Logo
Logo
Do góry

Gardena: Precyzyjne cięcie – jak uniknąć wypadków w ogrodzie?

Kiedy ciepłe dni mają się ku końcowi, a liście na drzewach zmieniają kolory, nadal jest dużo pracy do wykonania w ogrodzie. Należy przystrzyc żywopłoty, usunąć połamane i suche gałęzie z drzew, wyciąć chore pędy. Takie porządki często jednak wymagają pracy na drabinie, co często jest przyczyną wypadków. GARDENA podpowiada jak się przed nimi uchronić.

Nożyce do żywopłotu HighCut 48

Bez wchodzenia na drabinę

Pracując w ogrodzie – szczególnie na wysokościach - należy zachować szczególną ostrożność. Praca na drabinie może się zakończyć bolesną i długotrwałą kontuzją. Na szczęście nie musimy już wspinać się na drzewa czy pracować na drabinach, aby dostać się do koron drzew i górnych części żywopłotów. Z pomocą przychodzą nożyce StarCut 410 BL marki GARDENA, które pozwalają sięgać ostrzem do wysokości nawet 6,5 m wzwyż.

Dodatkowo ustalając indywidualny kąt cięcia, można precyzyjnie przyciąć gałęzie rosnące w różnych kierunkach. Nożyce posiadają zabudowany system zwalniania ostrzy, dzięki czemu mogą dotrzeć wszędzie bez zaplątywania się. Dzięki pracy na ziemi unikniemy bolesnych kontuzji, a praca będzie wygodniejsza i mniej obciążająca plecy i ręce. Takie rozwiązanie docenią szczególnie starsi ogrodnicy, dla których praca na twardym i stabilnym podłożu to duże udogodnienie i większe bezpieczeństwo.

Bezpieczne przycinanie i modelowanie

Jesień to dobra pora na zadbanie o iglaki. Zielone, bujne drzewka skutecznie odgradzają nas od sąsiadów. Aby długo były piękne i nie straszyły ogołoconymi gałęziami, zwłaszcza przy ziemi, trzeba je regularnie podcinać. Nożyce elektryczne do żywopłotu HighCut 48 marki GARDENA pozwalają na komfortowe i pewne przycinanie wysokiego żywopłotu z ziemi - teleskopowy trzonek umożliwia zasięg do ok. 3 m, a dzięki obrotowej głowicy z łatwością przytniemy także górną powierzchnię żywopłotu.

Lepiej dmuchać na zimne

"Ostrożność podczas pracy w ogrodzie ma szczególne znaczenie, kiedy korzystamy z ostrych narzędzi. Nawet chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Zawsze należy sprawdzić, czy narzędzie, które chcemy odłożyć jest na pewno wyłączone. Upewnijmy się także, czy na pewno wiemy, jak obsługiwać dany sprzęt. Pozwoli nam to uniknąć bardzo wielu niebezpiecznych sytuacji podczas prac w ogrodzie" – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Nożyce StarCut 160 BL

Ostrożności nigdy za wiele

Miłośnikom ogrodnictwa może się złudnie wydawać, że ciężka praca w ogrodzie nie jest niebezpieczna. Dzięki ergonomicznym narzędziom wiele niebezpieczeństw można uniknąć. Nożyce HighCut są wyposażone w głowicę tnącą obracającą się w zakresie   90 stopni, dzięki czemu użytkownik zawsze stoi w idealnej pozycji roboczej - obok żywopłotu.

W uchwyty przekładniowych nożyc wbudowano wkładkę żelową Technogel® dla idealnej amortyzacji. Podobnie sekatory GARDENA wyposażone są w miękkie elementy, można też wybierać pomiędzy różnymi wielkościami uchwytów. Zapewnia to większy komfort pracy i bezpieczeństwo. Wiele wypadków w ogrodzie jest spowodowanych złą konserwacją posiadanego sprzętu lub próby własnoręcznej naprawy  i serwisu ogrodowych narzędzi.

Brak odpowiednich umiejętności w serwisowaniu tego typu urządzeń może skończyć się kontuzją lub nawet kalectwem, dlatego warto przekazywać uszkodzony sprzęt do autoryzowanych serwisów. Mając bezpieczne i profesjonalne narzędzia w ogrodzie, możemy być spokojni o nasze zdrowie, a prace porządkowe w przydomowym zieleńcu staną się przyjemnością.

Źródło: Gardena


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu