Jak odprowadzić wodę opadową?

jak odprowadzić wodę opadową fot. FERNANDO JOSE GARCIA MAESTRE Pixabay

Co roku wiosną oraz po dużych opadach deszczu, woda opadowa i nie tylko, może stać na naszej działce przez kilka dni. W tym czasie trawnik zaczyna gnić, a rośliny żółknąć. To znak, że na części posesji rozciąga się warstwa gliny, która w przeciwieństwie do innych rodzajów gleb, znacznie gorzej wchłania wilgoć. Jest kilka sposobów, aby temu zaradzić.

Posłuchaj
00:00
33

Na ogół przyczyną powstawania zastoisk wodnych spowodowanych wodą opadową są nieprzepuszczalne warstwy gruntu (np. gliny, iły itp.). Wiosną ich powstawaniu sprzyja szybkie topnienie grubych warstw śniegu, kiedy grunt rozmarza tylko powierzchniowo – głębiej jest w dalszym ciągu zamarznięty. Latem i jesienią natomiast zbyt obfite opady nie mają gdzie odpłynąć i gromadzą się przeważnie w obniżonej partii terenu.

Wodę opadową spływającą z dachu rurami spustowymi można odprowadzać na kilka sposobów: do kanalizacji deszczowej, ogólnospławnej lub rowu melioracyjnego. Wymaga to jednak zgody odpowiedniego urzędu, zajmującego się melioracją na danym terenie, i wiąże się z opłatami.

Wody deszczowej nie wolno kierować na cudzą działkę ani do kanalizacji bytowo-gospodarczej bez odpowiedniego pozwolenia.
W obrębie własnej działki, wodę można skierować do zakopanych pod powierzchnią gruntu skrzyń rozsączających, studni chłonnej albo do zbiornika na deszczówkę.

Skrzynie rozsączające

Skrzynia rozsączająca wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Nie ma dna, a jej boczne ściany są ażurowe. Skrzynie można łączyć modułowo zarówno w pionie, jak i w poziomie. W bocznych ścianach znajdują się otwory, do których ewentualnie podłącza się rury odprowadzające wodę z rynien.

Ponadto ma ona otwory inspekcyjne, które zapewniają stały dostęp do jej wnętrza. Skrzynki układa się w wykopie na geowłókninie, potem szczelnie nią owija.

skrzynki rozsaczajace

Studnia chłonna

Studnię chłonną buduje się z betonowych kręgów zagłębionych w gruncie, sięgających warstwy przepuszczalnej. Rury doprowadzające deszczówkę należy ułożyć poniżej strefy przemarzania. Studnię wypełnia się materiałem przepuszczalnym. Przynajmniej co pół roku trzeba ją oczyścić z nagromadzonych liści i osadów.

schemat studni chlonnej

Zbiornikiem na deszczówkę może być specjalnie do tego przeznaczony wyrób bądź nieużywane już szambo, pozostałe po przyłączeniu budynku do kanalizacji zbiorczej. Zgromadzoną wodę najczęściej wykorzystuje się do podlewania roślin w ogrodzie.

Źródło: Magazyn Budujemy Dom (4/2015), zdjęcie tytułowe: FERNANDO JOSE GARCIA MAESTRE/Pixabay

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści