Dlaczego warto stosować impregnaty do kostki brukowej?
Impregnacja kostki brukowej jest niezbędna, aby zachować jej piękny wygląd przez długi czas. Dodatkowo zwiększa to jej trwałość i ułatwia kolejne prace konserwacyjne.
Zalety impregnowania kostki brukowej
Wśród największych korzyści impregnacji kostki brukowej można wymienić:
- zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi;
- ochrona przed wsiąkaniem płynów: wody, olejów i smarów;
- zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami;
- ochrona przed rozwojem grzybów i pleśni;
- zmniejsza przebarwienia i ogranicza ich powstawanie;
- ułatwia utrzymanie kostki w czystości;
- zwiększa trwałość i wytrzymałość kostki brukowej.
Środek do impregnacji kostki brukowej – jaki wybrać?
Do konserwacji niezbędny jest odpowiedni preparat do kostki brukowej, którego skład dobrze współgra z tym materiałem. Tylko zastosowanie dedykowanego środka zapewni dobre i długotrwałe efekty.
Czym impregnować kostkę brukową?
Impregnaty do kostki brukowej można podzielić na:
- impregnaty bezbarwne – pozwalają zachować naturalną barwę kostki;
- impregnaty z efektem „mokrej kostki” – to preparat barwiący, który doskonale sprawdzi się, gdy kostka utraciła swój kolor lub wystąpiły na niej nieestetyczne przebarwienia. Preparat barwiący zapewni jednolity kolor z efektem mokrej kostki.
Dodatkowo impregnaty różnią się rozpuszczalnikiem na bazie, którego są wykonane. Może to być woda lub rozpuszczalnikowe związki lotne. Te drugie są zdecydowanie trwalsze i zapewnią lepszą ochronę kostki. Niezależnie od tego, jaki preparat do kostki brukowej się wybierze, należy go stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Warto też pamiętać, że oba rodzaje preparatów do kostki brukowej są równie skuteczne, a wybór konkretnego powinien być uzależniony od efektu, jaki się chce osiągnąć.
Impregnowanie kostki brukowej krok po kroku
Impregnacja kostki brukowej jest dziecinnie prosta i można ją wykonać samodzielnie. Jedyne, co jest potrzebne to miotła i podstawowe narzędzia malarskie, a więc: pędzel lub wałek oraz kuweta. Jak wygląda impregnacja kostki brukowej?
- Przygotowanie podłoża
Kostka brukowa powinna być odpowiednio przygotowana, inaczej impregnat nie spełni swojej funkcji. Przede wszystkim całą kostkę należy dokładnie zamieść, a następnie umyć, najlepiej myjką ciśnieniową. Ewentualne duże zabrudzenia trzeba usunąć szczotką, a mech odpowiednim środkami na mech. - Przygotowanie impregnatu
Preparat do impregnowania kostki brukowej trzeba dokładnie wymieszać, aby pozbyć się ewentualnych rozwarstwień, czy grudek. Ułatwi to równomierne nakładanie środki i zapewni lepszą konserwację kostki brukowej. - Nakładanie impregnatu
Samo nakładanie impregnatu przypomina malowanie ścian i wykonuje się je wałkiem lub pędzlem. W zależności od potrzeb i efektu, jaki chce się osiągnąć, można nałożyć od 1 do 3 warstw, ale trzeba pamiętać, że kolejną warstwę można nałożyć dopiero po przeschnięciu poprzedniej. Trwa to zazwyczaj około 2 godzin.
O czym jeszcze pamiętać, impregnując kostkę?
Najważniejszą zasadą podczas konserwacji kostki brukowej, jest przestrzeganie zaleceń producenta. Dotyczy to przede wszystkim czasu schnięcia, który bezwzględnie musi być przestrzegany – w tym czasie nie należy korzystać z kostki.
Warto też pamiętać, że impregnację przeprowadza się tylko podczas suchych i niezbyt słonecznych dni, co zapewni lepsze utrzymanie i działanie preparatu do impregnacji kostki. Na dworze powinno być w miarę ciepło, ale nie gorąco – najlepiej, aby temperatura wynosiła od 10 do 25 stopni Celsjusza.
Ciężko jednoznacznie wskazać, co ile należy nakładać impregnat, gdyż zależy to od intensywności użytkowania kostki, warunków zewnętrznych, dokładności nakładania preparatu oraz jakości produktu. Przyjmuje się jednak, że preparat do impregnacji kostki brukowej należy nakładać co rok lub co dwa lata. Pierwszą impregnację powinno się przeprowadzić tuż po wyłożeniu kostki.
Należy też pamiętać, że do impregnacji należy używać jedynie preparatów ściśle przeznaczonych do kostki brukowej – inne nie tylko nie zapewnią ochrony materiałom, ale i mogą uszkodzić strukturę kostki lub ją przebarwić, powodując znaczne szkody, które mogą spowodować konieczność wcześniejszej wymiany kostki brukowej.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: 207584941 © Kamil Janus | Dreamstime.com