Logo
Logo

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Planowanie wakacji to czas ekscytacji, ale dla wielu ogrodników to także źródło zmartwień. Jak nasze rośliny przetrwają, gdy będziemy relaksować się na plaży? Czy po powrocie znajdziemy jedynie wyschnięte kwiaty i żółte liście? 

Na szczęście, dzięki wakacyjnym systemom nawadniania możemy cieszyć się urlopem bez obaw o stan naszego ogródka czy roślin doniczkowych. Brak kranu? Żaden problem! Te urządzenia pobiorą wodę ze zbiornika i precyzyjnie dostarczą ją do roślin, a Ty nie będziesz już prosić sąsiadów o przysługę.

W tym artykule zaprezentujemy praktyczne rozwiązania, które zagwarantują, że po powrocie powita Cię piękny, zdrowy ogród. Nie musisz już martwić się, że Twoje rośliny uschną z tęsknoty. Przygotuj się na wakacje pełne spokoju, wiedząc, że są odpowiednio zaopiekowane, a każda kropla wody trafi dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

Streszczenie artykułu
Planowanie wakacji często wiąże się z obawami o stan roślin pozostawionych bez opieki. Istnieją jednak rozwiązania, które automatycznie podleją rośliny podczas naszej nieobecności. Przed wyjazdem warto dokładnie podlać rośliny, zastosować ściółkę oraz przenieść je w zacienione miejsce. Wakacyjne systemy nawadniania, takie jak konewka solarna AquaBloom, konewka z programatorem czy automatyczna konewka, precyzyjnie dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni roślin, minimalizując straty wody i zapewniając optymalne warunki nawadniania. Są one łatwe w instalacji i idealne dla zapracowanych osób, podróżników oraz miłośników ogrodnictwa. Dzięki tym systemom można cieszyć się urlopem bez obaw o stan swojego ogrodu.

Jak przygotować rośliny do Twoich wakacji?

Zanim wyjedziesz na urlop, zadbaj o kilka dodatkowych kwestii, które zapewnią roślinom optymalne warunki podczas Twojej nieobecności:

 1. Porządne podlewanie: Przed wyjazdem dokładnie podlej rośliny. Dzięki temu ziemia będzie dobrze nawodniona, co pozwoli im lepiej przetrwać pierwsze dni Twojej nieobecności.

 2. Ściółkowanie: Zastosuj ściółkę, która pomoże zatrzymać wilgoć w glebie. Może to być warstwa dekoracyjnego mulczu, trocin lub keramzytu.

 3. Przeniesienie w zacienione miejsce: Jeśli to możliwe, przenieś rośliny w zacienione miejsce, aby nie stały stale w palącym słońcu.

 4. Wakacyjny system nawadniania: Ułatw sobie życie, wybierając wakacyjny system nawadniania. Choć nie jest trudny do skonfigurowania, warto uruchomić go kilka dni przed rozpoczęciem wakacji, aby mieć pewność, że wszystko działa tak, jak powinno. Czytaj dalej, a podpowiemy Ci, jaki system nawadniania wybrać i jak go zamontować.

Wakacyjne systemy nawadniania są idealnym rozwiązaniem dla osób wyjeżdżających na urlop. Urządzenia zapewniają roślinom odpowiednie nawodnienie bez konieczności angażowania sąsiadów czy znajomych do codziennego podlewania.


Kropla po kropli

Rośliny, zarówno te w ogrodzie, jak i w pojemnikach, potrzebują regularnego podlewania, aby zachować zdrowie i urodę. Podczas naszej nieobecności mogą jednak szybko zwiędnąć. Szczególnie narażone są te, które rosną w doniczkach, ponieważ mają niewiele ziemi, która może wchłonąć i zmagazynować wodę. Kiedy jesteśmy w domu, codzienne podlewanie doniczek i grządek nie stanowi problemu, ale podczas wakacji przydatne okazują się wakacyjne systemy nawadniania, zwłaszcza zestawy do nawadniania kropelkowego. Przyjrzyjmy się im bliżej. 

Kroplownik do nawadniania kropelkowego
Fot. Gardena
Możesz idealnie nawilżać glebę pod roślinami, precyzyjnie dostarczając wodę bezpośrednio do ich korzeni za pomocą specjalnych kroplowników. Planując odpowiednie nawadnianie, masz możliwość dostosowania częstotliwości oraz ilości wody do indywidualnych potrzeb każdej rośliny, co nie tylko zapewni im optymalne warunki podczas Twojej nieobecności, ale także pozwoli oszczędzić wodę.

Większość systemów do wakacyjnego nawadniania kropelkowego składa się z podobnych elementów: mechanizmu sterującego wodą, jednostki nawadniającej, węża i zintegrowanych dysz. Jedyne, co jest potrzebne, to źródła zasilania, ale urządzenia nie wymagają podłączenia do kranu, ponieważ pobierają wodę ze zbiornika (np. na deszczówkę). Wystarczy tylko dociąć rurki na odpowiednią długość, dołączyć kroplowniki i rozmieścić je pośród roślin. 

To idealne rozwiązanie, które pozwala na efektywne zarządzanie zużyciem wody, jednocześnie zapewniając precyzyjne nawadnianie bez ryzyka przesuszenia czy przelania. Wszystko to odbywa się całkowicie automatycznie, przez wiele dni, kierując każdą kroplę dokładnie tam, gdzie jest potrzebna – do korzeni roślin. To naprawdę łatwe – zobacz, jak to działa. 

Automatyczna konewka solarna
Fot. Gardena

▲ Konewka solarna AquaBloom

Ten sprytny system nawadniania nie potrzebuje podłączenia do kranu ani gniazdka elektrycznego. Wystarczy darmowa energia słoneczna, wiadro i gotowe! To kompletny zestaw z urządzeniem 3w1, który zawiera pompę pobierającą wodę ze zbiornika, sterownik ustalający harmonogram nawadniania oraz panel słoneczny zasilający akumulatory.

Dzięki 14 programom nawadniania może podlać nawet 20 roślin za pomocą kroplowników z kompensacją ciśnienia, które rozprowadzają do 500 ml wody na godzinę. Konewka solarna daje ogromną swobodę, bo panel można umieścić w dowolnym (nasłonecznionym) miejscu, zawiesić na donicy, postawić na stole lub przymocować do ściany. Ponadto, instalacja jest prosta i nie wymaga narzędzi, a zestaw zawiera wszystko, co potrzebne do szybkiej konfiguracji i natychmiastowego uruchomienia (zobacz na filmie, jak działa).

▲ Kilka lat temu testowaliśmy dla Was tę solarną konewkę. W pierwszym sezonie podlewała nasze kwiaty na balkonie, ale szybko przenieśliśmy ją do ogrodu. Od 2 lat dba o nasze podwyższone grządki z ziołami i pomidorami. Pomaga nam nie tylko w wakacje, ale kropla po kropli nawadnia uprawy każdego dnia (od maja do października). Zajrzyjcie koniecznie do powyższego artykułu, by dowiedzieć się więcej o jej montażu i działaniu. 

Automatyczna konewka do skrzynek
Fot. Gardena

▲ Konewka z programatorem

Ten system funkcjonuje niezależnie od dostępności kranu – działa w dowolnym miejscu, w którym znajduje się zbiornik na wodę (np. deszczówkę) i w którym jest gniazdko z prądem. Wbudowany programator zawiera 14 programów, a podlewanie jest sterowane komputerowo – przepływ wody jest włączany i wyłączany automatycznie. W zestawie znajduje się 25 kroplowników rzędowych (2 l/godz.) oraz 10 m rurek i 15 szpilek, co wystarcza do podlania nawet sześciu metrów skrzynek kwiatowych (ale w razie potrzeby zestaw można łatwo rozbudować). Jeśli chcemy, by jakaś roślina dostała jeszcze więcej wody, wystarczy dodać jej kolejny kroplownik (albo dwa). 

Automatyczna konewka do doniczek
Fot. Gardena

▲ Automatyczna konewka

Jest to w pełni automatyczny, nie wymagający programowania prosty system nawadniania kropelkowego nawet dla 36 roślin. Urządzenie posiada pompę, która poprzez transformator wyposażony we włącznik czasowy uruchamia się raz dziennie na minutę i nawadnia rośliny wodą z pojemnika, w którym jest umieszczona. Woda trafia w miejsce przeznaczenia (do donic lub na grządki) poprzez sieć przewodów nawadniających i kroplowników. Aby uwzględnić różnice w zapotrzebowaniu na wodę różnych roślin dołączono trzy rozdzielniki o różnym wydatku wody, każdy z 12 wyjściami dla dokładnego jej dozowania: od 15 ml na minutę do 30 ml (maksymalnie 60 ml) na minutę. Dzięki czemu łatwo możemy zaplanować nawadnianie wielu roślin o różnym zapotrzebowaniu na wodę. 

Pojemnik na wodę
Fot. Gardena
Idealnym uzupełnieniem systemu automatycznego nawadniania jest dedykowany pojemnik na wodę, który zdecydowanie lepiej wygląda od zwykłego wiadra. Dzięki niemu można łatwo zmagazynować odpowiednią ilość wody, zapewniając roślinom stały dostęp do nawodnienia nawet podczas naszej nieobecności. 

Zalety systemów do wakacyjnego nawadniania:

 • Praktyczne: Możesz podlewać rośliny bez martwienia o to, ze uschną lub zostaną przelane, nawet podczas Twojej nieobecności.
 • Oszczędne: Systemy nawadniają precyzyjnie (kropelkowo), minimalizując straty wody.
 • Wszechstronne: Są idealna do uprawy doniczkowej na balkonach, tarasach, w domu, a nawet w ogrodzie – z powodzeniem podleją grządki i rabatki.
 • Łatwe w użycie: Nie musisz znać się na majsterkowaniu i mieć skomplikowanych narzędzi, bo instalacja jest prosta, a zestawy są natychmiast gotowe do użycia. 

To idealne rozwiązanie dla:

 • Zapracowanych lub zapominalskich osób, które zapominają o podlewaniu.
 • Podróżników, którzy często wyjeżdżają na wakacje i nie ma ich w domu.
 • Miłośników ogrodnictwa, którzy chcą zapewnić swoim roślinom optymalne warunki nawadniania.
 • Osób dbających o środowisko i chcących oszczędzać wodę, a nawet energię elektryczną (w przypadku wyboru konewki solarnej AquaBloom). 
Zaplanuj wymarzony wyjazd bez obaw o swoje rośliny! Dzięki wakacyjnym systemom nawadniania Gardena Twój ogród będzie pod troskliwą opieką. Inteligentne urządzenia automatycznie pobiorą wodę i dostarczą ją precyzyjnie do każdej rośliny, gwarantując im odpowiednie nawodnienie nawet podczas długiej nieobecności.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Gardena.
Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na stronie internetowej: www.gardena.com
FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jak przygotować rośliny na czas Twojego urlopu?

  Przed wyjazdem należy dokładnie podlać rośliny, zastosować ściółkowanie, przenieść je w zacienione miejsce i zainstalować wakacyjny system nawadniania.
 • Jak działają systemy nawadniania kropelkowego?

  Systemy te poprzez układ rurek i kroplowników precyzyjnie dostarczają wodę do korzeni roślin, dostosowując częstotliwość i ilość wody do ich indywidualnych potrzeb, co pozwala na oszczędność wody.
 • Jakie są zalety konewki solarnej AquaBloom?

  Konewka ta działa dzięki energii słonecznej, jest łatwa w instalacji i pozwala na podlewanie nawet 20 roślin za pomocą kroplowników.
 • Jak działa konewka z programatorem?

  System ten automatycznie włącza i wyłącza przepływ wody zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem, pozwalając na precyzyjne nawadnianie wielu roślin.
 • Co oferuje automatyczna konewka?

  Urządzenie to, bez potrzeby programowania, umożliwia nawadnianie do 36 roślin za pomocą różnorodnych kroplowników dostosowanych do ich zapotrzebowania na wodę.
 • Jakie zalety mają automatyczne systemy nawadniania?

  Systemy te są praktyczne, oszczędne, wszechstronne i łatwe w użyciu. Pozwalają na podlewanie roślin bez obaw o przesuszenie czy przelanie, nawet podczas długiej nieobecności.
 • Dla kogo są przeznaczone wakacyjne systemy nawadniania?

  Dla zapracowanych osób, podróżników oraz miłośników ogrodnictwa, którzy chcą zapewnić swoim roślinom optymalne warunki nawadniania.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi