Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
Do góry

Gardena: Narzędzia ogrodnicze wymagają wiosennej konserwacji

Przed pierwszymi pracami w ogrodzie warto odpowiednio przygotować narzędzia ogrodnicze. Zardzewiałe i uszkodzone sprzęty mogą być niebezpieczne nie tylko dla użytkownika, ale również dla roślin. Zobacz, jak odpowiednio pielęgnować i przechowywać narzędzia ogrodnicze, aby zapewnić im dłuższą eksploatację i bezpiecznie pracować w ogrodzie.

Narzędzia ogrodnicze do cięcia: sekator ogrodowy

Podstawowymi działaniami przy narzędziach do cięcia są: mycie, suszenie i zabezpieczanie przed korozją. Jeżeli nie zadbaliśmy o to przed zimą, koniecznie musimy przeprowadzić prace konserwacyjne przed pierwszymi cięciami.

 • Powierzchnie tnące narzędzi dokładnie oczyszczamy z resztek roślin i soków. Do czyszczenia rdzy stosujemy drobne papiery ścierne. Wypolerowany metal jest bardziej odporny na rdzewienie i trudniej przylegają do niego zanieczyszczenia.
 • Miejsca połączeń ruchomych części narzędzi warto posmarować preparatem do konserwacji.
 • Podczas skręcania ostrzy pamiętajmy, aby nie ściskać ich zbyt mocno, nie zostawiajmy też dużego luzu, a tym bardziej prześwitu pomiędzy częściami tnącymi.

Narzędzia ogrodnicze do kopania: grabie, łopaty, motyki, widły

 • Grabie, łopaty, motyki, widły oczyszczamy z resztek roślin i ziemi. Brud jest łatwo usunąć przy użyciu drucianej szczotki.
 • Narzędzia możemy umyć wodą, ale w celu pozbycia się bakterii, czy zarodników grzybów warto je na chwilę zanurzyć we wrzątku lub przetrzeć spirytusem.
 • Bardzo ważne jest, aby szpadle ogrodowe były ostre. Zadziory niwelujemy pilnikami o drobnych zębach.
 • Naprawiamy też trzonki i uchwyty do narzędzi. Złamane lub spękane wymieniamy na nowe, gdyż w przypadku niespodziewanego złamania trzonka w czasie pracy może być on niebezpieczny dla użytkownika – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki Gardena.
 • Jeśli metalowe trzonki są poobijane, malujemy je farbą. Wszystkie te czynności mogą nas ominąć, jeżeli wybierzemy narzędzia odporne na tego typu uszkodzenia.

Kosiarki do trawy: czyszczenie i naprawa

 • W kosiarce do trawy najważniejsza jest konserwacja podwozia. Korpus należy oczyścić z trawy, błota i kurzu, a metalowe części zabezpieczyć przed korozją. Noże trzeba oczyścić i naostrzyć, a następnie pokryć środkiem konserwującym. Nawet jeśli urządzenie przez pewien czas nie jest używane, dla bezpieczeństwa – dzieci nie powinny mieć do niego dostępu.
Sekator ogrodowy marki Gardena (fot. Gardena) Szpadel ostry (fot. Gardena)
Sekator ogrodowy Comfort marki Gardena
(fot. Gardena).
Szpadel ogrodowy Gardena z serii Terraline™
(fot. Gardena)

Nowości na rynku ogrodniczym: sekator ogrodowy, szpadel ogrodowy i akumulatorowa kosiarka do trawy

Warto wyposażyć się w narzędzia ogrodnicze, których konserwacja nie wymaga dużo pracy. Sekator ogrodowy Comfort marki Gardena, ma ostrza pokryte powłoką antyadhezyjną z dodatkową rynienką do soków. Wyposażony jest również w regulator rozwarcia rękojeści, co zapewnia wygodną pracę. Ważne: sekatory pokryte powłoką antyadhezyjną wystarczy przetrzeć zwilżoną szmatką.

Szpadel ogrodowy Gardena z serii Terraline™ nie wymaga tych wszystkich czynności związanych z konserwacją. Narzędzie to ma hartowane ostrze pokryte wysokiej jakości powłoką oraz ma wbudowany amortyzator Softec™, który zapobiega odbiciu narzędzia podczas pracy i chroni, np. w przypadku uderzenia w kamień. Szpadel dodatkowo ma wyprofilowaną listwę zmniejszającą ryzyku ześlizgnięcia nogi ze szpadla oraz optymalnie wyprofilowany trzonek pokryty tworzywem sztucznym, co ułatwia jego trzymanie i wygodną pracę.

W tym sezonie Gardena proponuje nowoczesną kosiarkę akumulatorową PowerMax™ 36 A Li, która zapewnia wydajne koszenie trawy bez konieczności użycia kabla, czy tankowania benzyny. Kosiarka do trawy wyposażona jest w akumulator litowo-jonowy o mocy 36V, który pozwala na przycięcie od 150 do 300m2 trawnika. Kosiarka wyposażona jest w kosz na ściętą trawę o pojemności 40 litrów i waży zaledwie 15,4 kg.

Akumulatorowa kosiarka do trawy (fot. Gardena)
Akumulatorowa kosiarka do trawy PowerMax™ 36 A Li (fot. Gardena)

Materiał źródłowy Gardena

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu