Rodzaje lamp ogrodowych

Rodzaje lamp ogrodowych, fot. Birgit Böllinger - Pixabay

Oświetlając posesję warto kupić komplet lamp ogrodowych w tym samym stylu. Najczęściej w skład kompletu wchodzą kinkiety do zawieszenia na ścianie oraz tzw. słupki, czyli lampy przeznaczone do umieszczenia w podłożu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska

Kinkiety

Mogą być płaskie, wtedy mocowanie jest prawie niewidoczne, oraz odstające od ściany. W tym przypadku stosuje się głównie dwa rozwiązania. W pierwszym oprawa zwisa z podstawy wyprofilowanej tak jak w latarni, w drugim zaś podstawa odstaje od ściany pod kątem.

Lampy zawieszane na ścianie często są wyposażane w czujnik zmierzchowy lub na podczerwień - wtedy oświetlenie włącza się, gdy zapada zmrok, lub gdy ktoś pojawi się w jego zasięgu. W czujniku ustawia się czas automatycznego wyłączenia oświetlenia, w zakresie od 1 do 30 minut.

Fot. Lena Lighting, OBI

Kinkiet zewnętrzny mocuje się do ściany.

Reflektory halogenowe są obecne na rynku od dawna.

Do niedawna lampami takimi były wyłącznie reflektory halogenowe, w których kąt padania światła i zasięg czujki były ustawiane poprzez nakierowanie całej lampy. Obecnie oraz większa jest oferta lamp, które nie różnią się wzornictwem od tych pozbawionych czujników. Sama lampa jest nieruchomo przytwierdzona do ściany budynku, ustawia się natomiast czujnik, umieszczony zazwyczaj w jej dolnej części.

Słupki

Słupki, na których umieszczone są źródła światła mają różną wysokość. Niektóre lampy mają ciężką, bardzo stabilną podstawę i te możemy po prostu postawić na ziemi. Inne mogą być przytwierdzane na stałe do podłoża (lampę powinno się przykręcić do betonowego fundamentu) lub mieć podstawy przeznaczone do wbijania w ziemię.

Źródło światła powinno znajdować się na takiej wysokości, aby nie raziło. Z tego też względu dobrze sprawdzają się klosze z mlecznego szkła. Korzystne są oprawy dające światło rozproszone, gdyż w przypadku punktowego powstają ostre granice cienia, utrudniające widoczność. Niskie słupki, choć właściwie wyznaczają tylko boczne krawędzie ścieżek, powinny oświetlać również znajdującą się w pobliżu roślinność. Zawieszone nad ścieżką świecące punkty nie robią dobrego wrażenia.

Latarnia
Fot. Art. Metal

Dzięki zastosowaniu klosza z mlecznego szkła, ta lampa nie razi w oczy.

Latarnie mogą mieć nowoczesne, proste kształty.

Wyższe od słupków są latarnie zwane też lampami parkowymi. Służą do oświetlania większych powierzchni - alejek, dróg dojazdowych i w domach jednorodzinnych są stosowane stosunkowo rzadko. Większość latarni jest stylizowana, choć zdarzają się też kształty bardzo proste, wręcz futurystyczne.

Reflektory

Są to lampy służące do punktowego oświetlania wybranych obiektów. Sama lampa nie jest szczególnie efektowna. Jej zaletą jest natomiast możliwość ustawiania kąta padania światła. Reflektory dają skupione, stosunkowo mocne światło.

Można je ustawiać na ziemi, montować na elewacji budynku lub na wyższych drzewach. W handlu są zestawy reflektorów, składające się najczęściej z dwóch lamp (jedna nad drugą lub w rzędzie) umieszczonych na wspólnym mocowaniu. Reflektorami ustawionymi na ziemi można oświetlać wodę w stawie.

Reflektor podwodny, fot. OBI Fot. OBI

Reflektor podwodny umieszcza się na dnie.

Do oświetlania wody służą też lampy podwodne i pływające. Lampy podwodne są to najczęściej reflektory, które mogą być pojedyncze lub zgrupowane w zestawy. W przypadku większego zbiornika można je umieścić wzdłuż jego brzegów. Lampy te przymocowuje się do dna i światło nakierowuje na powierzchnię wody lub np. na fontannę. W tym drugim przypadku możemy kupić dyszę fontannową z zamontowanym na stałe oświetleniem.

Szczególnym rodzajem lamp podwodnych są lampy na podstawach, które stawia się na dnie zbiornika, ale górna płaszczyzna klosza jest na równi z powierzchnią wody. Światło kierowane jest do dołu w sposób rozproszony, równomiernie oświetlając "wnętrze" wody.

Lampy nawierzchniowe

Są przeznaczone do wpuszczenia w podjazd, ścieżkę czy trawnik. Zależnie od zastosowania i planowanego przeznaczenia mają różną wytrzymałość mechaniczną. Lampy, po których będzie się jeździło samochodem mogą być całkowicie płaskie. Mają wtedy klosze zabezpieczone metalowymi rastrami (kratkami). Lampy wypukłe najczęściej od wierzchu zakryte są obudową chroniącą źródło światła, a samo światło wydostaje się przez specjalne szczeliny.

Lampka nawierzchniowa, fot. Oase Fot. Oase 

Lampy wpuszczane w ścieżki i stopnie schodów, ze względu na wygodę chodzenia, powinny być płaskie. Mogą mieć wypukłe klosze tylko w przypadku, gdy są umieszczane przy bocznych krawędziach traktów.

Ciekawym rozwiązaniem są lampy w technologii LED - LunaAqua Terra LED z ciepłym, białym światłem z możliwością obciążenia ruchem pieszym i kołowym do 3 ton. Lampy te montuje się za pomocą klipsa ze stali szlachetnej w przygotowanych otworach.

Lampa z odlewu aluminiowego
Fot. Limex

Lampy przeznaczone do wpuszczania w nawierzchni: u góry oprawa diodowa do podświetlania m.in. brzegów ścieżek (po lewej), lampa z odlewu aluminiowego (po prawej) .

Tekst: Anna Grocholska, zdjęcie tytułowe: Birgit Böllinger/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Effect24h 680 EC – zwalcza chwasty i mech w 24h – 150 ml | Target
Effect24h 680 EC – zwalcza chwasty i mech w 24h – 150 ml | Target
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści