Oszczędzanie ciepła zimą – 10 sposobów na niższe rachunki za ogrzewanie

Oszczędzanie ciepła zimą

Zimowe chłody za oknem, a Ty zastanawiasz się, jak utrzymać ciepło w domu bez wydawania fortuny na rachunki? Odkryj 10 sprawdzonych sposobów na efektywne oszczędzanie ciepła! Od optymalnej temperatury w różnych pomieszczeniach, przez mądre zarządzanie ogrzewaniem, aż po proste triki termomodernizacyjne - ten artykuł to Twój przewodnik po świecie oszczędności i komfortu w zimowe miesiące. Przygotuj się na ciepło, które nie nadwyręży Twojego budżetu!

Posłuchaj
00:00
15

Jaka temperatura powinna panować zimą w domu? 

Ogrzewanie domu w okresie jesienno-zimowym jest niezbędne dla zachowania komfortu życia i zdrowia oraz dobrego samopoczucia domowników. Jednak biorąc pod uwagę rosnące ceny gazu, elektryczności i opału oraz zmian klimatycznych coraz więcej osób poszukuje sposobów na oszczędzanie ciepła w domu. Zanim jednak wprowadzi się je w życie, należy wiedzieć, jaką temperaturę należy utrzymywać w domu?

Optymalna temperatura w domu to ok. 20 stopni Celsjusza, ale oczywiście wszystko uzależnione jest od indywidualnych upodobań. W sypialni warto utrzymywać niższą temperaturę (ok. 18 stopni), co pozytywnie wpływa na jakość snu, a w łazience wyższą (ok. 24 stopni), aby zapewnić sobie komfort podczas kąpieli. Niższa temperatura może być również w kuchni, w której często się gotuje, więc dodatkowe ogrzewanie często okazuje się niepotrzebne. Warto przy tym wiedzieć, że obniżenie temperatury w domu o ok. 1 stopień to oszczędność na poziomie od 5 do 8%, co w skali roku stanowi sporą sumę. 

KOSBUD Bracia Kosińscy Sp.J. / YouTube


Jak oszczędzać ciepło w domu? Oto 10 sposobów na oszczędności

Obniżenie temperatury w domu to nie jedyny sposób na zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie. Podstawą jest jej optymalne wykorzystanie. Jak zmniejszyć zużycie ciepła w domu?

1. Termomodernizacja budynku

Ocieplenie budynku to podstawa, jeśli chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ważna jest również likwidacja mostków ciepła oraz sprawdzenie szczelności drzwi i okien, gdyż to w tych miejscach „ucieka” najwięcej ciepła. Specjaliści szacują, że wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na szczelną i nowoczesną umożliwia zmniejszenie strat ciepła nawet o 50%.

2. Regulacja okien

Nowoczesne okna oferują regulację lato/zima, które różnią się siłą docisku okna do framugi. Dzięki temu w opcji zimowej zmniejsza się intensywność wymiany powietrza, a więc zimno nie wpada do pomieszczeń. Można to zrobić samemu bez żadnych narzędzi.

3. Utrzymanie instalacji w dobrym stanie

Odpowietrzenie grzejników i wytarcie z nich kurzu pomaga lepiej wykorzystać dostarczane ciepło. Ważne jest również, aby grzejniki były odsłonięte, a więc nie należy ich zastawiać meblami ani wieszać na nich rzeczy. Lepiej zrezygnować też z długich firan i zasłon tam, gdzie są kaloryfery oraz z ozdobnych osłon. Wokół grzejnika powinno być co najmniej 10 cm całkowicie wolnej przestrzeni, a meble powinny być ustawione w odległości minimum 1. m, aby ciepło było prawidłowo rozprowadzane. Przed okresem grzewczym należy również sprawdzić piece i kotły.

4. Prawidłowe wietrzenie domu

Jak wietrzyć dom zimą? Należy skręcić wszystkie grzejniki, odczekać 15 – 20 minut i otworzyć wszystkie okna na oścież, aby zapewnić optymalny przepływ powietrza. Zimą okna należy zostawić otwarte na krótko: 1 – 2 minuty. Wietrzenie najlepiej przeprowadzać rano oraz wieczorem przed położeniem się spać.

5. Zawory termostatyczne

Te proste urządzenia pozwalają lepiej regulować temperaturę, co ma kluczowe znaczenie dla oszczędnego ogrzewania domu. Montuje się je bezpośrednio na każdym grzejniku, a modele smart umożliwiają precyzyjne określenie grzania łącznie z określeniem pory zwiększenia lub zmniejszenia intensywności grzania (np. podwyższenie temperatury na 2 godziny przed pobudką, czy powrotem do domu).

6. Ograniczenie grzania podczas nieobecności

Całkowite wychłodzenie domu jest niekorzystne i może powodować dużo szkód, ale podczas dłuższego wyjazdu można obniżyć temperaturę w domu do 15 – 16 stopni Celsjusza. Dzięki temu mieszkanie nie wyziębi się zbyt mocno, ale mocno ograniczy się zużycie energii. Tak samo można obniżyć temperaturę w niewykorzystywanych częściach domu.

7. Wykorzystanie energii słonecznej

Nawet zimą promienie słoneczne mogą znacznie ogrzewać mieszkanie, zwłaszcza gdy okna wychodzą na południową stronę. Dlatego w bezchmurne dni warto odsłonić rolety, żaluzje i ciężkie firany, co pozwoli pomieszczeniom się nagrzewać.

8. Zasłanianie okien

Latem warto zasłaniać okna w dzień, aby dom się nadmiernie nie nagrzewał. Z kolei zimą najlepiej zasłaniać okna na noc, zwłaszcza roletami antywłamaniowymi i grubymi zasłonami. Ograniczą one zbędnym stratom ciepła, zapewniając dodatkową izolację.

9. Ekrany grzejnikowe

Specjalne ekrany grzejnikowe montowane na ścianie za kaloryferem ograniczają nagrzewanie ściany. To sprawia, że większość ciepła rozchodzi się na pomieszczenie, a nie zewnętrzne części budynku.

10. Ogrzewanie części wspólnych

W blokach i domach wielorodzinnych należy zadbać również, aby części wspólne się zbytnio nie wychładzały. Dlatego lepiej pozamykać okienka w piwnicy (bezdomnym kotom można wystawić domki wykonane ze styropianu i wypełnione słomą) oraz drzwi zewnętrzne.

Oszczędzanie ciepła w domu nie musi oznaczać rezygnacji z komfortu. Przedstawione w artykule metody, od termomodernizacji po inteligentne zarządzanie ogrzewaniem, pokazują, że drobne zmiany i świadome decyzje mogą przynieść znaczące korzyści zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska. Stosując te proste, ale efektywne sposoby, każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii, ciesząc się przy tym ciepłym i przytulnym domem przez całą zimę.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Rochu_2008 / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści