Lampy słoneczne do ogrodu

Lampy słoneczne do ogrodu, fot. Janos

Coraz większa jest oferta lamp do ogrodu, zasilanych energią słoneczną. Lampy te nie dają bardzo mocnego światła, ale wystarczają do zbudowania nastroju lub wyznaczenia przebiegu traktu w ogrodzie.

Posłuchaj
00:00

W kloszu każdej lampy zasilanej energią słoneczną znajduje się niewielkie ogniwo fotoelektryczne, które ładuje się w dzień. Większość lamp ma czujnik zmierzchowy, zapala się więc samoczynnie po zapadnięciu zmroku, ale są też takie, które mają mechaniczny wyłącznik. Dzięki niemu lampa może świecić wtedy, gdy tego chcemy.

Niektóre modele ogrodowych lamp słonecznych mają dwa tryby pracy: zwykły, przy którym lampa świeci nieprzerwanie, oraz sprzężony z czujnikiem ruchu. Przykładowo kąt zadziałania czujnika może wynosić 90°, a jego zasięg ok. 6 m. Lampa zapala się po wykryciu ruchu i automatycznie wyłącza w 30 sekund po jego ustaniu.

Zwykły tryb pracy „obsługuje” dioda, natomiast czujnik ruchu – żarówka halogenowa, o mocy ok. 5 W. Tryb pracy wybieramy przełącznikiem.

Lampa solarna do ogrodu, fot. Janos

Lampa słoneczna z widocznym ogniwem.

Źródłem światła w lampach słonecznych najczęściej jest dioda LED, której żywotność producenci określają na ok. 100 000 godzin. Stosuje się też świetlówki fluorescencyjne, zazwyczaj o mocy 4 W. Wśród lamp słonecznych znajdują się też takie, które oprócz ogniwa fotoelektrycznego, mają baterie niklowo-kadmowe wielokrotnego użytku, tzw. akumulatorki.

Zależnie od technologii wykonania lampy i źródła światła, lampy mogą po naładowaniu świecić od 3 do 12 godzin. Najdłużej świecące lampy, wyposażane w czujnik zmierzchowy wyłączają się same wraz z nastaniem dnia.

Oprawy lamp są produkowane z tworzywa lub aluminium. Lampy ogrodowe umieszczane są na szpilkach przeznaczonych do wbicia w ziemię. Kinkiety przytwierdza się do ściany domu. Klosze najczęściej są bezbarwne, gładkie lub ornamentowe. Są też lampy z kloszami kolorowymi: czerwonym, bursztynowym, zielonym i białym. Wśród nich niezwykle efektownie prezentują się lampy pływające, tzw. znicze, z kloszami otwartymi u góry.

Wśród lamp ogrodowych, zasilanych energią słoneczną są lampy zespolone z fontanną. Fontanna stała może nie mieć wbudowanego ogniwa fotoelektrycznego. Ustawia się je wtedy na brzegu. Nie są to jednak urządzenia o dużych wymiarach, nie szpecą więc ogrodu.

W handlu są też pływające fontanny, w których pompa jest zasilana wbudowanymi ogniwami fotoelektrycznymi. Fontanna umieszczona jest na stabilnej podstawie z polipropylenu, która zawsze zachowuje poziom. Wydajność pompy to do 100 litrów na godzinę, a wysokość strumienia wody – do 75 cm.

Również na elewacji, zamiast tradycyjnej lampy z czujnikiem ruchu, możemy umieścić lampę słoneczną. Może mieć ona kąt działania czujki do 110° i zasięg ok. 10 m. W tym przypadku ogniwo fotoelektryczne nie jest trwale połączone z lampą – aby lampa sprawnie działała, należy umieścić je w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Tekst: Anna Grocholska, zdjęcie tytułowe: Janos

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści