Podświetlenie wejścia do domu
Wejście to nie tylko same drzwi, ale też schody zewnętrzne. Drzwi oświetlamy umieszczoną na elewacji domu lampą. Strumień światła powinien być skierowany na osobę stojącą przed drzwiami.
W przypadku schodów: należy założyć oświetlenie po obu stronach, przy zewnętrznych krawędziach stopni. Lampy nie powinny być wysokie – max. 100 cm. Chodzi o to, aby padające na powierzchnię stopnia światło nie tworzyło ostrych światłocieni. Im wyższa lampa, tym większy cień rzucają stopnie. W stopniach można też umieścić lampy wpuszczane, o słabym świetle.
W pobliżu wejścia potrzebna jest jeszcze jedna lampa – oświetlająca numer posesji. Ta powinna palić się przez całą noc.
Fot. Karko, Wimont
Kinkiety zewnętrzne zawiesza się w pobliżu drzwi. Szeroki wjazd do garażu powinien być oświetlony 2 lampami. |
Podświetlenie garażu
Najlepiej oświetlić go jedną lampą umieszczoną centralnie nad wjazdem. Ale można też zawiesić dwie lampy po bokach bramy. Jest to szczególnie korzystne, jeśli brama garażowa jest szeroka (garaż dwustanowiskowy). Zainstalowane w tym miejscu oświetlenie powinno rozjaśniać również fragment podjazdu, a nie tylko przestrzeń przed samym wjazdem.
Podświetlenie ścieżki
O ile oświetlenie dojścia do drzwi wejściowych i garażu jest konieczne dla bezpieczeństwa mieszkańców, o tyle pozostałych części ogrodu nie musimy oświetlać. Jeśli jednak lubimy spacerować po zmroku, warto umieścić lampy przy ścieżkach i schodkach lub innych, większych różnicach terenu. Lampy mogą być stojące lub wpuszczane w nawierzchnię.
Podświetlenie małej architektury
Wnętrza altan oświetlamy lampami wiszącymi, zazwyczaj jednak stylistyka opraw jest inna, niż tych stosowanych wewnątrz domu. Tu dominują rozmaite odmiany latarni. Najczęściej umieszczamy je centralnie.
Tak samo oświetlamy taras. Również w pawilonie można umieścić lampę, jednak ponieważ chowamy go na zimę, instalacja nie może być stała. Także kącik do grillowania powinien być oświetlony – stosujemy lampy na wysokich podstawach (latarnie) lub np. reflektory zawieszone na drzewie. Powinny one dawać światło rozproszone.
Wnętrze altan najczęściej oświetlamy lampami wiszącymi. |
Rośliny
Można zastosować oświetlenie – najlepsze jest tzw. punktowe – w celu zbudowania nastroju lub wyeksponowania jakichś fragmentów ogrodu oraz grup roślin czy nawet ich pojedynczych egzemplarzy. Trzeba starannie wybrać, które rośliny chcemy oświetlić, gdyż nie wszystkie są tego warte.
Na pewno nadają się do tego celu pojedyncze egzemplarze, tzw. solitery, rosnące samotnie na większej przestrzeni. Także grupy drzew czy krzewów oraz większe rośliny, głównie zimozielone lub o szczególnie efektownych kształtach.
Najlepiej wyglądają rośliny oświetlane nisko umieszczonymi reflektorkami. Można też stosować lampy wpuszczane w grunt, którymi rozjaśnimy np. trawnik. Produkuje się lampy o takim właśnie przeznaczeniu; można po nich jeździć kosiarką.
Podświetlenie wody w ogrodzie
Podświetlenie oczka wodnego czy fontanny może dać znakomite efekty estetyczne. W tym przypadku stosuje się dwa rodzaje lamp: umieszczane poza wodą, takie jak te stosowane w ogrodzie do innych celów, oraz umieszczane w wodzie – podwodne lub pływające.
Wodę można oświetlić także lampą stojącą na trawniku. |
Tekst: Anna Grocholska, zdjęcie tytułowe: Elgo