Logo
Logo

Nawozy wiosenne | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Wiosna to szczególnie intensywny okres dla roślin ozdobnych i uprawnych. Roślinność budzi się do życia, a do odpowiedniego wzrostu potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. W tym okresie kluczowe są nawozy wiosenne, które zasilą podłoże w niezbędne składniki pokarmowego. Sprawdź, które warto wybrać i jak stosować.

Spis treści
Dlaczego warto stosować nawozy wiosenne?
Jakie nawozy wiosenne wybrać?
Jak stosować nawozy wiosenne?

Dlaczego warto stosować nawozy wiosenne?

Nawozy wiosenne powinny być bogate w azot, potas i fosfor, gdyż to te składniki warunkują prawidłowy rozwój roślin po okresie zimowym. Nawozy azotowe można podzielić na dwie dawki i jedną podać przed wegetacyjnie, a drugą pogłównie. Natomiast nawozy potasowe i fosforowe należy podać jednorazowo. Dobrze sprawdzają się również nawozy wieloskładnikowe, których stosowanie jest dużo prostsze, a przynosi roślinom wiele korzyści.

Nawozy wiosenne mają ogromny wpływ na rozwój rośliny. Przyspieszają ich rozwój i umożliwiają szybki wzrost oraz piękne kwitnienie i obfite owocowanie.

Jakie nawozy wiosenne wybrać?

Nawozy wiosenne powinny zapewniać roślinom wszystkie niezbędne składniki do zdrowego rozpoczęcia sezonu. Odpowiednie zasilenie gleby sprawia, że rośliny są silniejsze i odporniejsze na patogeny oraz niekorzystnie czynniki zewnętrzne. To również nawozy wiosenne mają duży wpływ na jakość kwitnienia i zebranych plonów w późniejszym czasie.

Brak nawożenia lub zastosowanie nieodpowiednich nawozów może znacznie osłabić kondycję rośliny, przez co kwitnienie i owocowanie będzie słabe.

OSMOCOTE DO OGRODU nawóz długo działający, Sklep ZielonyOgrodek pl
Nawóz Osmocote do ogrodu 5 kg | Substral
Substral Osmocote to długo działający nawóz do wszystkich kwiatów i roślin ogrodowych. Pod wpływem wilgoci i temperatury podłoża nawóz stopniowo uwalnia się do gleby przez okres do 6 miesięcy.
Kup online
Azofoska nawóz uniwersalny, Sklep ZielonyOgrodek pl
Azofoska – Nawóz Uniwersalny – granulat
Szybko działający nawóz o wszechstronnym zastosowaniu i łatwej aplikacji. Jest bardzo dobra do stosowania wiosną, przed siewem lub nasadzeniami.
Kup online
OGRÓD nawóz granulowany Performance Organics
Nawóz naturalny granulowany OGRÓD – 1 kg | Performance Organics Substral 
Najnowsza technologia nawozów Performance Organics Substral sprawia, że składniki odżywcze są dostępne dla rośliny od razu, dzięki czemu efekty widoczne są już po 7 dniach. Nawóz jest też długo działający – starcza roślinom aż do 3 miesięcy.
Kup online
Fertilan Nawóz Organiczny Uniwersalny, Sklep ZielonyOgrodek pl
Fertilan – Nawóz Organiczny Uniwersalny
Fertilan to nawóz organiczny, tzw. ekoaktywator, wytworzony z biomasy roślin bobowatych drobnonasiennych zbieranej w ich optymalnej fazie rozwojowej. Posiada też frakcję mielonej, czystej wełny owczej. Jest długo działający – do 6 miesięcy.
Kup online

Jak stosować nawozy wiosenne?

  • Nawozy wiosenne sypiemy na glebę dookoła roślin. Można ją później lekko wzruszyć, aby cząstki nawozu zmierzały się z wierzchnią jej warstwą.
  • Należy stosować dokładnie takie dawki, jakie zalecił producent (nawozy mineralne są bardzo wydajne i zwykle stosujemy ich dawki są małe).
  • Niezależnie od rodzaju wybranego nawozu, należy pamiętać, że nie wolno aplikować ich zbyt wcześnie – nawozy wiosenne powinny być stosowane, gdy ryzyko przymrozków jest znikome, a podłoże jest dobrze rozmarznięte.
  • Nawozy wiosenne warto zastosować do wszystkich roślin: drzew, krzewów, trawnika, roślin ozdobnych i jadalnych.
  • W przypadku roślin jednorocznych podłoże można zasilić przed wysiewem i powtórzyć nawożenie po 2-3 tygodniach.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: wal_172619 / Pixabay ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Nawozy wiosenne | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Nawozy wiosenne | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

To Cię zainteresuje