Gardena: Narzędzia ogrodnicze wymagają wiosennej konserwacji
Przed pierwszymi pracami w ogrodzie warto odpowiednio przygotować narzędzia ogrodnicze. Zardzewiałe i uszkodzone sprzęty mogą być niebezpieczne nie tylko dla użytkownika, ale również dla roślin. Zobacz, jak odpowiednio pielęgnować i przechowywać narzędzia ogrodnicze, aby zapewnić im dłuższą eksploatację i bezpiecznie pracować w ogrodzie.
Narzędzia ogrodnicze do cięcia: sekator ogrodowy
Podstawowymi działaniami przy narzędziach do cięcia są: mycie, suszenie i zabezpieczanie przed korozją. Jeżeli nie zadbaliśmy o to przed zimą, koniecznie musimy przeprowadzić prace konserwacyjne przed pierwszymi cięciami.
- Powierzchnie tnące narzędzi dokładnie oczyszczamy z resztek roślin i soków. Do czyszczenia rdzy stosujemy drobne papiery ścierne. Wypolerowany metal jest bardziej odporny na rdzewienie i trudniej przylegają do niego zanieczyszczenia.
- Miejsca połączeń ruchomych części narzędzi warto posmarować preparatem do konserwacji.
- Podczas skręcania ostrzy pamiętajmy, aby nie ściskać ich zbyt mocno, nie zostawiajmy też dużego luzu, a tym bardziej prześwitu pomiędzy częściami tnącymi.
Narzędzia ogrodnicze do kopania: grabie, łopaty, motyki, widły
- Grabie, łopaty, motyki, widły oczyszczamy z resztek roślin i ziemi. Brud jest łatwo usunąć przy użyciu drucianej szczotki.
- Narzędzia możemy umyć wodą, ale w celu pozbycia się bakterii, czy zarodników grzybów warto je na chwilę zanurzyć we wrzątku lub przetrzeć spirytusem.
- Bardzo ważne jest, aby szpadle ogrodowe były ostre. Zadziory niwelujemy pilnikami o drobnych zębach.
- Naprawiamy też trzonki i uchwyty do narzędzi. Złamane lub spękane wymieniamy na nowe, gdyż w przypadku niespodziewanego złamania trzonka w czasie pracy może być on niebezpieczny dla użytkownika – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki Gardena.
- Jeśli metalowe trzonki są poobijane, malujemy je farbą. Wszystkie te czynności mogą nas ominąć, jeżeli wybierzemy narzędzia odporne na tego typu uszkodzenia.
Kosiarki do trawy: czyszczenie i naprawa
- W kosiarce do trawy najważniejsza jest konserwacja podwozia. Korpus należy oczyścić z trawy, błota i kurzu, a metalowe części zabezpieczyć przed korozją. Noże trzeba oczyścić i naostrzyć, a następnie pokryć środkiem konserwującym. Nawet jeśli urządzenie przez pewien czas nie jest używane, dla bezpieczeństwa – dzieci nie powinny mieć do niego dostępu.
![]() |
![]() |
Sekator ogrodowy Comfort marki Gardena (fot. Gardena). |
Szpadel ogrodowy Gardena z serii Terraline™ (fot. Gardena) |
Nowości na rynku ogrodniczym: sekator ogrodowy, szpadel ogrodowy i akumulatorowa kosiarka do trawy
Warto wyposażyć się w narzędzia ogrodnicze, których konserwacja nie wymaga dużo pracy. Sekator ogrodowy Comfort marki Gardena, ma ostrza pokryte powłoką antyadhezyjną z dodatkową rynienką do soków. Wyposażony jest również w regulator rozwarcia rękojeści, co zapewnia wygodną pracę. Ważne: sekatory pokryte powłoką antyadhezyjną wystarczy przetrzeć zwilżoną szmatką.
Szpadel ogrodowy Gardena z serii Terraline™ nie wymaga tych wszystkich czynności związanych z konserwacją. Narzędzie to ma hartowane ostrze pokryte wysokiej jakości powłoką oraz ma wbudowany amortyzator Softec™, który zapobiega odbiciu narzędzia podczas pracy i chroni, np. w przypadku uderzenia w kamień. Szpadel dodatkowo ma wyprofilowaną listwę zmniejszającą ryzyku ześlizgnięcia nogi ze szpadla oraz optymalnie wyprofilowany trzonek pokryty tworzywem sztucznym, co ułatwia jego trzymanie i wygodną pracę.
W tym sezonie Gardena proponuje nowoczesną kosiarkę akumulatorową PowerMax™ 36 A Li, która zapewnia wydajne koszenie trawy bez konieczności użycia kabla, czy tankowania benzyny. Kosiarka do trawy wyposażona jest w akumulator litowo-jonowy o mocy 36V, który pozwala na przycięcie od 150 do 300m2 trawnika. Kosiarka wyposażona jest w kosz na ściętą trawę o pojemności 40 litrów i waży zaledwie 15,4 kg.
![]() |
Akumulatorowa kosiarka do trawy PowerMax™ 36 A Li (fot. Gardena) |
Materiał źródłowy Gardena