Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry

Linia do produkcji podłoży ogrodniczych - nowa inwestycja Rockwool

Grodan, spółka należąca do Grupy Rockwool, uruchomiła w fabryce Rockwool Polska w Małkini linię do produkcji podłoży ogrodniczych. Będą one sprzedawane na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej oraz w krajach skandynawskich. Inwestycja, o wartości blisko 29 mln zł, jest odpowiedzią na rosnący popyt na podłoża ogrodnicze. Przedsięwzięcie pozwoli ponadto na utworzenie około 80 nowych miejsc pracy na terenie fabryki Rockwool Polska w Małkini.

Budowa linii do produkcji podłoży ogrodniczych

Nowa lina znajduje się w fabryce Rockwool Polska w Małkini, zlokalizowanej na obszarze Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Służy ona do produkcji ekologicznych podłoży ogrodniczych z wełny kamiennej. Projekt był prowadzony przez międzynarodowy zespół inżynierów z Polski, Danii i Holandii. Decyzja o budowie nowej linii była spowodowana rosnącym popytem na podłoża ogrodnicze w Polsce i w Europie. Do tej pory na rynku polskim firma Grodan prowadziła  sprzedaż mat wytwarzanych w Danii i Holandii. Inwestycja umożliwia produkcję zarówno mat ogrodniczych do uprawy dużych roślin, jak i kostek do uprawy rozsad - mówi Wojciech Sękalski, Dyrektor ds. Sprzedaży Grodan na Europę Centralną i Wschodnią.

Fabryka Rockwool

Podłoża ogrodnicze Rockwool

Uprawa na wełnie kamiennej pozwala na osiągnięcie optymalnych zbiorów przy efektywnym wykorzystaniu wody i nawozów. Odpowiednie ułożenie włókien wełny kamiennej pozwala na kontrolowanie i monitorowanie całego procesu uprawy. Wysoka temperatura, rzędu 1 600°C, w której produkowane jest podłoże zapewnia całkowity brak drobnoustrojów, chorób i szkodników. Jest to podłoże sterylne o wysokiej jakości i przede wszystkim bezpieczne dla ludzi i środowiska. Co ważne podłoże to może być wielokrotnie wykorzystane - mówi dr Włodzimierz Oświecimski, Konsultant Techniczny CEE Grodan.

Grodan - Grupa Rockwool

Grodan jest częścią międzynarodowej Grupy Rockwool. Firma  dostarcza innowacyjne rozwiązania w dziedzinie upraw dla profesjonalnego i zrównoważonego ogrodnictwa, składające się z kombinacji czystych i kontrolowanych podłoży z wełny skalnej. Grodan, jako pierwszy dostawca podłoży ogrodniczych, uzyskał certyfikat ISO9001/14001, znak KIWA i europejskie oznaczenie Ecolabel. Firma została założona w 1969 roku w Danii, w Polsce jest natomiast obecna od 1994. Obecnie Grodan działa w ponad sześćdziesięciu krajach na całym świecie. Siedziba główna firmy znajduje się w Roermond, w Holandii.

źródło i zdjęcia: Rockwool Polska


Komentarze

Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.