z widocznymi oznakami chorób grzybiczych nie wolno przerabiać na sieczkę, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia zarodników grzybów.

źródło: GARDENA


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu