Logo
Logo
Do góry

Libet: Zimowe planowanie i przycinanie roślin

Późna jesień i zima to dobry czas na zaplanowanie, jak wiosną będzie wyglądał nasz ogród. Nie wymaga on wówczas wielu prac pielęgnacyjnych, warto więc zastanowić się, co chcemy w nim zmienić, jakie posadzić rośliny oraz jak zagospodarować miejsca, w których podczas ciepłych dni spędzamy dużo czasu.

- Pora roku sprzyja planowaniu tego, jak chcemy, aby wyglądała przestrzeń wokół naszego domu - mówi Małgorzata Gral, inżynier architektury krajobrazu, projektant w firmie Libet. - Zwykle mamy na to różne ciekawe pomysły, jednak czasem po prostu nie wiemy, jak je zrealizować. Dobrym rozwiązaniem może okazać się konsultacja z projektantem zieleni. Z pewnością w miesiącach jesienno-zimowych znajdzie on dla nas więcej czasu, a my będziemy mogli spokojnie zastanowić się nad tym, co nam się naprawdę podoba.

Planowanie nawierzchni alejek i tarasu i oświetlenia ogrodu

Planując ogrodowe aranżacje, koniecznie trzeba pomyśleć o nawierzchni alejek i tarasu.

- Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, jaki nadać im charakter - twierdzi Małgorzata Gral. - Dobrze jest tak zaprojektować ogród, aby współgrał on z wnętrzem domu, który otacza.

Dlatego projektując na przykład taras, najlepiej przyjrzeć się temu, jak wygląda salon, z którego dobrze go widać i urządzić go w jak najbardziej podobnym stylu. Najlepiej, gdy jego nawierzchnia będzie miała zbliżoną kolorystykę i nawierzchnię do tego, co znajduje się wewnątrz. Daje to naprawdę wspaniały efekt.

Doskonale przekonałam się kiedyś o tym, projektując dla klientki nawierzchnię tarasową. Podłoga w bezpośrednio sąsiadującym pokoju była wykonana z subtelnego drewna brzozowego. Na taras wybrałam więc płyty Venetia Libetu. Efekt oczarował nie tylko moją klientkę. Wyszło wspaniale. Dlatego warto wziąć tę spójność pod uwagę.

Gdy pogoda nie zachwyca, warto też zastanowić się nad efektownym oświetleniem ogrodu. Dzięki niemu można jej nadać wyjątkową atmosferę i sprawić, że również po zachodzie słońca dom i jego otoczenie będą pełne wyjątkowego uroku.

Przycinanie drzew i krzewów

Jednak nawet późną jesienią, planowanie ogrodu to nie wszystko, co możemy dla niego zrobić. To dobry czas również na to, aby zadbać o rośliny - uważa Małgorzata Gral. - Właśnie teraz jest doskonały moment na przycinanie drzew i krzewów. To jeden z podstawowych zabiegów, które każdy ogrodnik musi wykonać od czasu do czasu, gdyż większość gatunków wymaga tego do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania. Nie można tego robić w czasie upałów, dlatego właśnie teraz jest na to odpowiednia pora.

Nawierzchnia ogrodowa Nawierzchnia ogrodowa

Aby w kwietniu ogród rozkwitł wieloma barwami i roznosił woń wiosennych kwiatów, późną jesienią warto posadzić rośliny cebulowe, m.in. tulipany, narcyzy lub krokusy. Możemy być pewni, że cebulkom nie zaszkodzi nawet dość duży mróz, a wiosną te kolorowe kwiaty z pewnością dodadzą naszemu ogrodowi dużo uroku.

Dobrym przedzimowym pomysłem jest również przygotowanie ziemi do nasadzeń, jak również zwykłe porządki w ogrodzie. Jeśli zajmiemy się nimi teraz, po stopieniu się ostatnich śniegów z pewnością nie przytłoczy nas nawał ogrodowych obowiązków. Wówczas jedynie z większą ochotą ruszymy do prac pielęgnacyjnych, które pozwolą nam stworzyć piękną i zadbaną przestrzeń wokół naszego domu, gdzie chętnie będziemy wypoczywać podczas wiosennych i letnich dni, za którymi teraz tak bardzo tęsknimy.

Tekst i zdjęcia: źródło Libet


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu