Najmodniejsze wzory ogrodowych nawierzchni. Sprawdź!

pomysły na nawierzchnię w ogrodzie

Wiosna to nie tylko dobry czas na sadzenie roślin w ogrodzie, ale również poszukiwanie nowych pomysłów na aranżację przydomowej przestrzeni i ich realizację. Nawierzchnia jest jednym z ważniejszych jej elementów, więc dobrze jest ten proces rozpocząć właśnie od niej. Podpowiadamy, jakie wzory są modne w tym roku, a także jak prawidłowo ułożyć taką nawierzchnię.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
91

Stwórz modny ogród!

Wiosna to dobry czas na prowadzenie prac w ogrodzie, ale również na zmiany w jego aranżacji. To także początek sezonu budowlanego, dlatego mamy dla Was kilka ciekawych pomysłów na wymianę nawierzchni.

Obecnie w aranżacjach ogrodowych niepodzielnie królują kostki i płyty betonowe. Wynika to z zalet tego materiału, takich jak wytrzymałość, łatwość utrzymania, niezawodność i z roku na rok coraz ciekawszy design. Prefabrykaty betonowe zyskały również olbrzymią popularność ze względu na swoją uniwersalność. Możemy je zastosować zarówno na tarasie, jak i alejkach czy podjeździe. Ważną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest odpowiednia grubość materiału, z którego ma być zbudowana nawierzchnia. Niezwykle istotnym aspektem, a zarazem kolejną zaletą płyt i kostek betonowych jest łatwość ich układania.

POLECAMY
Nawierzchnie ogrodowe

Od kilku lat niepodzielnie królują płyty o geometrycznych kształtach, w różnych odcieniach szarości, melanżowej szarości oraz kortenu. Są one bardzo uniwersalne, gdyż większość z nich pasuje do aranżacji ogrodów w stylu nowoczesnym, skandynawskim, ale również japońskim. Co roku w ofertach wiodących producentów pojawiają się nowości, o coraz bardziej ciekawych kształtach i designie.

Tarasy

Wybierając materiał należy zwrócić uwagę na jego grubość. Najcieńsze płyty, czyli te do 6 cm montuje się zwykle na tarasach. Ciekawą propozycją na taras jest płyta Exa. Nie dość, że jest niestandardowa, bo posiada oryginalny, heksagonalny kształt, to jeszcze w modnych kolorach: taupe (mokka-stalowo-biały) lub folk (mokka-grafitowy).

Sześciokątna Exa to odpowiedź na najnowsze trendy w architekturze, czerpiące z kształtów występujących w naturze, czyli w tym wypadku estetyki plastra miodu. Z powodzeniem jest on stosowany we współczesnej architekturze zarówno w budownictwie, jak i na elementach wystroju wnętrz.

Alternatywą do nieco ekstrawaganckiej płyty Exa jest bardziej klasyczna, ale równie elegancka i nowoczesna płyta tarasowa Lamell. Posiada ona prostokątny kształt, wielkoformatowy rozmiar (60x40 cm), a jej kolorystyka jest utrzymana w odcieniach melanżowej szarości (kolory: stalowy, nerino, fokstrot).

Płyta Exa - Polbruk
EXA

Piękno aranżacji wynika z jej kompozycji. Siłą płyt Polbruk Exa jest geometryczna nieregularność, która układa się w dopasowaną całość. Misternie wykonane sześcioboki szybko staną się podstawą klimatycznych ogrodów i tarasów.

Dowiedz się więcej

Płyta Lamell - Polbruk
LAMELL

Płyty chodnikowe Polbruk Lamell wyróżniają się dużym formatem, niewielką grubością i stonowanym kolorem. Gdy duża przestrzeń wymaga sprawdzonego rozwiązania, nienastręczającego trudności przy układaniu, o gładkiej, przyciągającej wzrok fakturze, intuicyjnie wyborem projektanta jest Polbruk Lamell.

Dowiedz się więcej

Alejki i place

Do budowy alejek i placów warto użyć płyt lub kostek o grubości równej bądź większej niż 6 cm. Tu obowiązują podobne trendy stylistyczne, jak w przypadku płyt tarasowych. Do ciekawych propozycji rynkowych zdecydowanie należą: płyta Oland (14x28 cm, 14x42 cm, 14x56 cm) oraz Metrik (7x28 cm). Można je układać naprzemiennie, ale również w powracającą do mody jodełkę.

Są one dostępne w odcieniach szarości, ale także kolorze stali kortenowskiej. Te pierwsze można ułożyć w jednobarwną kompozycję, lub nieco poeksperymentować i stworzyć z nich utrzymaną w odcieniach szarości mozaikę o różnej tonacji kolorystycznej. Płyty Oland i Metrik polecane są do ruchu pieszego.

Interesującym rozwiązaniem jest też wielkoformatowa płyta Multicomplex (60x40 cm, 40x40 cm, 20x40 cm) w uniwersalnym kolorze nerino (biało-szaro-czarny) albo latte (biało-jasnopiaskowy). Można ją zastosować do budowy tarasów, placów, alejek. We wszystkich miejscach, gdzie dopuszczamy od czasu do czasu możliwość wjazdu samochodem pasują drobniejsze kostki, np. Avanti, Ideo, Granito, Trento, czy Napoli. 

Płyta Oland - Polbruk
OLAND

Nowy wymiar możliwości… Usiąść i odpocząć wygodnie na betonie - czy to możliwe? Jeśli masz wątpliwości, porzuć je! My zrobiliśmy to już dawno, dzięki czemu dziś możemy zaproponować produkt, zrywający z dotychczasowym sposobem myślenia o kostce brukowej.

Dowiedz się więcej

Płyta Metrik - Polbruk
METRIK

Kwintesencja subtelności! Trudno o bardziej pomysłowy, a zarazem nieskomplikowany w formie produkt przeznaczony do układania mozaiki średniej wielkości. Możliwość wykorzystania płyt w aranżacjach opartych na wzorze „jodełki” przyda przestrzeni splendoru oraz funkcjonalności.

Dowiedz się więcej

Płyta MultiComplex - Polbruk
MULTICOMPLEX

Polbruk MultiComplex najlepiej sprawdzi się w otoczeniu domu w stylu modernistycznym lub minimalistycznym oraz na reprezentacyjnych dziedzińcach i placach, którym chcemy nadać ekskluzywny charakter. Płyta optymalnie koresponduje z obiektami o prostej, geometrycznej bryle lub nowoczesnymi posesjami.

Dowiedz się więcej

Podjazdy

Jeśli szukamy rozwiązań na podjazd, to warto zainwestować w materiały nawierzchniowe o grubości około 8 cm, dedykowane do powierzchni o znacznym natężeniu ruchu, czyli o większej wytrzymałości. Tu sprawdzą się stylowe wielkoformatowe płyty Magna oraz Urbanika 60. Pierwsza z nich posiada wymiary 50x75 cm, 50x100 cm i występuje w kolorach: nerino, korten i latte. Z kolei druga ma rozmiar 20x60 cm i jest dostępna w dwóch fakturach: gładkiej (w kolorach: nerino, onyx, korten) i płukanej (grafitowy, szary, inez_d oraz ardo_d). Oczywiście „grubsze” płyty można stosować również poza podjazdem. Sprawdzą się one zarówno na tarasie, jak i na alejkach.

Płyta Magna - Polbruk
MAGNA

Awangardowa i minimalistyczna zarazem! Płyty Polbruk Magna zachwyca unikalną fakturą w tonacji melanżowych szarości i niebanalnym formatem, stanowiąc perfekcyjne wykończenie dla tarasów nowoczesnych posesji lub pasaży wielkomiejskich metropolii.

Dowiedz się więcej

Płyta Urbanika 60 - Polbruk
URBANIKA 60

Polbruk Urbanika 60 - dostępna w melanżach szarości, grafitu, beży - łączy awangardowy styl ze szlachetnym minimalizmem. Urządzenie tarasu, posesji, podjazdu - w podobnym kolorystycznym tonie - zależy od rodzaju samej przestrzeni oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Dowiedz się więcej

Obrzeża i palisady

Podczas wiosennej rearanżacji ogrodu warto także wykorzystać dodatkowe elementy nawierzchni, takie jak obrzeża czy palisady. Te pierwsze stabilizują nawierzchnię, odgradzają przestrzenie zielone od ciągów pieszych, ale również mogą być elementem ozdobnym. Dobrym przykładem takiego produktu jest obrzeże Flesz. Posiada ono kształt odwróconej litery „L” oraz kolory w odcieniach szarości i beżu. Pod jego daszkiem z łatwością ukryjemy taśmę LED, która efektownie rozświetli nocą ścieżki w ogrodzie. Dzięki temu uzyskamy nie tylko ozdobny, magiczny efekt, ale również podniesiemy bezpieczeństwo poruszania się po ogrodzie. Podobną funkcję spełnia palisada Zen, z której dodatkowo można tworzyć przestrzenie pełniące funkcję kwietników lub donic.

obrzeże Flesz - Polbruk
FLESZ

Minimalistyczny kształt to sprawdzony sposób na estetyczne i subtelne wykończenie ukwieconych rabat, czy schodów wiodących wprost na taras. Połączone elementy obrzeża będą stanowić mocny akcent w przestrzeni ogrodu. Zwłaszcza, że Obrzeże Flesz dostępne jest w modnych odcieniach szarości.

Dowiedz się więcej

palisada ZEN - Polbruk
ZEN

Liczne wzniesienia, skarpy i pagórki na terenie posesji spędzają sen z powiek wielu właścicielom działek. Okazuje się jednak, że wszelkie nierówności terenu mogą okazać się prawdziwym atutem ogrodu. Palisada Zen o wysokości od 30 cm do 120 cm jest rozwiązaniem na zabudowę różnic poziomów.

Dowiedz się więcej

KROK PO KROKU
Jak układać nawierzchnię?

Najprostszym sposobem układania nowej nawierzchni po demontażu starej jest tzw. metoda na sucho. Polega ona na ułożeniu płyt bezpośrednio na następujących po sobie dwóch warstwach suchej podbudowy – kruszywa naturalnego oraz podsypki piaskowej lub piaskowo-cementowej.

Krok po kroku

Na początku należy wytyczyć ramy nowego założenia poprzez wbicie palików i rozciągnięcie pomiędzy nimi sznurka lub alternatywnie metalowych szpilek połączonych żyłką. Przy ich pomocy wytyczymy rozmiar przyszłej nawierzchni oraz wysokość zabudowy. Dobrym pomysłem jest montaż krawężników stanowiących granice założenia.

Następnie należy wybrać ziemię rodzimą na odpowiednią głębokość, uwzględniając przy tym grubość przyszłych płyt lub kostek. Zasada jest prosta: im grubsze prefabrykaty, z których budujemy nawierzchnię, tym więcej ziemi wybieramy.

Z ziemi należy usunąć duże kamienie i korzenie, żeby nie stanowiły przeszkody na dalszych etapach prac. Należy pamiętać o wykonaniu odpowiednich spadków, a przy większych powierzchniach również odwodnień.

Kolejny krok to ubijanie gruntu. Jeśli jest potrzeba ustabilizowania go można rozłożyć geowłókninę przed wykonaniem podbudowy. Tę wykonuje się ze żwiru, tłucznia lub grysu, a następnie ubija aż do uzyskania odpowiedniego zagęszczenia. Jej grubość powinna mieścić się w przedziale od 10 do 20 cm.

Po zakończeniu tego etapu, wykonuje się kolejną warstwę podbudowy, czyli podsypkę o grubości od 3 do 5 cm. Tu do wyboru mamy piasek płukany lub piasek z cementem, który po wysypaniu należy wyrównać za pomocą łaty brukarskiej, co zapewni dobre osadzenie płyt nawierzchniowych.

Kolejnym krokiem jest ułożenie prefabrykatów betonowych. Układa się je na wcześniej stworzonej podbudowie i dobija gumowym młotkiem, żeby osadziły się w podsypce. Na tym etapie prac trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy poszczególnymi elementami. Płyty lub kostki układamy zawsze od boków w kierunku środka. Istotne jest również to, żeby mieszać elementy z kilku palet, co pozwoli zredukować różnice wizualne wynikające z różnic kolorystycznych poszczególnych części materiału.

Ostatnią czynnością jest tzw. utrwalanie, czyli zasypywanie przestrzeni pomiędzy płytami lub kostkami. Można to zrobić z pomocą piasku płukanego lub piasku polimerowego, takiego jak na przykład DR + NextGel. Samą czynność wykonuje się, wmiatając dokładnie piasek pomiędzy płyty, zagęszczając, a następnie polewając go wodą. I gotowe.

FILM PORADNIKOWY

Szybka instrukcja fugowania piaskiem polimerowym DR + NextGel

 


Artykuł powstał we współpracy z firmą POLBRUK


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Effect24h 680 EC – zwalcza chwasty i mech w 24h – 150 ml | Target
Effect24h 680 EC – zwalcza chwasty i mech w 24h – 150 ml | Target
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe  – 10 cm x  9 m
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe – 10 cm x 9 m
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści