Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
18
Do góry

IV Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych już w 13-14 lipca

Tegoroczna edycja Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych odbędzie się w dniach 13-14 lipca w Ogrodach Hortulus Spectabilis. Już po raz kolejny będzie można doświadczyć połączenia świata kuchni ze światem ogrodów. IV edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem "Kwiaty w smaku lila-róż". Oznacza to, że na talerzach zagoszczą m.in. lawendy, pysznogłówki, róże, fuksje oraz inne kwiaty występujące w tej kolorystyce. Podczas festiwalu poznacie pełną gamę kwiatów jadalnych: od delikatnych smaków kwiatów dyni, po intensywne i pikantne smaki, np. nasturcji.

Zwiedzanie Ogrodów Hortulus Spectabilis w Dobrzycy to niezwykła przyjemność, o której warto pamiętać planując letnie podróże po Polsce. Kto przy okazji chce zasmakować czegoś wyjątkowego, powinien odwiedzić to miejsce w czasie IV Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych.

Każda edycja inspiruje gospodarzy wydarzenia do powstania nowego ogrodu. Do tej pory powstał już "Warzywnik Kwiatowy" i "Ogród Lawendowy w stylu prowansalskim". Teraz przyszedł czas na "Ogród w smaku lila-róż". Ten romantyczny zakątek nie tylko pokaże, jakie kwiaty w kolorach lila-róż są jadalne, ale również pozwoli odpocząć wśród ich słodkich zapachów.

Za sterami kwiatowej kuchni stanie szef kuchni Mariusz Siwak. W tegorocznym menu nie zabraknie: risotta, zup, sałatek czy serków, oczywiście z dodatkiem kwiatów jadalnych. Dania serwowane przez Szefa Mariusza będzie można degustować. Przepisy na wybrane potrawy „w smaku lila-róż” będzie można zabrać ze sobą do domu.

Jadalne kwiaty w kolorach lila-róż

Fot.  Hans Benn, bernswaelz, pixel2013/Pixabay

1 – Fuksja, 2 – Pysznogłówka, 3 – Lawenda

Warsztaty, porady i zabawy

Podczas festiwalu o poszerzenie wiedzy ogrodniczej zadba Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Polan. W czasie pokazów i wykładów specjaliści opowiedzą o tym, jak uprawiać i pielęgnować kwiaty jadalne. Można również będzie liczyć na porady ogrodnicze. Specjaliści z firmy Polan rozwieją Wasze ogrodnicze wątpliwości i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Plenerowe prelekcje w Warzywniku Kwiatowym, Ogrodzie Lawendowym oraz Ogrodzie w Smaku lila-róż poprowadzi dr hab. Agnieszka Krzemińska – kierownik Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dr Agnieszka Krzemińska jest międzynarodowym sędzią florystyki, swoją wiedzą uświetni również pokazy florystyczne. Tematyka florystyki kulinarnej będzie towarzyszyła podczas całego festiwalu, np. w dekoracjach stołów czy talerzy. Dodatkowo dla pasjonatów i miłośników florystyki przygotujemy warsztaty z plecenia wianków.

Festiwal to również okazja do spotkania z dr biochemii Małgorzatą Kalembą-Drożdż, autorką książek "Pyszne Chwasty czy Kwiaty Jadalne", która będzie czuwała nad tym, aby zjedzone zostały tylko kwiaty jadalne. Dodatkowo poprowadzi wykłady o kwiatach jadalnych – ich właściwościach, czy sposobach wykorzystania.

Do tegorocznych prelegentów dołączy Grażyna Uścińska – pasjonatka kwiatów jadalnych, autorka książki "Zdrowie w Smaku". Niezwykłe dania z niezwykłych roślin. Podczas pokazów kulinarnych zaprezentuje, jakie zwykłe i niezwykłe dania można wyczarować z kwiatów jadalnych.

Podczas festiwalu odbędzie się III edycja konkursu "Cały ogród na talerzu"! Cztery drużyny wezmą udział w kulinarnym boju o kwiatowy widelec i łyżkę. Pierwszego dnia festiwalu przystawkę, danie główne i deser oceni jury. Drugiego dnia drużyny przygotują jedno wybrane danie do masowej degustacji. Ten z zespołów, który otrzyma najwięcej głosów zdobędzie Nagrodę Publiczności.

Katarzyna Majewska razem ze swoją Kuchnią Kosmetyczną pokaże jak przygotować naturalne kosmetyki, które można też zjeść!

Mydło lawendowe Stonadecel Pixabay

Fot. Stonadecel/Pixabay

Mydło lawendowe

Festiwal to również niezwykli wystawcy. W tym roku ponad 40 wystawców zaprezentuje swoje specjały. Lokalni producenci pochwalą się najlepszymi sokami, marynatami, konfiturami, octami czy miodami. W gronie wystawców nie zabraknie również producentów naturalnych kosmetyków oraz kwiatów i ziół. Na najmłodszych gości festiwalu czekają kąciki z animacjami.

logo Hortulus  Spectabilitis Dobrzyca

Więcej informacji na stronie:
www.hortulus.com.pl
www.facebook.com

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

 

Nowe treści

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Boczne pędy pomidora, wyrastające w kątach liści, w dalszym ciągu należy usuwać. Po pierwszym zbiorze trzeba je także zasilić (Azofoską, saletrą amonową, itp.).
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i koszeniu trawnika – najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. W tym tygodniu możemy go też nawieźć.
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Oczyśćmy oczko wodne z glonów. Trzeba też pamiętać o dokarmianiu ryb, gdy zbiornik jest niewielki.
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Przycinamy jabłonie – usuwamy pionowo rosnące pędy tegoroczne i trzeba skrócić pędy wyrastające tuż przy jabłkach.
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Podczas suszy, aby proces rozkładu przebiegał szybciej i lepiej, podlejmy pryzmę kompostową. Warto ją także przerzucić.
Twoja strona ogrodu