Logo
Logo
19
Okazje

Nasiona fasoli | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Fasola to jedno z tych warzyw, które ma największe znaczenie gospodarcze pośród uprawianych w Polsce roślin strączkowych. Jadalne są zarówno mięsiste strąki, jak i znajdujące się w niej nasiona. Jak uprawiać fasolę, aby była dorodna?

Jakie nasiona fasoli wybrać?

Wybór nasion fasoli zwyczajnej nazywanej też fasolką szparagową, jest ogromny – do wyboru mamy nasiona fasoli żółtostrąkowej oraz zielonostrąkowej.

Z fasoli szparagowej polecana jest przede wszystkim zielonostrąkowa Dakota, Malwina, Gracja, Wena, Cropper Teepee i Amelia Zielona. Z kolei z odmian plennych żółtostrąkowych dobrym wyborem jest: Polka, wczesna Erla, Złota Saxa oraz karłowe odmiany Supernano Giallo, Furora Polana, Tara, Basta czy Goldstern.

Decydując się na zakup warto zawsze zakupić dobrej jakości, atestowane nasiona, które zawsze gwarantują obfite plony. W naszym sklepie oferujemy nasiona najwyższej jakości od marki Kiepenkerl.

Zobacz polecane nasiona fasoli i sprawdź, gdzie kupić

Fasola zwykła Primavera
Nasiona fasoli
'Primavera'
Odmiana mieszańcowa (F1), średnio wczesna. Cechuje ją odporność na larwy muchówek (połyśnicę marchwiankę). Wytwarza walcowaty korzeń, ma gładką skórkę i jest odporna na pękanie..
Przejdź do sklepu i kup online
Fasola zwykła Eva tyczna
Nasiona fasoli tycznej
'Eva'
Odmiana średniowczesna i równomiernie pomarańczowa. Jest bogata w witaminy i zawiera mało kalorii. Ma soczysty, korzenny smak.
Przejdź do sklepu i kup online
Fasola zwykła Negra
Nasiona fasoli
'Negra'
Odmiana mieszańcowa (F1), średniowczesna, pomarańczowa, soczysta. Wytwarza mocny, cylindryczny korzeń. Jest odmianą słodką, bogatą w karoten.
Przejdź do sklepu i kup online
Fasola zwykła Faraday
Nasiona fasoli
'Faraday'
Odmiana mieszańcowa (F1), wczesna, bardzo słodka, o krótkim okresie rozwoju. Odporna na czarną zgniliznę i plamistość liści.
Przejdź do sklepu i kup online
Fasola Zwykła Maxi
Nasiona fasoli
'Maxi'
Średniopóźna lub późna odmiana. Długa, czerwona marchew zimowa o nieco stępionym końcu, bardzo dobrze się przechowuje. Główka marchwi nie zielenieje.
Przejdź do sklepu i kup online
Fasola zwykła Saxa
Nasiona fasoli
'Saxa'
Wytrzymała odmiana, o cylindrycznym kształcie i dobrym wybarwieniu. Wysiew wczesny, kolejne wysiewy możliwe do lipca. Wysiew jesienny w listopadzie.
Przejdź do sklepu i kup online
Fasola tyczna Neckargold
Nasiona fasoli tycznej
'Neckargold'
Średniowczesna, bardzo słodka marchew, idealna do spożycia na świeżo. Nadaje się do przechowywania przez zimę. Nasiona umieszczone na wygodnej taśmie.
Przejdź do sklepu i kup online
Fasola tyczna Blauhilde
Nasiona fasoli tycznej
'Blauhilde'
Pozbawiona włókien, niebieska fasola, która po ugotowaniu zmienia kolor na zielony. Charakteryzuje się długimi, zaokrąglonymi, mięsistymi strąkami z beżowym ziarnem.
Przejdź do sklepu i kup online

Jak siać fasolę? Dlaczego wybrać uprawę z nasion?

W polskich ogrodach najczęściej uprawiana jest fasola karłowa, o krótkich i sztywnych pędach oraz fasola tyczna, o długich nerkowatych lub walcowatych pędach. Fasolę szparagową powinno się wysiewać od połowy maja do końca drugiej dekady czerwca, a w niektórych rejonach nawet do końca tego miesiąca.

Nasiona zaczynają zazwyczaj kiełkować w temp. powyżej 11 stopni C., po 7 - 14 dniach od siewu. Czas wegetacji odmian karłowych wynosi od 60 do 80 dni, natomiast odmian tycznych od 80 do100 dni. Dojrzewanie fasoli u odmian wczesnych następuje w drugiej połowie sierpnia, a u odmian o dłuższym okresie wegetacji we wrześniu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., Zdjęcie tytułowe: Sonja Langford/Unsplash ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu