Logo
Logo
Okazje

Oświetlenie ogrodu – na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów?

Efektowny ogród to nie tylko zadbane rośliny, starannie dopracowane alejki i równo przystrzyżony trawnik. Ważny elementem przydomowych aranżacji jest oświetlenie, dzięki któremu można cieszyć się pięknem ogródka także po zmroku. Ponadto lampy zewnętrzne ułatwiają poruszanie się wokół domu i mogą stać się wyjątkową dekoracją. Sprawdź, czym kierować się podczas wybierania oświetlenia do ogrodu.

 

Wytrzymałość

Podczas zakupów w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jakość materiałów. Lampy montowane na zewnątrz mają kontakt z wilgocią, promieniami słonecznymi, piaskiem czy też mrozem, dlatego powinny być wykonane z wytrzymałych surowców. Sklep z oświetleniem Elektromag ma w swojej ofercie szeroki wybór produktów stworzonych z myślą właśnie o wymagających warunkach pogodowych panujących w Polsce. Solidne lampy mogą posłużyć przez naprawdę wiele lat, więc inwestycja w nie może szybko się zwrócić.

Bezpieczeństwo

Oświetlenie ogrodowe dość często ma kontakt z wilgocią, dlatego tak ważne jest sprawdzenie parametrów technicznych związanych z bezpieczeństwem. Przyjrzeć należy się zwłaszcza klasie ochronności związanej z izolacją elektryczną. Do ogrodów przeznaczone są lampy oznaczone rzymską cyfrą II, natomiast w przypadku oczek wodnych zaleca się sięgnięcie po modele z III klasą ochronności. Warto pamiętać, że produkty dostępne w renomowanych sklepach działających na rynku europejskim są lepszym rozwiązaniem niż zakup z nieznanego źródła. W Unii Europejskiej wymogi dotyczące bezpieczeństwa stoją na bardzo wysokim poziomie.

Montaż

O instalacji oświetlenia zewnętrznego właściwie powinno pomyśleć się już na etapie planowania zagospodarowania ogrodu lub nawet podczas prac wykończeniowych związanych z budową domu. W ten sposób elektryk będzie mógł położyć niezbędne kable i zamontować inne elementy instalacji bez konieczności naruszania bruku na ścieżkach lub zadbanego trawnika. Zaplanowanie kinkietów zewnętrznych z odpowiednim wyprzedzeniem pozwoli natomiast uniknąć ingerencji w elewację budynku.

Energooszczędność

W dzisiejszych czasach energooszczędne rozwiązania to już nie tylko sposób na niższe rachunki za prąd, ale także możliwość ograniczenia szkodliwego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Z tego powodu w sklepie online Elektromag szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza lampy ogrodowe z diodami LED. Takie oświetlenie nie wymaga wymiany przez wiele lat, nie zawiera szkodliwych substancji, a także nie nagrzewa się tak bardzo jak tradycyjne żarówki.

Design

Po sprawdzeniu wszystkich parametrów technicznych i wybraniu energooszczędnych rozwiązań można w końcu skupić się na wyglądzie lamp. Design oświetlenia powinien pasować do aranżacji ogrodu, a także współgrać z nowoczesnym lub klasycznym stylem domu. Lampy mogą wtapiać się w otoczenie i być jedynie tłem dla efektownego podjazdu i oryginalnych kompozycji roślinnych. Dostępne są jednak również modele, które z powodzeniem mogą stać się główną ozdobą ogrodu.

Tekst i zdjęcie: materiały prasowe

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać

 

Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!