Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
11
Okazje

Donice balkonowe – jakie modele sprawdzą się najlepiej?

Roślinność towarzyszy ludziom każdego dnia, zarówno podczas przechadzek, jak i w czasie odpoczynku w ogrodzie, na balkonie czy po prostu w pokoju, w którym znajdują się kwiaty w doniczkach. Ich obecność potrafi poprawić nastrój, a także dodaje bardziej rodzinnego charakteru każdemu miejscu. Jeśli zatem pragniesz umieścić ich więcej na swoim balkonie lub tarasie, powinieneś przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie naczynia, w których będą mogły rozkwitać. Jakie? Mamy kilka podpowiedzi.

 

Wiele różnych materiałów donic

Doniczki lub skrzynki to najpopularniejsze naczynia służące do sądzenia, a następnie pielęgnowania roślin. Na rynku istnieje ich bardzo szeroki wybór, pozwalający na skorzystanie dokładnie z takich, które najbardziej będą ci odpowiadać. Zastanówmy się jednak, jakie są zalety poszczególnych ich typów.

Jednymi z najczęściej spotykanych są doniczki plastikowe. To w nich sprzedawana są kwiaty w kwiaciarniach i to one stanowią zazwyczaj pierwszy wybór, między innymi ze względu na niewygórowaną cenę. Ich wadą jest jednak brak stabilności i lekkość, która wymaga solidnego obciążenia lub schowania w odpowiedniej, cięższej osłonce. To ostatnie rozwiązanie gwarantuje także większą estetykę i doskonale sprawdzi się na balkonie, gdzie uchroni kwiaty przed wywrócenie się pod wpływem wiatru.

Dobrym wyborem na balkon będą także gliniane i ceramiczne donice, które nie tylko zapewnia odpowiednią wagę i stabilność, ale również świetny mikroklimat dla rozwoju roślin. Przepuszczają powietrze i są naturalnym materiałem, który gwarantuje ich dobrą kondycję. Co więcej, zazwyczaj prezentują się bardzo pięknie.

Drewno jest kolejnym, naturalnym materiałem, który pomoże w zapewnieniu odpowiedniego mikroklimatu roślinom. Jednak w ich przypadku należy szczególnie pamiętać o dokładnej impregnacji, by nie uległy szybkiemu zepsuciu. Podobnie wygląda sprawa z metalowymi donicami, które muszą być dokładnie pokryte farbą antykorozyjną i regularnie sprawdzane, dzięki czemu na dłużej zachowują swoje doskonale właściwości. Odznaczają się przy tym dużą wytrzymałością mechaniczną i stosunkową lekkością.

Na uwagę mogą zasługiwać także naczynia wykonane z technorattanu, który imituje naturalny rattan, a jednocześnie jest bardzo odporny na zniszczenia spowodowane przez czynniki środowiskowe. Dzięki swojej ozdobnej formie sprawdzają się zarówno jako samodzielne doniczki, jak również jako osłonki.

Jak wybrać model doniczki na balkon?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jaki materiał będzie najbardziej odpowiedni w danych warunkach. Na balkony lepiej sprawdzają się nieco cięższe naczynia, gdyż chronią one rośliny przed wywrócenie w przypadku podmuchów wiatru. Ze względu na przepuszczanie powietrza, doskonale sprawdzają się naturalne materiały, zwłaszcza terakota, która dodatkowo odporna jest na niskie temperatury i nie pęka pod ich wpływem. Sprawdzą się doskonale także w przypadku hodowli ziół, gdyż zapewnia im optymalne warunki wzrostu.

Więcej o tym, jak je pielęgnować, można znaleźć na stronie forhomies.pl w artykule pod tytułem “Parapet – miejsce na Twój pierwszy zielnik w kuchni!”.

Aby wybrać najlepszy model, warto także zastanowić się, ile miejsca będą potrzebowały dane kwiaty i ile jeszcze powinno pozostać go na podłodze balkonu. W przypadku mniejszych balkonów warto wykorzystać skrzynki, które zajmują stosunkowo mało miejsca, a pozwalają na posadzenie w nich nawet kilku roślinek. Z kolei dla osób, które mają większą przestrzeń, polecane są ozdobne, duże donice, które pięknie ją ozdobią.

Model doniczki a kwiaty

Jeśli decydujesz się na zakup doniczki, powinieneś także rozważyć, jakie rośliny się w niej znajdą. Często można dobrać naczynie pod kątem konkretnego koloru liści i kwiatów, dzięki czemu wspaniałe harmonizują ze sobą.

Jeśli jesteś ciekaw kilku inspiracji, zapraszamy na gardenyard.pl, gdzie znajdziesz ciekawe podpowiedzi na konkretne stylizacje balkonów.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe

Warto przeczytać
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT