Sposób na ciekawą nawierzchnię i ścieżkę ogrodową
Strefa wejściowa do bardzo istotny element konstrukcyjny budynku. To jak zostanie umiejscowiona i zaprojektowana wpływa nie tylko na wygląd domu i przestrzeni wokół, ale również na komfort i bezpieczeństwo domowników oraz odwiedzających posesję gości.
Ukryte, mało przyjazne i trudno dostępne wejście to z pewnością nie jest efekt, którego oczekują właściciele jednorodzinnych domków. Zazwyczaj główne drzwi umiejscawiane są od frontu, w centralnym miejscu budynku, by były już z daleka dobrze widoczne i reprezentacyjne. Miejsce takie podkreśla się często dodatkowym zadaszeniem, schodami lub gankiem. Wyeksponowanie tej strefy możliwe jest również dzięki odpowiedniej aranżacji nawierzchni.
Jednym ze sposobów jest wykorzystanie możliwości kompozycyjnych jakie dają kostki brukowe. Przy ich pomocy można stworzyć wyróżniający się w nawierzchni wzór, który wyraźnie zaakcentuje rolę głównego punktu domu. Z wykorzystaniem trapezowych elementów, jak np. Polbruk Avanti imitujący naturalny granit, czy też Polbruk Carmino w ciepłych odcieniach lata, stworzyć można na powierzchni różnorodne wzory i wielobarwne mozaiki. Umiejscowione w pobliżu wejścia będą przyciągać wzrok i podkreślać reprezentacyjny charakter miejsca, a także rozgraniczą poszczególne obszary.
Inną, nieco bardziej stonowaną propozycją jest ułożenie na terenie przed drzwiami jednobarwnego koła w tej samej tonacji co pozostała część nawierzchni. Do jego wykonania wykorzystać można płyty tarasowe Polbruk Teriso, które strukturą i barwą nawiązują do naturalnego kamienia - piaskowca.
W skład kolekcji wchodzą kwadratowe i prostokątne płyty oraz specjalne elementy do budowania efektownych kół. Dzięki temu cała posesja zostanie utrzymana w jednym stylu, a mocniejszy akcent postawiony zostanie jedynie przed frontowymi drzwiami. By zachować spójność kompozycyjną dobrze jest również w podobnej stylistyce wykonać prowadzące do nich schody. Jeżeli nawierzchnia ogrodowa została wybrukowana zadanie to jest dosyć proste.
Fot. Polbruk |
Kostki brukowe użyte do wyłożenia podjazdu i chodników nadają się bowiem również do wykonania stopni. Ich brzegi i umocnienia wykonać można z betonowych palisad dostępnych w szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki temu bez problemu utrzymamy całą aranżację w jednej tonacji i dopasujemy ją do elewacji oraz bryły budynku.
Po ścieżce ogrodowej do drzwi wejściowych
Nawet stosunkowo proste wejście do domu łatwo wyróżnić jeśli jest dobrze widoczne. Dużym wyzwaniem jest jednak boczne usytuowanie drzwi lub ich schowanie za bryłą garażu. Bardzo często jest ono słabo widoczne i znacznie oddalone od ulicy. W tym wypadku warto jest wytyczyć ścieżkę prowadzącą od furtki wprost do domu, pamiętając jednak by wyróżniała się ona na tle pozostałych alejek umiejscowionych w ogrodzie. Często zdarza się również, że chodnik taki biegnie wzdłuż podjazdu dla samochodów, co dodatkowo utrudnia odpowiednią aranżację.
Dobrym, pomysłem w tego typu projektach jest wyraźne rozgraniczenie ciągów komunikacyjnych i oddzielenie tras przeznaczonych dla pieszych od tych dla pojazdów kołowych. Wykorzystać do tego można kostki brukowe o różnej kolorystyce, a tym samym rodzaju i fakturze np. Polbruk City w wersji szarej na chodnik, a wersji grafitowej na podjazd. Elementy mają grubość 6 cm, dzięki temu mogą być układane również na mocno obciążonych powierzchniach.
Fot. Polbruk |
Jeżeli decydujemy się na jeden rodzaj kostki brukowej np. Polbruk Granito warto wprowadzić dodatkowy pas zielni, który oddzieli wjazd, a jednocześnie wyeksponuje ścieżkę ogrodową prowadzącą do budynku. W ten sposób zapewnimy bezpieczeństwo przemieszczających się po posesji osób, a jednocześnie podniesiemy walory estetyczne ogrodu.
Fot. Polbruk |
Innym, ciekawym pomysłem wykończenia terenu przed domem jest zbudowanie niewielkiego ronda z pasem zieleni pośrodku. Jeżeli format i wielkość działki na to pozwala, plac zagospodarować można tworząc wygodne koło, które umożliwi wjeżdżanie i wyjeżdżanie przodem auta. Daje to również możliwość podjechania i zaparkowania tuż pod frontowymi drzwiami. Zbudowanie tego typu drogi ułatwiają trapezowe kostki brukowe np. Polbruk Nostalite w wersji płukanej lub gładkiej. Dzięki specjalnym kształtom bez problemu można odpowiednio wyprofilować podjazd i stworzyć linię o perfekcyjnym obrysie.
Więcej pomysłów na ciekawą nawierzchnię ogrodową:
Nawierzchnia Polbruk Beganit (1, 2), Paksos (3, 6), Avanti (4), Carmino (5), Petra (7) |
Tekst: źródło – Polbruk