Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
18
Okazje

IV Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych już w 13-14 lipca

Tegoroczna edycja Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych odbędzie się w dniach 13-14 lipca w Ogrodach Hortulus Spectabilis. Już po raz kolejny będzie można doświadczyć połączenia świata kuchni ze światem ogrodów. IV edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem "Kwiaty w smaku lila-róż". Oznacza to, że na talerzach zagoszczą m.in. lawendy, pysznogłówki, róże, fuksje oraz inne kwiaty występujące w tej kolorystyce. Podczas festiwalu poznacie pełną gamę kwiatów jadalnych: od delikatnych smaków kwiatów dyni, po intensywne i pikantne smaki, np. nasturcji.

 

Zwiedzanie Ogrodów Hortulus Spectabilis w Dobrzycy to niezwykła przyjemność, o której warto pamiętać planując letnie podróże po Polsce. Kto przy okazji chce zasmakować czegoś wyjątkowego, powinien odwiedzić to miejsce w czasie IV Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych.

Każda edycja inspiruje gospodarzy wydarzenia do powstania nowego ogrodu. Do tej pory powstał już "Warzywnik Kwiatowy" i "Ogród Lawendowy w stylu prowansalskim". Teraz przyszedł czas na "Ogród w smaku lila-róż". Ten romantyczny zakątek nie tylko pokaże, jakie kwiaty w kolorach lila-róż są jadalne, ale również pozwoli odpocząć wśród ich słodkich zapachów.

Za sterami kwiatowej kuchni stanie szef kuchni Mariusz Siwak. W tegorocznym menu nie zabraknie: risotta, zup, sałatek czy serków, oczywiście z dodatkiem kwiatów jadalnych. Dania serwowane przez Szefa Mariusza będzie można degustować. Przepisy na wybrane potrawy „w smaku lila-róż” będzie można zabrać ze sobą do domu.

Jadalne kwiaty w kolorach lila-róż

Fot.  Hans Benn, bernswaelz, pixel2013/Pixabay

1 – Fuksja, 2 – Pysznogłówka, 3 – Lawenda

Warsztaty, porady i zabawy

Podczas festiwalu o poszerzenie wiedzy ogrodniczej zadba Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Polan. W czasie pokazów i wykładów specjaliści opowiedzą o tym, jak uprawiać i pielęgnować kwiaty jadalne. Można również będzie liczyć na porady ogrodnicze. Specjaliści z firmy Polan rozwieją Wasze ogrodnicze wątpliwości i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Plenerowe prelekcje w Warzywniku Kwiatowym, Ogrodzie Lawendowym oraz Ogrodzie w Smaku lila-róż poprowadzi dr hab. Agnieszka Krzemińska – kierownik Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dr Agnieszka Krzemińska jest międzynarodowym sędzią florystyki, swoją wiedzą uświetni również pokazy florystyczne. Tematyka florystyki kulinarnej będzie towarzyszyła podczas całego festiwalu, np. w dekoracjach stołów czy talerzy. Dodatkowo dla pasjonatów i miłośników florystyki przygotujemy warsztaty z plecenia wianków.

Festiwal to również okazja do spotkania z dr biochemii Małgorzatą Kalembą-Drożdż, autorką książek "Pyszne Chwasty czy Kwiaty Jadalne", która będzie czuwała nad tym, aby zjedzone zostały tylko kwiaty jadalne. Dodatkowo poprowadzi wykłady o kwiatach jadalnych – ich właściwościach, czy sposobach wykorzystania.

Do tegorocznych prelegentów dołączy Grażyna Uścińska – pasjonatka kwiatów jadalnych, autorka książki "Zdrowie w Smaku". Niezwykłe dania z niezwykłych roślin. Podczas pokazów kulinarnych zaprezentuje, jakie zwykłe i niezwykłe dania można wyczarować z kwiatów jadalnych.

Podczas festiwalu odbędzie się III edycja konkursu "Cały ogród na talerzu"! Cztery drużyny wezmą udział w kulinarnym boju o kwiatowy widelec i łyżkę. Pierwszego dnia festiwalu przystawkę, danie główne i deser oceni jury. Drugiego dnia drużyny przygotują jedno wybrane danie do masowej degustacji. Ten z zespołów, który otrzyma najwięcej głosów zdobędzie Nagrodę Publiczności.

Katarzyna Majewska razem ze swoją Kuchnią Kosmetyczną pokaże jak przygotować naturalne kosmetyki, które można też zjeść!

Mydło lawendowe Stonadecel Pixabay

Fot. Stonadecel/Pixabay

Mydło lawendowe

Festiwal to również niezwykli wystawcy. W tym roku ponad 40 wystawców zaprezentuje swoje specjały. Lokalni producenci pochwalą się najlepszymi sokami, marynatami, konfiturami, octami czy miodami. W gronie wystawców nie zabraknie również producentów naturalnych kosmetyków oraz kwiatów i ziół. Na najmłodszych gości festiwalu czekają kąciki z animacjami.

logo Hortulus  Spectabilitis Dobrzyca

Więcej informacji na stronie:
www.hortulus.com.pl
www.facebook.com

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny

 

Ważne tematy
Lista zakupów
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu