Logo
Logo

Cebulki hippeastrum | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Hippeastrum zwany Amarylisem, to efektowna roślina tworząca wspaniałą dekorację okiennych parapetów. Występuje ona w wielu nasyconych, bardzo atrakcyjnych odcieniach. Jak hodować tę rajską roślinę, aby w wyjątkowy sposób zdobiła nasze mieszkanie? Jakie cebulki wybrać i gdzie kupić, by być pewnym ich jakości? Sprawdź!

Spis treści
Dlaczego warto uprawiać cebulki hippeastrum?
Wybierz swoje cebulki hippeastrum – najpiękniejsze odmiany
W jaki sposób sadzić cebulki hippeastrum?

Dlaczego warto uprawiać cebulki hippeastrum?

Zwartnica (Hippeastrum) jest znacznie częściej nazywana swoją łacińską nazwą i dlatego znajdziemy ją jako hippeastrum, a czasem też amarylis (należy pamiętać, że prawdziwy Amarylis to inna roślina!). Hippeastrum wytwarza największe kwiaty spośród wszystkich roślin doniczkowych. Naprawdę warto pokusić się o uprawę tego gatunku.

Zależnie od tego, kiedy posadzimy hippeastrum, wykształci on kwiaty w jednym z dwóch terminów:

  • jeśli chcemy, aby okazałe kwiaty pojawiły się na Boże Narodzenie, to wówczas powinniśmy posadzić cebulki już na początku listopada,
  • a gdy chcemy, aby hippeastrum zdobiła nasze okno wiosną, to wówczas cebulki należy posadzić pod koniec lutego.

Wybierz swoje cebulki hippeastrum – najpiękniejsze odmiany

Cebulki są złożone z kilku łusek, w których gromadzą się substancje pokarmowe. Decydując się na zakup, warto wybrać takie cebulki, których obwód wynosi co najmniej 20 cm. Z kolei korzenie powinny były zdrowe, mocne oraz mięsiste.

Cebulki hippeastrum (Amarylis), odmiana 'Dancing Queen'
Cebulki hippeastrum (Amarylis) 
odmiana 'Dancing Queen' 
To odmiana tworząca dwukolorowe kwiaty o barwie biało-czerwonej w piękne, nieregularne pasy. Dorasta do 60 cm i jest przeznaczona do uprawy w doniczkach lub na kwiat cięty do wazonu. Kwitnie już po 4-8 tygodniach od posadzenia. 
Kup online w naszym sklepie!
Cebulki hippeastrum (Amarylis), odmiana 'Red Lion'
Cebulki hippeastrum (Amarylis)
odmiana 'Red Lion' 
To odmiana w intensywnie czerwonym kolorze, dorastająca do 60 cm wysokości. W Polsce uprawiana jest wyłącznie w doniczkach. Hipeastrum tworzy piękne, duże, ozdobne kwiaty, wyrastające wokół sztywnego pędu.
Kup online w naszym sklepie!

W jaki sposób sadzić cebulki hippeastrum?

Decydując się na posadzenie tej rośliny, warto wziąć pod uwagę wielkość donicy. Powinna ona być dopasowana do rozmiaru cebulki na tyle, by pomiędzy nią, a jej krawędziami pozostawała szerokość dwóch palców.

Przed posadzeniem cebulki ziemię należy dobrze ją oczyścić. Warto też przygotować im kąpiel w preparatach ekologicznych tj. Biosept lub Bioczos.

Dno donicy powinno być przysypane warstwą drenażu np. keramzytu, a cebulki należy obsypać mieszanką ziemi uniwersalnej oraz torfu.

Roślina ta dobrze wzrasta w miejscach z dostępem światła. W fazie intensywnego wzrostu potrzebuje temperatury pokojowej ok. 20-25°C. A gdy pojawią się kwiaty, to powinno się ją umieścić w takim pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 18°C.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: sandid / Pixabay

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Cebulki hippeastrum | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Cebulki hippeastrum | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)