Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Linia do produkcji podłoży ogrodniczych - nowa inwestycja Rockwool

Grodan, spółka należąca do Grupy Rockwool, uruchomiła w fabryce Rockwool Polska w Małkini linię do produkcji podłoży ogrodniczych. Będą one sprzedawane na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej oraz w krajach skandynawskich. Inwestycja, o wartości blisko 29 mln zł, jest odpowiedzią na rosnący popyt na podłoża ogrodnicze. Przedsięwzięcie pozwoli ponadto na utworzenie około 80 nowych miejsc pracy na terenie fabryki Rockwool Polska w Małkini.

Budowa linii do produkcji podłoży ogrodniczych

Nowa lina znajduje się w fabryce Rockwool Polska w Małkini, zlokalizowanej na obszarze Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Służy ona do produkcji ekologicznych podłoży ogrodniczych z wełny kamiennej. Projekt był prowadzony przez międzynarodowy zespół inżynierów z Polski, Danii i Holandii. Decyzja o budowie nowej linii była spowodowana rosnącym popytem na podłoża ogrodnicze w Polsce i w Europie. Do tej pory na rynku polskim firma Grodan prowadziła  sprzedaż mat wytwarzanych w Danii i Holandii. Inwestycja umożliwia produkcję zarówno mat ogrodniczych do uprawy dużych roślin, jak i kostek do uprawy rozsad - mówi Wojciech Sękalski, Dyrektor ds. Sprzedaży Grodan na Europę Centralną i Wschodnią.

Fabryka Rockwool

Podłoża ogrodnicze Rockwool

Uprawa na wełnie kamiennej pozwala na osiągnięcie optymalnych zbiorów przy efektywnym wykorzystaniu wody i nawozów. Odpowiednie ułożenie włókien wełny kamiennej pozwala na kontrolowanie i monitorowanie całego procesu uprawy. Wysoka temperatura, rzędu 1 600°C, w której produkowane jest podłoże zapewnia całkowity brak drobnoustrojów, chorób i szkodników. Jest to podłoże sterylne o wysokiej jakości i przede wszystkim bezpieczne dla ludzi i środowiska. Co ważne podłoże to może być wielokrotnie wykorzystane - mówi dr Włodzimierz Oświecimski, Konsultant Techniczny CEE Grodan.

Grodan - Grupa Rockwool

Grodan jest częścią międzynarodowej Grupy Rockwool. Firma  dostarcza innowacyjne rozwiązania w dziedzinie upraw dla profesjonalnego i zrównoważonego ogrodnictwa, składające się z kombinacji czystych i kontrolowanych podłoży z wełny skalnej. Grodan, jako pierwszy dostawca podłoży ogrodniczych, uzyskał certyfikat ISO9001/14001, znak KIWA i europejskie oznaczenie Ecolabel. Firma została założona w 1969 roku w Danii, w Polsce jest natomiast obecna od 1994. Obecnie Grodan działa w ponad sześćdziesięciu krajach na całym świecie. Siedziba główna firmy znajduje się w Roermond, w Holandii.

źródło i zdjęcia: Rockwool Polska


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu