Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
20
Okazje

Ogrzewanie domu kominkiem | Jaki wybrać? Czym palić?

Kominek to coraz częściej wybierany sposób ogrzewania domów jednorodzinnych. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu umożliwia ogrzanie całego domu. Jest bezpieczny, a dodatkowo świetnie wygląda i sprawia, że pomieszczenia przyjmują domowy i ciepły charakter. Jakie są rodzaje kominków? Czym najlepiej palić w kominku? Jak dbać o kominek w domu?

 

Jaki kominek wybrać do ogrzewania domu?

Kominek to jedno z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domków jednorodzinnych. Zapewnia miłą atmosferę i ma niepowtarzalny urok, a dzięki wielu rodzajom, kształtom i rozmiarom jego wygląd można bez problemu dopasować do wystroju wnętrza. Co ważne, kominek może być jedynym źródłem ogrzewania lub współpracować z kotłem gazowym, elektrycznym bądź na olej. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli kominek to jedyne źródło ogrzewania, to po wygaśnięciu ognia, pomieszczenia mogą się dość szybko wychłodzić, a ich ponowne ogrzanie będzie wymagać czasu.

W przeciwieństwie do centralnego ogrzewania, żaden kominek nie będzie w stanie ogrzać całego domu jednocześnie. Jeśli kominek lub piec znajdują się na jednym końcu domu, nie oczekuj, że drugi koniec będzie równie ciepły. Nawet gdybyś mógł wytworzyć tyle ciepła za pomocą kominka, byłoby ono znacznie mniej wydajne niż centralne ogrzewanie ze względu na odległość, jaką musiałoby pokonać, by ogrzać cały dom.

Jakie są typy kominków opalanych drewnem?

Kominki opalane drewnem mają najlepszą estetykę, ale jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, aby cieszyć się trzaskającymi ogniami, które zapewniają ciepło dla Twojego domu. Poniżej przedstawiamy proste rady, jak krok po kroku używać kominka na drewno.

Zdecydowana większość instalowanych obecnie kominków to urządzenia z wkładem, w którym palenisko zamknięte jest przeszklonymi drzwiami. Nie mają one wprawdzie takiego uroku, jak klasyczne kominki, z otwartym paleniskiem, ale nie oszukujmy się - w naszym klimacie te drugie mogą służyć przede wszystkim do celów dekoracyjnych. (Źródło: BudujemyDom.pl)

Tradycyjny, otwarty kominek wykorzystuje do ogrzania pomieszczenia zaledwie 10–15% energii cieplnej zawartej w drewnie – reszta bezpowrotnie ucieka przez komin. Tymczasem najprostsze nawet wkłady kominkowe zapewniają wykorzystanie 50% tej energii, a nowoczesne, patentowe konstrukcje – do 80%. Jednak trzeba się liczyć z tym, że w praktyce średnia sprawność w ciągu sezonu, przekraczająca 60%, to dobry wynik.

Kominki z wkładem kominkowym można podzielić na 2 rodzaje

  • kominek, ogrzewający pomieszczenie, w którym stoi;
  • kominek połączony z instalacją grzewczą.


Tylko posiadanie kominka połączonego z instalacją grzewczą zapewni nam równomierne rozprowadzanie ciepła do całego domu. Wyróżnia się tu kominki z płaszczem wodnym oraz kominki z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Warto dokładnie poznać oba rozwiązania, aby wybrać najlepsze do swojego domu.  

Leroy Merlin Polska / YouTube


Kominek z dystrybucją gorącego powietrza (DGP)  

Kominek DGP to najtańsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie do ogrzewania całego domu. Nie jest do niego wymagany kominek z wkładem, ale zdecydowanie lepiej go mieć. Ogrzewane powietrze rozprowadzane jest za pomocą systemu izolowanych rur, co zapewnia równomierne ogrzewanie całego domu. Niestety oznacza to, że kominki z dystrybucją gorącego powietrza stosowane są właściwie tylko w nowych domach, a całą instalację montuje się na etapie budowy i wykończenia. W niewielkich domach wystarczy dystrybucja grawitacyjna, jednak zazwyczaj wymagane są wentylatory, które zapewnią odpowiedni przepływ powietrza. Minusem takiego rozwiązania jest spadek wydajności ogrzewania oraz stały przepływ powietrza, a więc również kurzu, pyłków i innych alergenów, co może być niekorzystne dla alergików.

Największe zalety to:
• niski koszt instalacji i eksploatacji;
• brak wrażliwości na brak prądu (zatrzymają się wentylatory, ale system nie będzie zagrożony);
• niska awaryjność. 

Kominek z płaszczem wodnym  

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym, co zapewnia ogrzewanie całego domu oraz ciepłą wodę użytkową. Jednak takie rozwiązanie jest możliwe tylko, jeśli nośnikiem ciepła w domu jest woda. Jak działa kominek z płaszczem wodnym? Z wyglądu przypomina on standardowy kominek, ale pomiędzy ściankami przepływa woda, która jest nagrzewana, a następnie za pomocą króćców przyłączeniowych przekazywana jest do instalacji grzewczej.

Kominek z płaszczem wodnym ma wiele zalet, do których należą:
• mniejsze koszty ogrzewania;
• łatwa i precyzyjna regulacja temperatury;
• długotrwałe utrzymanie temperatury instalacji.

Problemem przy kominku z płaszczem wodnym może być awaria prądu, co doprowadzi do zatrzymania pompy ciepła. Ogrzewanie nie będzie wtedy działało, a woda w płaszczu wodnym może się zagotować, co wiąże się z dużym ryzykiem awarii. Dlatego kominek z płaszczem wodnym musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia, a najlepiej, żeby miał osobne, awaryjne źródło zasilania.  

Jaki wkład do kominka ogrzewającego cały dom?  

Wybór odpowiedniego wkładu do kominka jest kluczowe dla zachowania wysokiej sprawności i efektywności całego systemu grzewczego przy zachowaniu niskiego zużycia energii. Dlatego zaleca się skorzystanie z pomocy fachowca, który pomoże dobrać odpowiednie urządzenie.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę, wybierając wkład do kominka?

  • Moc – może wynosić od kilku do 30 kW, a im wyższa, tym więcej energii kominek może wytworzyć, co pozwoli na ogrzanie bardzo dużego domu. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża moc, zmniejsza efektywność i może doprowadzić do przegrzania pomieszczenia.
  • Materiał wykonania – kominki mogą być wykonane z żeliwa lub stali. Pierwsze są zazwyczaj tańsze i wykazują większą odporność na korozję. Wkłady do kominka stalowe są zdecydowanie lżejsze i pozwalają na uzyskanie ciekawego wzornictwa. Kominki z płaszczem wodnym najczęściej wykonane są ze stali, a modele do DGP ze stali lub żeliwa.
  • Czas utrzymywania żaru – to czas, przez jaki w komorze spalania utrzymywany jest żar, co pozwala na dłużej zatrzymać ciepło. Dlatego im dłuższy czas utrzymywania żaru, tym lepiej dla użytkownika i zdecydowania niższy koszt ogrzewania.  

Czym palić w kominku?  

Najpopularniejszym paliwem jest oczywiście drewno opałowe, ale w kominku można również palić brykietem drzewnym, pelletem i węglem kamiennym, jeśli kominek jest do niego przystosowany.

Jakie drewno do kominka wybrać?

Najlepsze jest drzewo liściaste o wysokiej kaloryczności, czyli dąb, buk, grab lub wiąz. Te gatunki palą się długo i spalają równomiernie, dając dużo ciepła. Zdecydowanie gorzej pali się drewno iglaste, które zawiera więcej żywicy, przez co nierównomiernie się spala, a podczas procesu spalania powstaje więcej sadzy, która osadza się na kominie i palenisku, zanieczyszczając je. Jednak niezależnie od wybranego gatunku drzewa, trzeba zwrócić uwagę na jego wilgotność. Nie powinna ona przekraczać 20%, co oznacza, że drzewo musi być sezonowane przez co najmniej 2 lata.  

Jak dbać o kominek?  

Prawidłowa eksploatacja kominka to sposób na wydłużenie jego trwałości i zachowanie estetycznego wyglądu. Podstawą jest oczywiście regularne usuwanie popiołu – najlepiej po każdym paleniu w kominku, a minimum 2 – 3 razy w tygodniu.

Dodatkowo należy czyścić komorę spalania oraz szybę. Tę ostatnią należy myć specjalnie do tego przeznaczonym płynem, gdyż zazwyczaj szyby w kominkach wykonane są z ognioodpornej ceramiki, która na skutek używania niewłaściwych płynów do mycia, może ulec zniszczeniu.

Co jakiś czas trzeba też wykonać przegląd kluczowych części kominka, czyli: uszczelek, regulatorów wlotu powietrza, stan szyby itd. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania kominka, dlatego nie wolno tego zaniedbać, w przypadku zużycia jakiejkolwiek części, trzeba ją bezzwłocznie wymienić.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: gioiak2 / Depositphotos

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)Komentarze


Twoja strona ogrodu