Logo
Logo

Altanka w ogrodzie – kilka porad przed aranżacją ogrodowej altanki

Zbudowanie własnej altanki w ogrodzie to marzenie wielu osób. Altany wyglądają atrakcyjne, stanowią idealne dopełnienie przydomowej przestrzeni, a także można w nich spędzać czas wolny i urządzać odświętne wydarzenia. Jeśli również zastanawiasz się jak zaaranżować altankę w ogrodzie - poniżej udzielamy kilku porad w tym temacie. Dowiesz się co powinno znaleźć się w altanie oraz jakie urządzenia i sprzęty stanowią jej idealne dopełnienie.

Altanka od strony praktycznej i estetycznej

Przydomowa altana powinna być atrakcyjna wizualnie. Najlepiej, jeśli jej wygląd będzie odpowiadał elewacji budynku. Warto kierować się podobnym stylem wykończenia. Przykładowo altanka w stylu rustykalnym lub góralskim dobrze będzie wyglądać przy budynkach o podobnej konstrukcji. Warto unikać nieprzyjemnych kontrastów aranżacyjnych i stylistycznych.

Ważne jest też ustalenie miejsca, w którym altanka zostanie postawiona. Nie powinna znajdować się zbyt blisko jezdni, ani w innych miejscach szczególnie eksponowanych. O wiele lepiej sprawdzi się altanka ustawiona w tym miejscu ogrodu, która jest niewidoczna dla osób przebywających poza granicami działki. Wielu aranżatorów altanek podpowiada również, by nie stawiać jej zbyt blisko garażu ani warsztatu.

Altanka powinna być też otoczona stosunkowo dużą, niezabudowaną przestrzenią. Jest to istotne z uwagi na komfort osób korzystających z altanki. Wolną przestrzeń możesz zagospodarować ustawiają meble ogrodowe - na przykład stoły, krzesła lub leżaki. Ponadto, obok altanki mogą znaleźć się inne sprzęty - na przykład grille ogrodowe, które również wymagają wolnej przestrzeni.

Konstrukcja altanki - zabudowana czy otwarta?

Altanki ogrodowe można podzielić na dwa główne typy - altanki zabudowane oraz niezabudowane. Wybór konkretnego typu altany zależy w dużym stopniu od zamierzonego sposobu jej wykorzystania. Warto więc przed podjęciem decyzji ustalić, czy w altance będziesz częściej relaksował się po całym dniu pracy, czy może urządzał mniejsze lub większe przyjęcia? Ilość osób, która będzie korzystać z altany to jedno z głównych kryteriów w trakcie decydowania o jej konstrukcji.

Altanki niezabudowana są otwarte, a Twoi biesiadnicy będą mieli do nich dostęp z każdej strony. W altankach niezabudowanych nie występują ściany ani balustrady, a najczęściej jedynie zadaszenie oraz wspierające je podpory lub kolumny. Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest fakt, że po upływie czasu można altankę zabudować, jeśli tylko uznasz takie rozwiązanie za bardziej praktyczne.
Altanki zabudowane to konstrukcje wyposażone w ścianki boczne oraz jedno lub kilka wejść. Mogą być też wyposażone w drzwi uchylne, przez które będziesz dostawać do środka.

Altanki takie tworzą stosunkowo odseparowaną od otoczenia przestrzeń, w której możesz zamknąć się wraz ze swoimi gośćmi. Szczególnie popularne są altanki zabudowane ze ściankami lub balustradami ażurowymi. Są atrakcyjne wizualnie oraz oferują duże możliwości aranżacyjne. Na balustradach możesz zawiesić kwiaty lub inne ozdoby, a całą konstrukcję wyposażyć w specjalny system oświetleniowy.

Źródło: materiały prasowe, zdjęcie: Alex Tihonov / Adobe Stock

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz