Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Kreatywne pomysły na basen w ogrodzie

Basen w ogrodzie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów, który znacząco wpływa na całą kompozycję i podnosi nasz komfort korzystania z ogrodu. W końcu dzięki niemu możemy poczuć się jak w spa! Jednak wybór basenu wcale nie jest łatwą decyzją i musi być dobrze przemyślany, dlatego przygotowaliśmy dla was sporą dawkę inspiracji i pomysłów.  

Każdy element ogrodowy ma ogromne znaczenie w budowaniu kompozycji - od roślin, ogrodzenia, nawierzchni, oświetlenia po małą architekturę. Wśród wymienionych nie sposób nie wspomnieć o basenach ogrodowych, które z roku na rok są coraz bardziej popularne i stają się podstawowym elementem wyposażenia. 

Basen w ogrodzie: jaki wybrać?

Basen, tak jak każdy element w ogrodzie powinien być dopasowany do jego stylu. W ogrodach nowoczesnych sprawdzą się przede wszystkim zbiorniki minimalistyczne o geometrycznych kształtach. Z kolei w ogrodach naturalistycznych, swobodnych, a szczególnie w tych naśladujących dziką naturę, najlepszym rozwiązaniem będą baseny o opływowej, organicznej linii brzegowej

Basen ze strefą do wypoczynku 

Basen ze strefą do wypoczynku to doskonały pomysł, który sprawdzi się szczególnie w dużych ogrodach. Zbiornik obudowany np. drewnem z dodatkowym podestem będą chwalić sobie wszyscy miłośnicy opalania. Na takim tarasie można zaaranżować funkcjonalną strefę wypoczynkową z leżakami, hamakiem, stolikiem do kawy. 

Basen na tarasie

Basen wbudowany w taras to bardzo częsta praktyka, która przede wszystkim zapewnia wygodę. Dodatkowym uatrakcyjnieniem domowego kąpieliska może być kaskada, która np. będzie wypływać z murka oporowego. 

Staw kąpielowy

W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszą się stawy kąpielowe, które są połączeniem oczka wodnego i kąpieliska. Wyglądają jak naturalne, dzikie jezioro i są alternatywą dla tradycyjnego basenu. Ich użytkowanie kosztuje niewiele, a jakość wody nie ustępuje chlorowanej, choć osiąga się ją nieszkodliwymi dla zdrowia metodami.
Najważniejszym elementem stawu kąpielowego jest strefa bagienna, a jeden z najistotniejszych etapów w trakcie projektowania to właściwie poprowadzone wypełnienia filtra bagiennego i odpowiedni dobór roślin.
 
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Muntzir Mehdi, Mike Gattorna / Pixabay
Autor
Kreatywne pomysły na basen w ogrodzie
Kreatywne pomysły na basen w ogrodzie
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl