Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
Do góry

Linia do produkcji podłoży ogrodniczych - nowa inwestycja Rockwool

Grodan, spółka należąca do Grupy Rockwool, uruchomiła w fabryce Rockwool Polska w Małkini linię do produkcji podłoży ogrodniczych. Będą one sprzedawane na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej oraz w krajach skandynawskich. Inwestycja, o wartości blisko 29 mln zł, jest odpowiedzią na rosnący popyt na podłoża ogrodnicze. Przedsięwzięcie pozwoli ponadto na utworzenie około 80 nowych miejsc pracy na terenie fabryki Rockwool Polska w Małkini.

Budowa linii do produkcji podłoży ogrodniczych

Nowa lina znajduje się w fabryce Rockwool Polska w Małkini, zlokalizowanej na obszarze Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Służy ona do produkcji ekologicznych podłoży ogrodniczych z wełny kamiennej. Projekt był prowadzony przez międzynarodowy zespół inżynierów z Polski, Danii i Holandii. Decyzja o budowie nowej linii była spowodowana rosnącym popytem na podłoża ogrodnicze w Polsce i w Europie. Do tej pory na rynku polskim firma Grodan prowadziła  sprzedaż mat wytwarzanych w Danii i Holandii. Inwestycja umożliwia produkcję zarówno mat ogrodniczych do uprawy dużych roślin, jak i kostek do uprawy rozsad - mówi Wojciech Sękalski, Dyrektor ds. Sprzedaży Grodan na Europę Centralną i Wschodnią.

Fabryka Rockwool

Podłoża ogrodnicze Rockwool

Uprawa na wełnie kamiennej pozwala na osiągnięcie optymalnych zbiorów przy efektywnym wykorzystaniu wody i nawozów. Odpowiednie ułożenie włókien wełny kamiennej pozwala na kontrolowanie i monitorowanie całego procesu uprawy. Wysoka temperatura, rzędu 1 600°C, w której produkowane jest podłoże zapewnia całkowity brak drobnoustrojów, chorób i szkodników. Jest to podłoże sterylne o wysokiej jakości i przede wszystkim bezpieczne dla ludzi i środowiska. Co ważne podłoże to może być wielokrotnie wykorzystane - mówi dr Włodzimierz Oświecimski, Konsultant Techniczny CEE Grodan.

Grodan - Grupa Rockwool

Grodan jest częścią międzynarodowej Grupy Rockwool. Firma  dostarcza innowacyjne rozwiązania w dziedzinie upraw dla profesjonalnego i zrównoważonego ogrodnictwa, składające się z kombinacji czystych i kontrolowanych podłoży z wełny skalnej. Grodan, jako pierwszy dostawca podłoży ogrodniczych, uzyskał certyfikat ISO9001/14001, znak KIWA i europejskie oznaczenie Ecolabel. Firma została założona w 1969 roku w Danii, w Polsce jest natomiast obecna od 1994. Obecnie Grodan działa w ponad sześćdziesięciu krajach na całym świecie. Siedziba główna firmy znajduje się w Roermond, w Holandii.

źródło i zdjęcia: Rockwool Polska

Warto przeczytać

Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!