Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

Gardena: Precyzyjne cięcie – jak uniknąć wypadków w ogrodzie?

Kiedy ciepłe dni mają się ku końcowi, a liście na drzewach zmieniają kolory, nadal jest dużo pracy do wykonania w ogrodzie. Należy przystrzyc żywopłoty, usunąć połamane i suche gałęzie z drzew, wyciąć chore pędy. Takie porządki często jednak wymagają pracy na drabinie, co często jest przyczyną wypadków. GARDENA podpowiada jak się przed nimi uchronić.

Nożyce do żywopłotu HighCut 48

Bez wchodzenia na drabinę

Pracując w ogrodzie – szczególnie na wysokościach - należy zachować szczególną ostrożność. Praca na drabinie może się zakończyć bolesną i długotrwałą kontuzją. Na szczęście nie musimy już wspinać się na drzewa czy pracować na drabinach, aby dostać się do koron drzew i górnych części żywopłotów. Z pomocą przychodzą nożyce StarCut 410 BL marki GARDENA, które pozwalają sięgać ostrzem do wysokości nawet 6,5 m wzwyż.

Dodatkowo ustalając indywidualny kąt cięcia, można precyzyjnie przyciąć gałęzie rosnące w różnych kierunkach. Nożyce posiadają zabudowany system zwalniania ostrzy, dzięki czemu mogą dotrzeć wszędzie bez zaplątywania się. Dzięki pracy na ziemi unikniemy bolesnych kontuzji, a praca będzie wygodniejsza i mniej obciążająca plecy i ręce. Takie rozwiązanie docenią szczególnie starsi ogrodnicy, dla których praca na twardym i stabilnym podłożu to duże udogodnienie i większe bezpieczeństwo.

Bezpieczne przycinanie i modelowanie

Jesień to dobra pora na zadbanie o iglaki. Zielone, bujne drzewka skutecznie odgradzają nas od sąsiadów. Aby długo były piękne i nie straszyły ogołoconymi gałęziami, zwłaszcza przy ziemi, trzeba je regularnie podcinać. Nożyce elektryczne do żywopłotu HighCut 48 marki GARDENA pozwalają na komfortowe i pewne przycinanie wysokiego żywopłotu z ziemi - teleskopowy trzonek umożliwia zasięg do ok. 3 m, a dzięki obrotowej głowicy z łatwością przytniemy także górną powierzchnię żywopłotu.

Lepiej dmuchać na zimne

"Ostrożność podczas pracy w ogrodzie ma szczególne znaczenie, kiedy korzystamy z ostrych narzędzi. Nawet chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Zawsze należy sprawdzić, czy narzędzie, które chcemy odłożyć jest na pewno wyłączone. Upewnijmy się także, czy na pewno wiemy, jak obsługiwać dany sprzęt. Pozwoli nam to uniknąć bardzo wielu niebezpiecznych sytuacji podczas prac w ogrodzie" – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Nożyce StarCut 160 BL

Ostrożności nigdy za wiele

Miłośnikom ogrodnictwa może się złudnie wydawać, że ciężka praca w ogrodzie nie jest niebezpieczna. Dzięki ergonomicznym narzędziom wiele niebezpieczeństw można uniknąć. Nożyce HighCut są wyposażone w głowicę tnącą obracającą się w zakresie   90 stopni, dzięki czemu użytkownik zawsze stoi w idealnej pozycji roboczej - obok żywopłotu.

W uchwyty przekładniowych nożyc wbudowano wkładkę żelową Technogel® dla idealnej amortyzacji. Podobnie sekatory GARDENA wyposażone są w miękkie elementy, można też wybierać pomiędzy różnymi wielkościami uchwytów. Zapewnia to większy komfort pracy i bezpieczeństwo. Wiele wypadków w ogrodzie jest spowodowanych złą konserwacją posiadanego sprzętu lub próby własnoręcznej naprawy  i serwisu ogrodowych narzędzi.

Brak odpowiednich umiejętności w serwisowaniu tego typu urządzeń może skończyć się kontuzją lub nawet kalectwem, dlatego warto przekazywać uszkodzony sprzęt do autoryzowanych serwisów. Mając bezpieczne i profesjonalne narzędzia w ogrodzie, możemy być spokojni o nasze zdrowie, a prace porządkowe w przydomowym zieleńcu staną się przyjemnością.

Źródło: Gardena


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Quiz - Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną
Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną

Co to za krzew, który kwitnie na intensywny żółty kolor przed rozwojem liści?

Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Twoja strona ogrodu