Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przestań tracić czas na plączący się pod nogami wąż ogrodowy i noszenie ciężkich konewek. Odkryj podziemny system, który zapewni wodę dokładnie tam, gdzie jej potrzebujesz. Zainstaluj Pipeline i ciesz się wygodnym, efektywnym podlewaniem bez zbędnego wysiłku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat jego działania i montażu.
Woda zawsze na wyciągnięcie ręki
Marzysz o ogrodzie, w którym rośliny zawsze cieszą się bujnym wzrostem, a trawnik jest soczyście zielony? Z Pipeline to żaden problem! Ten podziemny system rur doprowadzi wodę w dowolne miejsca w ogrodzie, a Ty zaczniesz czerpać radość z podlewania. Zaciekawiony? Zobacz jego zalety ▼
Pipeline – woda niczym prąd z gniazdka
Dzięki rozwojowi techniki metody nawadniania stają się coraz prostsze, wygodniejsze a przy tym racjonalnie wykorzystujące wodę. Przykładem tego jest Gardena Pipeline – niewidoczny system rur doprowadzający wodę do każdego zakątka ogrodu i umożliwiający podłączenie się do źródła w dowolnym miejscu.
Jak to działa w praktyce?
Cały system składa się z rur ukrytych pod ziemią, pod trawnikiem, które transportują wodę od kranu zainstalowanego na elewacji domu do punktów poboru wody w Twoim ogrodzie.
To co wyróżnia Pipeline to puszki przyłączeniowe i puszki poboru wody, tzw. gniazda wodne, ponieważ można podłączyć się do nich i czerpać wodę, tak jak prąd z gniazdka. Dzięki rozmieszczeniu w różnych częściach ogrodu i w połączeniu z różnego rodzaju elementami (np. wężem ogrodowym, zraszaczem, kranem ogrodowym), zapewniają wygodne korzystanie z wody w dowolnej formie. Korzystanie z takich puszek jest równie proste, jak z domowego kranu.
Puszka przyłączeniowa, dzięki połączeniu z kranem w systemie szybkozłączek Gardena Profi, doprowadza wodę do systemu, a montowane pod ziemią rury rozprowadzają ją po ogrodzie. Elementy systemu można dowolnie i w prosty sposób łączyć ze sobą i rozbudowywać, a wszystko to bez użycia narzędzi, dzięki technice „Quick and Easy”.
Planowanie systemu
Dzięki podziemnej instalacji, mamy dostęp do wody „z gniazdka”, do którego możemy wpiąć się w dowolnym miejscu. Jednak, aby całość systemu działała optymalnie i zgodnie z jego przeznaczeniem, warto dobrze dobrać i połączyć ze sobą wszystkie jego elementy. Od czego zacząć?
Przed montażem systemu należy zaopatrzyć się w odpowiednią liczbę rur określonej długości, niezbędne przyłącza kranowe, komplet przyłączy Profi-System, a także złączki, rozdzielacze, łączniki i korki do zamykania końców rur. Wszystkie szczegóły montażu i korzystania z systemu Pipeline zobaczysz na filmach instruktażowych ▼
W pierwszej kolejności należy dobrze zaplanować przebieg podziemnej instalacji rur w taki sposób, by rozmieścić punkty poboru wody w optymalnych miejscach ogrodu oraz poprowadzić całość jak najkrótszą drogą. Nośnikiem wody w systemie są rury montażowe o średnicy 25 mm, wykonane ze specjalnego, odpornego tworzywa, dostępne w różnych długościach (25 m i 50 m). Układa się je w rowkach o odpowiedniej głębokości (by wygodnie zamontować puszki). Można dowolnie zaplanować przebieg rur pod ziemią i łatwo je ze sobą łączyć za pomocą kompatybilnych łączników i rozdzielaczy.
Praktyczne akcesoria
Aby wykorzystać całe spektrum możliwości systemu, warto sięgnąć po szeroką gamę produktów linii Pipeline. W ofercie znajdziemy zarówno gotowy zestaw podstawowy Pipeline, jak również pojedyncze elementy do rozbudowy systemu.
Rury doprowadzą wodę do umieszczonych na stałe pod ziemią puszek poboru wody, do których można bez problemu i w każdej chwili podłączyć np. wąż, kran lub zraszacz.
Bardzo pomocny i funkcjonalny w codziennym nawadnianiu będzie zraszacz wahadłowy Pipeline – idealny do kwadratowych i prostokątnych powierzchni, grządek i rabat kwiatowych oraz trawnika. Innym praktycznym dodatkiem do instalacji jest „mobilny” kran ogrodowy, który łatwo podłącza się do puszki, dzięki czemu możemy wygodnie czerpać wodę i obracać w dowolną stronę.
W dowolnym miejscu (na ścianie lub na ziemi) możemy zamiast kranu zamontować przyłącze wody, do którego łatwo jest podpiąć wąż ogrodowy. Warto także wspomnieć o puszcze z wężem spiralnym. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ węża nie trzeba za każdym razem zwijać – po użyciu wraca on do pierwotnego kształtu i można ukryć go z powrotem w puszce.
Co ważne, „wodne gniazda” nie marnują ani kropli wody, bo są wyposażone w zawory „ze stopem”. Strumień wody płynie tylko wtedy, gdy używane jest dane przyłącze. Po odłączeniu dopływ wody jest odcinany. Zarówno puszka podłączeniowa, jak i puszki poboru wody wyposażono w filtry zabrudzeń, które można łatwo wyjmować i czyścić strumieniem bieżącej wody.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
- Czy instalacja systemu Pipeline jest trudna?
Wymaga podstawowej wiedzy technicznej i rozsądnego planowania, ale jest łatwa dzięki technologii „Quick and Easy”. W razie wątpliwości warto skonsultować się z fachowcem. - Czy system Pipeline nadaje się do każdego ogrodu?
Tak, system można dostosować do różnych rozmiarów i kształtów ogrodów, dzięki modułowej budowie. - Jakie są koszty utrzymania systemu?
Koszty utrzymania są niskie, głównie związane z okresową konserwacją i ewentualną wymianą uszkodzonych elementów.
Zalety systemu
- Wygoda: System instaluje się pod ziemią, dzięki czemu woda dociera do każdej części ogrodu bez konieczności przeciągania węży na powierzchni.
- Uniwersalność: Do puszek poboru wody można podłączyć np. wąż i zraszacze, umożliwiając łatwe podlewanie bez plątaniny.
- Elastyczność: System pozwala na łatwą rozbudowę. Elementy można łączyć bez użycia narzędzi.
- Kompatybilność: System może współpracować z nawadnianiem kropelkowym Gardena Micro-Drip.
- Oszczędność: Zawory ze stopem w puszkach zapobiegają marnowaniu wody.
Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na stronie internetowej: www.gardena.com
Komentarze