Logo
Logo

Stwórz wyjątkową przestrzeń wokół domu!

Prestiżowy, otwarty, będący przestrzenią do relaksu i odpoczynku – to tylko kilka określeń, którymi możemy opisać taras. Jego właściwa aranżacja jest niezwykle istotna dla wyglądu naszego domu.

Zainspiruj się! Zobacz nasze pomysły na stylowe nawierzchnie i dowiedz się, jak stworzyć wyjątkową przestrzeń wokół domu. Eksperci firmy Polbruk doradzają, jak zaprojektować taras w dwóch stylach: inspirowany naturą oraz w nowoczesny.

Aranżacja tarasu: porady ekspertów

Taras to powierzchnia umiejscowiona zwykle w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. W historii architektury jest nieodłączną częścią otoczenia rezydencji, pałacu, a nawet budynków publicznych. Stanowi on naturalne przedłużenie najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia, czyli salonu, choć w cieplejszych rejonach świata tarasy lokuje się również na dachach budynków.

Jeśli chcemy dodać naszemu domowi prestiżu albo po prostu stworzyć przestrzeń dedykowaną do wypoczynku ze znajomymi i rodziną podczas letnich miesięcy, to z pewnością warto pomyśleć o jego właściwej aranżacji. Możliwości jest wiele, pamiętajmy jednak o tym, że nasz salon oraz taras muszą być jak dwie połówki jabłka – pasować do siebie idealnie.

– Dobierając nawierzchnię tarasową należy ją dostosować nie tylko do wyglądu naszego salonu, ale również najbliższego otoczenia, czyli ogrodu – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant firmy Polbruk S.A.

nawierzchnie Polbruk

Taras inspirowany naturą

W designie XXI wieku dominuje zdecydowanie styl nowoczesny oparty na prostych, minimalistycznych rozwiązaniach w zakresie aranżacji salonów. Nie inaczej jest w przypadków tarasów, gdzie dominuje prostota, stonowana kolorystyka oraz połączenie nieskomplikowanych form z elementami o naturalnym charakterze. Zgodnie z obowiązującymi trendami nawierzchnia tarasu powinna posiadać geometryczne i symetryczne kształty oraz być utrzymana w tonacji kolorów ziemi. Może ona również nawiązywać w kształcie lub wyglądzie do naturalnych surowców, takich jak kamień czy drewno. Najczęściej stosuje się jednak płyty tarasowe wykonane z betonu, które oprócz ciekawego designu charakteryzuje trwałość i łatwość utrzymania.

Jeżeli zależy nam na tym, żeby połączyć naturalne kształty z lekką nutą nonszalancji, to warto zwrócić uwagę na płytę Polbruk Exa. Posiada ona heksagonalny kształt, który jest coraz bardziej popularny i coraz częściej stosowany we współczesnej architekturze. Kształt ten jako idealny został dostrzeżony już w starożytności. Exa to współczesna wariacja na jego temat. Różne długości krawędzi płyty dodają jej lekkiej nieregularności, dynamizmu i nieco ekstrawaganckiego wyglądu. Exa występuje w kolorze taupe (odcień beżu), wymiarze 56,3×43,2 cm i posiada gładką fakturę. Ten bioniczny kształt będzie prezentował się niezwykle inspirująco na każdym tarasie.

Z inspiracji naturalnymi surowcami powstały także płyty Polbruk Lira oraz Polbruk Aura, choć przybrały nieco bardziej klasyczną formę. Polbruk Lira posiadają prostokątny kształt oraz trzy wymiary: 25x50 cm, 25x75 cm i 25x100 cm. Choć Lira jest wykonana z betonu, swoim wyglądem przypomina drewniane deski tarasowe z naturalnymi spękaniami, słojami i fakturą w odcieniu ciepłego brązu. Polbruk Aura z kolei doskonale imituje swoją fakturą granit płomieniowany. Płyty posiadają wymiar 45x60 cm oraz kolor o nazwie „dim” (w tonacji szarości).

Wszystkie powyższe nawierzchnie doskonale odnajdą się także na nowoczesnych tarasach, gdzie będą współgrać z meblami wykonanymi na przykład z technorattanu lub wikliny. Warto pomyśleć również o zieleni, która będzie kontrastować z nawierzchnią tarasu. Możemy umiejscowić ją w kubistycznych donicach. Warto postawić na rośliny zimozielone oraz proste w kształcie i wyrazie.

nawierzchnie Polbruk

Nowoczesny i elegancki

Jeśli nie pociągają nas aranżacje z użyciem materiałów przypominających naturalne surowce lub kształty, projektując nasz taras możemy pójść w kierunku modernizmu w wersji klasycznej, czyli betonu i szkła. W tym wypadku warto rozważyć zastosowanie prostokątnych płyt betonowych utrzymanych w tonacji szarości, takich jak Lamell, Oland lub Metrik. Te pierwsze wyróżniają się swoim dużym formatem. Ich niewątpliwym atutem jest geometryczny prostokątny kształt oraz wymiar 60x40 cm, który sprawi, że płyty układa się niezwykle łatwo. Ze względu na swój prosty, ale szykowny wygląd mogą być one z powodzeniem stosowane jako płyty tarasowe i stanowić naturalne przedłużenie salonu.

Polbruk Lamell występuje w dwóch fakturach – gładkiej i płukanej (lekko chropowatej). Ta pierwsza posiada dwie wersje kolorystyczne – stalową oraz nerino. Druga natomiast jest dostępna w ciemnej szarości ritmo_d.

Kolejną ciekawą propozycją do aranżacji nawierzchni tarasów utrzymaną w szarej tonacji jest płyta Polbruk Oland. Jest ona dostępna w trzech wymiarach: 14x28 cm, 14x42 cm i 14x56 cm oraz czterech odcieniach szarości: „białym”, nerino, stalowym oraz bazaltowym. Zróżnicowanie wymiarów i tonacji daje wiele możliwości kompozycyjnych. Poszczególne kolory można układać w spójne, choć zróżnicowane pod względem odcieni mozaiki. Poza klasycznym układem naprzemiennym z przesunięciem lub bez, można ją układać również we wracającą do łask „jodełkę”.

Podobnym do Olanda rozwiązaniem jest Polbruk Metrik. Posiada on prostokątny kształt, te same odcienie szarości oraz gładką fakturę. Wyróżnia go wymiar 7x28 cm, co jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom zwolenników kompozycji złożonych z mniejszych elementów. Poza klasycznym układem naprzemiennym z przesunięciem lub bez, można go ułożyć również we wracającą do łask - „jodełkę”.

Ze względu na swoją barwę Polbruk Lamell, Oland i Metrik tworzą tak pożądany w nowoczesnych kompozycjach kontrast z zielenią. Dobrze prezentują się w otoczeniu modnych mebli tarasowych z technorattanu oraz elementów wystroju wykonanych ze stali lub szkła.

Polecane nawierzchnie na taras

nawierzchnie Polbruk


Artykuł powstał we współpracy z firmą POLBRUK

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Luna

07-04-2020 18:38

...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl